PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Gadu mijas atrakcijas

Doctus
Gadu mijas atrakcijas
  Gadu mija sabiedriski politiskajā arēnā bija padevusies visai aktīva. Bagāta ar dažādām atrakcijām. Lūk, viena no tām. Ģimenes ārsti un Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra sparīgi ņēmās vilkt bluķi (lasi - līgumus par primārās veselības aprūpes sniegšanu iedzīvotājiem)... katrs savā virzienā. Veselības ministrija apgalvoja, ka ģimenes ārsti jau tā tikuši pie lielākā kumosa, viņi saņemšot par 250-300 latiem mēnesī vairāk nekā pērn, kamēr paši ģimenes ārsti oponēja, ka valsts no viņiem pakalpojumu pērk par cenu, kas atbilst 60 procentiem no reālajām izmaksām. Beigu beigās bluķis tomēr izkustējās - atrodot iespēju ģimenes ārsta prakses reģistratoram paredzēto finansējumu no 40 latiem palielināt līdz 160 latiem un ģimenes ārstiem piekrītot līgumu parakstīt uz gadu piedāvāto piecu vietā.  

Otra atrakcija, ko politiķi laipni piedāvāja - laimes liešana. Vārdu ķeburi jaunizceptās (vai varbūt uzsildītās?) valdības vadītāja Ivara Godmaņa deklarācijā gan sanākuši tik neizprotami, ka tulko tos, kā gribi. Piemēram, pret dežūrsaukļiem - uzsāksim aktīvu rīcību, lai iedzīvotāji veiktu profilaktiskus un regulārus veselības aprūpes pasākumus; veicināsim savlaicīgu un pēctecīgu medicīnisko pakalpojumu pieejamību; celsim mediķu prestižu utt. - nez vai kāds iebildīs! Tik vispārīgi un gludi, taču tās nav ceļazīmes, pēc kurām virzīties uz priekšu. Mazliet precīzākas nākotnes aprises nojaušamas, lasot jaunās valdības simts dienu rīcības plānu. Te piedāvājumā - sarunu turpināšana ar mediķu arodbiedrību par veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem un iespēja īstenot pāreju uz valsts apmaksātu veselības pakalpojumu pieejamības tiešāku sasaisti ar nodokļu nomaksu (t. sk. novirzot daļu no iedzīvotāju ienākuma nodokļa veselības aprūpei kā individualizētas iemaksas).

Visticamāk nākotnes precīzāku tulkošanu nāksies gaidīt no jaunā veselības ministra, šī atbildības nasta uzticēta Kuldīgas slimnīcas valdes priekšsēdētājam Ivaram Eglītim. Pēc ilgāka laika šajā krēslā atkal sēdēs veselības aprūpes nozares profesionālis, ārsts. Šī izvēle ļauj cerēt uz zināmu svaigumu un elastību jautājumu risināšanā.