PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Jūlijs 2017

Renāta Klagiša, ārste, rezidente otorinolaringoloģijā, Daugavpils reģionālā slimnīca, Rīgas Stradiņa universitāte, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca

PAR JŪLIJA NUMURU

«Žurnāla Doctus jūlija numurs ir kā sauja meža ogu. Katrs raksts kā odziņa — ar kodolīgu, strukturētu informāciju, ko kolēģis vēlas atgādināt par savā specialitātē aktuālāko un jaunāko.»

«Ir arī odziņas ar profesionālo pieredzi, izaugsmi, uzvarām. Piemēram, kardioloģe Dr. med. Iveta Mintāle uzsver laikus sāktas antihipertensīvās medikamentozās terapijas svarīgumu, endokrinoloģe Valda Stalte — prediabēta ār-stēšanas iespējas un nozīmi, bet otorinolaringologi — simptomus, kā atpazīt un ārstēt labdabīgu paroksismālu pozicionālu vertigo.

Piekrītu jaunā farmaceita, aptiekas vadītāja Vitālija Mitrohina izteiktajām domām, ka, pirmkārt, jādara vairāk, nekā sagaida, otrkārt, ļoti svarīgi attīstīt pacientu farmaceitisko aprūpi, kas nāktu par labu visiem — ārstiem, farmaceitiem un, svarīgākais, pacientiem.

Iesaku izlasīt interviju ar akadēmiķi Dr. habil. med. Jekaterinu Ērenpreisu, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošo pētnieci, kura uzsver, ka par maz ir tikai smagi strādāt, svarīga ir domu apmaiņa un papildinošās zināšanas. Spilgtas personības neatstāj vienaldzīgu, tās aicina nebaidīties no neiestaigātām takām.

Neatkarīgi no tā, vai jūlijā jūs gaida atvaļinājums vai ražīgs darbs, pavadiet to neaizmirstami!»

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Iegurņa iekaisuma slimība

Iegurņa iekaisuma slimība ir biežs simptomu komplekss ginekologa praksē. Latvijas iedzīvotāju aptaujas dati liecina, ka 27,5 % reproduktīvā vecuma sieviešu ir slimojušas ar iegurņa iekaisuma slimību. Iegurņa iekaisuma slimību (IIS) raksturo iekaisīgas pārmaiņām sievietes iekšējos dzimumorgānos, tās var būt cēlonis neauglībai, ārpusdzemdes grūtniecībai un hroniskām iegurņa sāpēm.

A. Kornete, Z. Grabe

Prediabēta ārstēšanas iespējas

Attīstītajās valstīs 2. tipa cukura diabēts ir pieaugoša problēma, kas, piemēram, ASV izmaksā 245 miljonus dolāru gadā, bet PVO aprēķinātās kopējās izmaksas pasaulē gadā ir 825 miljoni dolāru. Lēš, ka šīs izmaksas tikai turpinās pieaugt.

V. Stalte

Autiņdermatīts. Cēloņi, ārstēšana un profilakse

Autiņdermatīts ir karinošs stāvoklis uz ādas, kuru sedz autiņbiksītes, biežākā ādas problēma zīdaiņiem un bērniem, jo skar 7—35 % zīdaiņu. Visbiežāk autiņdermatītu novēro zīdaiņiem deviņu un 12 mēnešu vecumā, bet tas var attīstīties jebkurā vecumā, kad vien lieto autiņbiksītes.

S. Pildava, D. Geižāne

Hroniska C hepatīta ārstēšana. Pētījums par ombitasvīra/paritaprevīra/ritonavīra un dasabuvīra efektivitāti reālajā dzīvē: dati no Latvijas Infektoloģijas centra, Rīgas Austrumu Klīniskās universitātes slimnīcas

Heterogēnu kohortu, ko veidoja 188 pacienti ar hronisku C hepatītu (HCV) (lielākoties 1b genotipu), Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā ārstēja ar ombitasvīra/paritaprevīra/ritonavīra (Viekirax®) un dasabuvīra (Exviera®) kombināciju, un 12 nedēļas pēc ārstēšanas kursa pabeigšanas 100 % pacientu sasniedza noturīgu virusoloģisko atbildes reakciju (SVR12), lai kāda būtu bijusi iepriekšējā pretvīrusu terapija. Augstais SVR12 līmenis apstiprināja lielisko ombitasvīra/paritaprevīra/ritonavīra un dasabuvīra efektivitāti, par ko jau bija ziņots citos reālās dzīves pētījumos.

B. Rozentāle, A. Jēruma, I. Tolmane

Mani interesē tas, kas ir aiz horizonta. JEKATERINA ĒRENPREISA, zinātniece

Jaunie zinātnieki stāsta par viņas spēju pakāpties un pārkāpt pieņemtās robežas, ko uzbūvējam savā prātā. Akadēmiķe Dr. habil. med. JEKATERINA ĒRENPREISA, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošā pētniece, spēj vienkārši, bez patosa runāt par būtiskām, sarežģītām lietām, par dzīves virsuzdevumu. Par vēža šūnas nemirstību. Un atvadoties sirsnīgi saka: es jūs nepabaroju ar zupu...

D. Balode