PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Janvāris 2008

Edgars Bodnieks,  P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas gastroenterologs

PAR JANVĀRA NUMURU

Kamēr iedomātais sniega baltums kavējas, ir visas iespējas izmantot intelektuālu izklaidi telpā, piemēram, šaha partiju. Tai ir vairāki plusi - var iesaistīties visas paaudzes un, to spēlējot, tiek vingrināta domāšana, cenšoties plānot gājienus uz priekšu, paredzot arī iespējamos zaudējumus... Līdzīgi janvāra Doctus raksti rosina analizēt gan sabiedrībā nozīmīgas problēmas, gan domāt par profesionāliem jautājumiem.

Šajā numurā izlasiet par leģendāro kolēģi Ēriku Melku, kuru visi atceras ar īpašu cieņu un apbrīnu kā izcilu profesionāli. Personība, kas vieno dažādas paaudzes, kuras valdzinājums stāv pāri laikam.

Vai, slimnīcā guļot, var iegūt pneimoniju? Kāda ir tās profilakse un terapija - uz šiem jautājumiem atbildēs speciālistu grupa: Ivars Mazjānis, Edgars Tirāns, Vaira Leimane, Angelika Krūmiņa un Raimonds Sīmanis.

Acu speciāliste dr. Marija Klindžāne pievērš uzmanību acu biežākajai slimībai - kataraktai, savukārt neirosonoloģes Dainas Jēgeres detalizētais izklāsts viesīs skaidrību par diagnostikas iespējām galvas asinsvadu izmeklēšanā, kuras ir saistītas ar asins plūsmas traucējumiem.

Interesants, pamācošs ir P. Stradiņa Klīniskās slimnīcas gastroenteroloģijas centra un ķirurģijas klīnikas speciālistu aprakstītais klīniskais gadījums par ļoti retu iedzimtu slimību - ģimenes adenomatozo polipozi.

Izlasiet arī kolēģu viedokļus par pacientu informētu piekrišanu. Piekrišanas formas interpretācija, ētiskie aspekti ir tie, ar kuriem sastopamies diendienā un ne vienmēr zinām pareizās atbildes. Šī problēma kļūs tikai aktuālāka!

Daudz veiksmīgu gājienu jums visa šā gada garumā. Šahs un mats? Lai izdodas!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Transkraniālo un brahiocefālo asinsvadu dupleksā skenēšana. Īss metodes apraksts

Attīstoties sirds-asinsvadu slimību diagnostikai un invazīvajai terapijai, arvien nozīmīgāka kļūst stenožu diagnostika, to iemeslu un ietekmes uz hemodinamiku novērtēšana. Pēdējo desmit gadu laikā asinsvadu izmeklēšana ar ultraskaņas metodi ir progresējusi no vienkārša aklā doplera līdz trīsdimensiju dupleksai skenēšanai ar asinsvadu vizualizāciju, asinsrites un asinsvadu sieniņas izmaiņu analīzi. Neirosonologa sniegtajā slēdzienā parasti tiek zīmēta asinsvadu shēma un pievienots apraksts, kurā nereti ir virkne skaitļu. Šīs atbildes speciālistam, kurš pārzina metodi, dod vispusīgu priekšstatu par traucējumiem. Taču nav iespējams zināt visas metodes vienlīdz labi, tādēļ Latvijas neirosonologi ir vienojušies par vienkāršu un saprotamu slēdzienu formu. Publikācijā īsi un saprotami vēlos sniegt transkraniālo un brahiocefālo asinsvadu dupleksās skenēšanas metodes aprakstu.

D. Jēgere

Katarakta

Katarakta ir viens no biežākajiem redzes pazemināšanās iemesliem, kuru nevar uzlabot ar brillēm. No otras puses – tā ir slimība, kuras ķirurģiskā ārstēšana ir visefektīvākā visā medicīnā; lēcas operācija parasti ļauj atgūt ļoti labas redzes funkcijas. ASV gadā veic apmēram vienu miljonu, Latvijā – septiņus tūkstošus kataraktas operāciju. Jāatzīmē gan, ka ir svarīgi noskaidrot visus redzes pazemināšanās iemeslus, to skaitā glaukomu, mākulas deģenerāciju vai diabētisko retinopātiju, kuru diagnostiku apgrūtina katarakta.

