Urīnceļu infekcijas pārvaldība: multimodālas intervences efekts primārajā aprupē
Neskatoties uz plaši pieejamām rekomendācijām par pirmās līnijas antibakteriālās terapijas izvēli, Vācijā liela daļa izrakstīto recepšu UCI ārstēšanā satur otrās līnijas antibiotikas, piemēram, fluorohinolonus.
Lai novērtētu, kā multimodāla intervence ģimenes ārsta praksē varētu samazināt otrās līnijas antibiotiku lietošanu un kopējo antibiotiku patēriņu nekomplicēta UCI gadījumā sievietēm, organizēts nejaušināti kontrolēt pētījums Vācijā. Pētījumā piedalījās 128 ģimenes ārsta prakses no pieciem Vācijas reģioniem. Multimodālā intervencē tika iekļauts: vadlīnijas un rekomendācijas ģimenes ārstiem un pacientiem, reģionālo datu nodrošināšana par antibiotiku rezistenci, atpakaļsaite ik ceturksni par paveikto (proporcija ar izrakstītajām antibiotikām – pirmās un otrās līnijas), telefonkonsultācijas. Dalībnieki kontroles grupā nesaņēma nekādu palīdzību vai intervenci.
Primārais pētījuma iznākums bija otrās līnijas antibiotiku lietošanas proporcija attiecībā uz visām antibiotikām ģimenes ārsta praksē, kas izrakstītas nekomplicēta UCI dēļ sievietēm. Dati tika analizēti gadu pēc intervences sākuma, salīdzināti starp intervences un kontroles grupu.
Pētījumu pabeidz 110 ģimenes ārstu prakses ar identificētiem 10 323 gadījumiem 15 mēnešu laikā. Vidējā otrās līnijas antibiotiku lietošanas proporcija bija 0,19 (SD 0,20) intervences grupā un 0,35 (0,25) kontroles grupā pēc 12 mēnešem. Pēc pirmsintervences proporciju pielāgošanas, vidējā atšķirība bija -0,13 (95 % TI -0,21–-0,06, p <0,001). Netika novērotas nozimīgas atšķirības starp grupām komplikāciju attīstībā (pielonefrīts, hospitalizācija, drudzis).
Avots: Schmiemann G, Greser A, Maun A, Bleidorn J, Schuster A, Miljukov O et al. Effects of a multimodal intervention in primary care to reduce second line antibiotic prescriptions for urinary tract infections in women: parallel, cluster randomised, controlled trial BMJ 2023; 383 :e076305 doi:10.1136/bmj-2023-076305