PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Osteoporozes terapijas pārtraukšanas risks: ietekmējošie faktori

Doctus
Osteoporozes terapijas pārtraukšanas risks: ietekmējošie faktori
Pixabay.com
Neskatoties uz to, ka osteoporotiskie lūzumi būtiski ietekmē pacienta turpmāko dzīves kvalitāti un paaugstina mirstības risku, daļa pacientu nolemj osteoporozes medikamentozo terapiju pārtraukt. Šeit pētīti iemesli, kāpēc tā notiek un kas ir riska faktori zāļu lietošanas nelīdzestībai osteoporozes pacientu vidū.

Pētījumā tika iekļauti pacienti, kas laikā no 2016.gada jūnijam līdz 2018.gada jūnijam pārtraukuši iepriekš parakstītos medikamentus osteoporozes ārstēšanai. Lai noskaidrotu pārtraukšanas iemeslus, tika organizētas telefonkonsultācijas ar šiem pacientiem.

Kopumā no 1195 sazvanītajiem pacientiem 694 bija pārtraukuši terapiju – 374 (54 %) tā izlēmuši paši, 64 (9,2 %) tā rekomendējis ārsts un 256 (36,8 %) pārtraukuši lietot bez kāda nodoma. No tiem, kas nolēmuši osteoporozes zāles pārtraukt lietot paši, 46,3 % aizmirsuši, ka viņiem jādodas vizītē pie ārsta, 24,5 % pārtrauca medikamenta blakņu vai citu ar medikamenta lietošanu saistītu iemeslu dēļ, 15,2 % nolēma, ka slimība vairs nav tik nopietna un tāpēc pārtrauca, 8 % pārtrauca finansiālu iemeslu dēļ un 5, 9 % kā prioritāti nostādīja citas slimības. Izrādās, ka līdzestīgāki osteoporozes ārstēšanā ir vīrieši, pacienti vecākā vecumā, tie, kas lieto kalciju saturošus uztura bagātinātājus un kuriem bijis gūžas lūzums un tiek lietots teriparatīds.

Pētnieki secināja, ka neatkarīgi riska faktori osteoporozes zāļu lietošanas nelīdzestībai ir jaunāks pacienta vecums, sieviešu dzimums, kalcija preparātu nelietošana.

Avots: Deng, Ya-Lian et al. “Predictors for self-discontinuation of anti-osteoporosis medication: A hospital-based real-world study.” PloS one vol. 17,9 e0275020. 21 Sep. 2022, doi:10.1371/journal.pone.0275020