PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Jūnijs 2017

Sergejs KĻIMČUKS, ķirurgs, Ķirurģijas klīnikas vadītājs, Rīgas 1. slimnīca

PAR JŪNIJA NUMURU

Bija ļoti interesanti piedalīties žurnāla DOCTUS numura tapšanā, ceru, ka tikpat interesanti jums būs to lasīt. Žurnāls nav tikai skaisti ilustrēts, bet tā ir iespēja mūsu ikdienas skrējienā būt informētiem par mūsdienu medicīnas jautājumiem, palikt ārstam, nevis dziedniekam.

Šajā numurā — kā vienmēr — daudzpusīgas mūsdienīgas tēmas un viedokļi: par mediķu emocijām darbā, par astmu un alerģisku rinītu, par pēdu mikozēm, hiperholesterinēmiju utt. Bet kā ārsts, kas neatliekamajā ķirurģijā nostrādājis gandrīz 30 gadus un ļoti labi zina, kas ir “bezizmēra” darba diena, gribu, lai īpašu uzmanību pievēršat jautājumam par mūsu darbalaiku. Kādreiz tā bija normāla situācija — turpināt pēc diennakts dežūras strādāt nodaļā, bet mūsdienās, dzīvojot Eiropas Savienībā, grūti tādu situāciju nosaukt par adekvātu. Veriet vaļā žurnālu un lasiet...

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Lipīdu pārvaldības algoritms

70 % iedzīvotāju 25—74 gadu vecumā ir paaugstināts holesterīna līmenis — tā liecina Latvijas kardiologu veiktais “Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma epidemioloģisks pētījums”.

A. Kozlovska

Angioveģetodistonija. Tās diagnostika un ārstēšana

“Grūtie” pacienti, “es nevaru” pacienti, pacienti, kas ārsta kabinetā atgriežas ik pārnedēļu, — pacienti ar angioveģetodistonijas diagnozi. Maijā notikusī konference “Angioveģetodistonija — tās diagnostika un ārstēšana” iezīmēja tēmas aktualitāti: daudz pacientu un maz skaidrības par nozoloģiju un ārstēšanu.

I. Dzintara

Izgulējumi. Vai spējam uzvarēt?

Mūsdienu medicīnas tehnoloģijas un ārstniecības metodes attīstās strauji, tomēr joprojām nav izdevies pilnībā izskaust izgulējumu veidošanās problēmu. Lai mazinātu pacientu ciešanas un mirstības rādītājus, ir lietderīgi aktualizēt iespējas cīņai ar šo problēmu.

D. Jakovicka, R. Turkina

Pēdu mikožu komplicētās formas. Klīniski ārstnieciskie aspekti

Pēdu mikoze ir hroniski norisoša slimība ar bojājuma lokalizāciju pēdas pirkstu starppirkstu krokās, pēdas ādā, kā arī ar biežu pēdas pirkstu nagu bojājumu. Cilvēki parasti inficējas sabiedriskās koplietošanas telpās, kur vesela cilvēka pēdas ādā var nokļūt dermatofīti, kas nelabvēlīgu faktoru ietekmē var izraisīt slimības klīniskos simptomus.

V. Bondare-Ansberga, A. Dērveniece, I. Hartmane

Temporālais arterīts

Ja pacientam ir paaugstināti iekaisuma rādītāji, redzes traucējumi, galvassāpes deniņu apvidū un sāpes proksimālās muskuļu grupās, būtiski atcerēties par lielo asinsvadu vaskulīta — temporālā arterīta — iespējamību.

D. Reinholde, D. Andersone, I. Balčune

Es vienalga skrienu. MĀRIS ANDERSONS, uzņēmējs

Rosīgi enerģisks kungs ar vērīgām, laipnām acīm. Viņa vadītais uzņēmums “Medicīnas centrs ARS” nākamā gada janvārī svinēs 30 gadu jubileju. Nule kā īstenots arī sens sapnis — arvien jaudīgāk Jāņa Asara ielā atjaunotajās Sarkanā Krusta slimnīcas telpās darbojas “ARS Diagnostikas klīnika”. “Mēs esam metušies uz tiem arhitektūras pieminekļiem,” smaidīdams saka pats sapņa īstenotājs MĀRIS ANDERSONS.

D. Balode

Netaisnīgās darba stundas. Haralds Plaudis, Nellija Lietuviete, Anete Eklona, Valdis Keris

Satversmes tiesā iesniegti divi pieteikumi, kas valsti sūdz tiesā un apstrīd mediķu pagarināto normālo darba laiku: vienu iesniegusi Bērnu slimnīcas Bērnu ķirurgu arodbiedrība, Latvijas Ķirurgu asociācija un Rīgas Dzemdību nama ārsti un vecmātes, otru — tiesībsargs. Aiz pagarinātā normālā darba laika maskējas lērums citu nebūšanu: neapmaksātas darba stundas, mediķu trūkums, pārslodze, iespēja biežāk kļūdīties, risks pacientu drošumam...

D. Ričika, G. Skrebele