PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Decembris 2019

Anda Kadiša, reimatoloģe

“Lieliski, ka zinātne attīstās un tiek atklātas arvien jaunas un efektīvas metodes dažādu vēžu diagnostikā un mērķterapijā. Dati par audzēju pacientiem Latvijā nav iepriecinoši. Mums vēl ļoti daudz darāmā, lai saviem pacientiem nodrošinātu valsts apmaksātu agrīnu diagnostiku un efektīvu pretvēža terapiju. Ne mazāk svarīgi — ieinteresēt jaunos ārstus palikt Latvijā, strādāt arī valsts iestādēs.”

“Viens no sievietes dzīves skaistākajiem periodiem ir bērniņa gaidīšanas laiks. Svarīgi, lai tā gaitā nepasliktinātos grūtnieces slimību norise, bet, ja tomēr pasliktinās, tad terapijai jābūt drošai gan topošajai māmiņai, gan bērniņam. Šajā numurā par bronhiālo astmu un grūtniecību.”

“Esmu ārste trešajā paaudzē, bet pirmā reimatoloģe savā dzimtā. Mani senči uzlikuši augstu latiņu, un man ir patiess gods un lepnums būt viņu sekotājai un domubiedrei. Rakstu par mediķu ģimenēm vairākās paaudzēs lasīju ar ļoti personīgu interesi un izjūtām. Tāpat vienmēr aizraujošas ir intervijas ar ārstu kā personību, jo katram ārstam dzīvē ir arī daudzas citas lomas un intereses.”

“Tuvojas gaišais Ziemassvētku un gadu mijas svinību laiks. Tad kļūstam mīļāki, iecietīgāki un laipnāki cits pret citu. Lai mums izdodas tādiem būt ikkatru nākamā gada dienu! Jaunajā gadā lai ikviens savu darbu veic godprātīgi, sasniedz mērķus un piepilda sapņus!”

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Atopiskais dermatīts. Aktuālie jautājumi un mīti

Diagnoze “atopiskais dermatīts” alergologa kabinetā izskan ļoti bieži. Varētu pat teikt, ka pacienti ar atopisko dermatītu (AD) ir lielākā daļa no visiem pacientiem konsultatīvā poliklīnikā pie bērnu alergologa. Nereti šiem pacientiem jāvelta daudz laika, jo ārsta uzdevums ir izskaidrot slimības būtību, gaitu, iemeslus, profilaksi, un pie katra punkta var aizkavēties ļoti ilgi.

K. Amosova

Plaušu vēža mērķterapija. Rets plaušu adenokarcinomas gadījums

Mūsdienīgas ļaundabīgo audzēju medikamentozas ārstēšanas balsts ir panākumi vēža šūnu molekulāro un ģenētisko izmaiņu izpētē. Zinātnieki atklājuši vairākas signālsistēmas, kas regulē šūnu dalīšanās un bojāejas mehānismus. Noteiktu ģenētisko mutāciju dēļ daudzu šo signālsistēmu aktivitāte vēža šūnās var būt krasi paaugstināta.

N. Šenterjakova, V. Kozirovskis

PET/DT nozīme Hodžkina limfomas pacientiem terapijas efekta novērtēšanā

Hodžkina limfoma (HL) ir ļaundabīgs B limfocītu audzējs ar primāro lokalizāciju limfmezglos, kuram histoloģiski raksturīgas Rīda—Šternberga šūnas. Attīstītajās valstīs HL sastopamība gadā ir 2,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, kas Latvijas populācijā ir ap 50 jaunu HL pacientu ik gadu — vairākums no tiem ir jauni cilvēki mūža trešajā desmitgadē. [1; 15]

L. Poriete, S. Lejniece

Neko neatlikt uz vēlāku laiku. RENĀTE SNIPE, bērnu pulmonoloģe

Kad, tuvojoties bērnudārza izlaidumam, audzinātājas sešgadīgajai Renātei vaicājušas, par ko viņa vēlas kļūt, kad būs pieaugusi, meitēns nevilcinoties atbildējis, ka būs ārste un ārstēs zīdainīšus. Jo patīkot mazi bērni. Tie Dr. Renātei Snipei patīk joprojām: mazos pacientus viņa ārstē nu jau 20 gadus un kā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas virsārste gādā par profesionālu un savlaicīgu palīdzību, lai viņi varētu ātrāk atlabt.

M. Lapsa

Mātes un dēli ar saknēm medicīnā. Prof. GUNTA ANCĀNE un Dr. ARTŪRS ANCĀNS

Ja kāds no vecākiem ir ārsts, atvase nereti ironizē, ka arī kļuvis par mediķi, jo neko citu jau nav redzējis, zinājis. Šāda pēctecība var būt gan augsta latiņa, ko grūti pārvarēt, gan arī daudz ko dāvā. Divas paaudzes un trīs stāsti — par vērtībām, par sakņu izjūtu, par būšanu līdzās. Arī par salīdzināšanas simptomu, kas profesionālajā vidē nereti notiek.

G. Lūse