M. Klindžāne

Aknu imūnās sistēmas dārgumi

Pārskats par aknu imūno sistēmu var lieti noderēt ne vien imunologiem, bet arī plaša profila speciālistiem, jo mūsu dienās vairs nav šaubu, ka aknu imūnās šūnas aktīvi iesaistās ne vien autoimūnu aknu slimību (autoimūnā hepatīta, primārās biliārās cirozes, primārā sklerotizējošā holangīta) gadījumos, bet arī tad, ja aknu bojāšanu aizsāk tālu no imūnsistēmas stāvošs ierosinātājs. Apbrīnojami, ka alkohols, vīrusi, medikamenti, taukskābes (kas aknās nokļūst centrālās aptaukošanās gadījumos) var satracināt šos kaušļus, un aknu bojājums tad vairs nav tikai toksīna radīts, bet savu postošo spēku parādījusi arī aknu imūnā sistēma. Piemēram, hroniska vīrusu hepatīta gadījumā aknu ciroze rodas ne tik daudz vīrusa postošās ietekmes dēļ, bet agresīvu spēku ieguvušās aknu imūnās sistēmas pastrādāto nedarbu rezultātā utt.

A. Danilāns

Hospitālī iegūta pneimonija

Hospitālī iegūtā pneimonija (HIP) skar astoņus no tūkstoša hospitalizēto slimnieku (0,8%). Hospitālī iegūtā pneimonija ir otrā biežākā hospitālī iegūtā infekcija pēc hospitālī iegūtās urīnceļu infekcijas. Īpaši bieži (15-20%) HIP skar intensīvās terapijas nodaļu slimniekus. Šajā rak­stā centīsimies atspoguļot hospitālī iegūtas pneimonijas diagnostikas un ārstēšanas aktuālās, Amerikas Torakālās biedrības un Amerikas Infekcijas slimību biedrības kopīgi izstrādātās, vadlīnijas.

V. Leimane, A. Krūmiņa, E. Tirāns, I. Mazjānis, R. Sīmanis

Autogēnais treniņš kā psihoterapijas metode

Autogēnais treniņš ir populāra pašsuģestijas metode, kas sevī iekļauj organisma pozitīvo pašiedarbi un tiek izmantota dažādās sfērās – sākot ar medicīnu un profesionālo sportu un beidzot ar pedagoģisko procesu un kosmoloģiju. Raksta mērķis – parādīt plašāk autogēno treniņu kā psihoterapijas metodi, ar kuras palīdzību cilvēki paši spēj aktīvi ietekmēt sava organisma psihosomatisko (fizisko, imūno, endokrīno) statusu.

J. Eidemanis

Atopiskais dermatīts

Atopiskais dermatīts ir viena no biežākajām ādas un viena no biežākajām hroniskajām slimībām bērniem, kas sastopama arī pieaugušo populācijā. Līdz ar krasu atopiskā dermatīta prevalences pieaugumu pēdējos gados, tikpat krasi palielinās pētījumu skaits par visdažādākajiem šīs slimības aspektiem. Rezultātā ik gadus parādās simtiem zinātnisku publikāciju par atopiskā dermatīta epidemioloģiju, patoģenēzi, ārstēšanu, komplikācijām utt. Tomēr nevar apgalvot, ka tikpat krasi pieaugtu arī atbildēto jautājumu skaits. Iegūtās atbildes visbiežāk ir jaunu jautājumu avots, un dažkārt liek apšaubīt jau it kā labi zināmas lietas un stratēģijas.

A. Bukova

Pacients ar ģimenes adenomatozo polipozi un taisnās zarnas adenokarcinomu

Ģimenes adenomatozā polipoze ir reti sastopama pārmantota patoloģija, par kuru jādomā, ja konstatē ap simtu un vairāk adenomatozu polipu kolorektumā. Tās biežums ir caurmērā viens gadījums uz 1000 kolorektāla vēža gadījumu. Šajā publikācijā demonstrētais ir līdz šim vienīgais ģenētiski pierādītais ģimenes adenomatozās polipozes gadījums Latvijā.

A. Irmejs, K. Bernarde, J. Gardovskis, V. Borošenko, M. Pavārs, K. Ducena, A. Grietēna

Iedibināta ANO starptautiski atzīta Pasaules Diabēta diena! Ņujorka, ASV, 2007. gada 14. novembris

2006. gada 20. decembrī Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālajā Asamblejā apstiprinātā Rezolūcija 61/225 atzina, ka cukura diabēts ir hroniska, invalidizējoša slimība, kurai raksturīgas augstas aprūpes un ārstēšanas izmaksas, kā arī to, ka cukura diabēts saistīts ar nozīmīgu komplikāciju attīstību. Tas nosaka šīs slimības nelabvēlīgo ietekmi uz ģimenēm, valstīm un visas pasaules sabiedrību. „Pirmo reizi cilvēces vēsturē neinfekcijas slimība – cukura diabēts – atzīta kā nopietna un globāla veselības problēma, tāpat kā infekcijas slimības, piemēram, HIV/AIDS.” Viens no Rezolūcijas aicinājumiem bija Pasaules Diabēta dienu – 14. novembri – ar 2007. gadu atzīmēt kā starptautiski atzītu, īpašu ANO dienu. Šajā dienā arī Latvija bija pārstāvēta ANO mītnē Ņujorkā, lai plecu pie pleca ar citu valstu un kontinentu pārstāvjiem aktualizētu cukura diabēta izraisītās problēmas pasaulē.

I. Rasa

Ārsts informē, pacients piekrīt...

Saskaņā ar likumu, ārsts drīkst veikt medicīnisku manipulāciju, kas saistīta ar iejaukšanos slimnieka ķermenī, saņemot iepriekšēju pacienta rakstveida piekrišanu. Vairākumā gadījumu tā arī notiek, tomēr situācijas mēdz būt tik dažādas.

B. Vahere

Ārste ar Pēterburgas šarmu

Starp daudzajiem konferences* viesiem viņu nav iespējams nepamanīt. Stājā un valodā jūtams tāds vecās Pēterburgas inteliģences šarms, kādu pazīstam literatūrā, filmās sastaptiem varoņiem. Ar atbruņojoši vienkāršu attieksmi ir atvērta sarunai. Nebaidās no sulīgām frāzēm. Lepna un pārliecināta par sava un kolēģu darba sasniegumu nozīmību. Savas pilsētas un valsts patriote. Mazliet pašapzinīga. Ziemas pils attēls viņas prezentācijas noslēgumā ir patiešām skaists... uz Sankt-Pēterburgu aicinošs. Doctus sarunājas ar Krievijas valsts Bērnu infekcijas slimību zinātniski pētnieciskā institūta direktora vietnieci Neiroinfekciju klīnikas zinātnisko vadītāju, profesori NATĀLIJU SKRIPČENKO.

L. Ribkinska

Ikdienā neredzamais aisbergs – Labas ražošanas prakse

Kad 2004. gadā no Latvijas tirgus pazuda lētie NVS valstu medikamenti, sabiedrība kādu laiku viļņojās. Arī tagad nav neparasta situācija, kad ārsts vai medicīnas iestāde uzskata, ka pacientam vajadzīgas valstī nereģistrētas zāles. Un tomēr. „Labas ražošanas prakse nav bubulis, ar ko aizliedz lietot kādus medikamentus. Tas ir sabiedrībai ikdienā neredzamais aisbergs – liels farmaceitisko kompāniju darba ieguldījums, kas ir garants zāļu drošumam, kvalitātei un efektivitātei,” uzsver Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktore INGUNA ADOVIČA un Farmaceitiskās darbības atbilstības novērtēšanas nodaļas vadītāja IVETA VILCĀNE. No 2006. gada janvāra ar Labas ražošanas prakses atbilstības novērtēšanu nodarbojas ZVA, kas šo funkciju pārņēma no Farmācijas inspekcijas. Tiesa, šis process nenotika klasiskā izpratnē, jo speciālisti, kas strādā šajā jomā, tika meklēti pilnībā no jauna.

D. Ričika

Gadu mijas atrakcijas

  Gadu mija sabiedriski politiskajā arēnā bija padevusies visai aktīva. Bagāta ar dažādām atrakcijām. Lūk, viena no tām. Ģimenes ārsti un Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra sparīgi ņēmās vilkt bluķi (lasi - līgumus par primārās veselības aprūpes sniegšanu iedzīvotājiem)... katrs savā virzienā. Veselības ministrija apgalvoja, ka ģimenes ārsti jau tā tikuši pie lielākā kumosa, viņi saņemšot par 250-300 latiem mēnesī vairāk nekā pērn, kamēr paši ģimenes ārsti oponēja, ka valsts no viņiem pakalpojumu pērk par cenu, kas atbilst 60 procentiem no reālajām izmaksām. Beigu beigās bluķis tomēr izkustējās - atrodot iespēju ģimenes ārsta prakses reģistratoram paredzēto finansējumu no 40 latiem palielināt līdz 160 latiem un ģimenes ārstiem piekrītot līgumu parakstīt uz gadu piedāvāto piecu vietā.  

Doctus