PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Maijs 2020

Dr. Justīne Rudzīte–Rjabceva, ģimenes ārste un dietoloģe no Liepājas

Ar vislielāko interesi Doctus maija numurā lasīju interviju ar asoc. prof. Viesturu Ligutu, kurš bija arī mans pasniedzējs, — par viņa dzīvi, karjeru, gūtajām atziņām. Guvu vēl vienu apstiprinājumu tam, ka jāizlasa grāmata “Būt mirstīgam”, un jau iegādājos to grāmatnīcā. Studiju laikā tiekam sagatavoti tam, kā izveseļoties un būt veselam, bet neesam gatavi tam, ka nāve ir normāla dzīves sastāvdaļa. Profesors saka: “Mūsdienu sabiedrība ir egoistiski orientējusies uz materiālajām vērtībām,” — un uzsver, cik strauji tās mainās pacientam ar politraumu vai slimību, kas liek pārvērtēt dzīves vērtības. Bet pašreiz mums ir lieliska iespēja to izdarīt arī veseliem, tikai izolācijā.

Ģimenes ārstiem cīņai ar pašu un pacientu aizspriedumiem noderīgs raksts par statīniem. Pēdējā laikā jautājums par to, kas rada demenci — statīni vai statīnu nelietošana —, ir aktuāls arī manā praksē. Paldies par faktiem, ko varēšu izmantot pacientu motivācijas un līdzestības veidošanā.

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Austrija: pamazām atgriežas ierastā dzīve. Dr. VITĀLIJS ZUJS

VITĀLIJS ZUJS, rezidents sirds ķirurģijā, strādā Insbrukas universitātes slimnīcā. Pēc neliela «Home office» režīma posma dzīve atgriežas ierastajās sliedēs. Slimnīcā atkal veic sirds un plaušu transplantācijas, plānveida operācijas. Uz ielām cilvēku ir arvien vairāk. Pie gandrīz katra veikala – var bez maksas paņemt sejas maskas. Tās uz nenoteiktu laiku sabiedriskajā transportā obligātas.

D. Ričika

Norvēģija: uz krīzi skatās pusotra gada perspektīvā. Dr. ANITA DRESMANE

ANITA DRESMANE, latviešu ginekoloģe dzīvoTronheimā, strādā Aleris, kas ir viens no lielākajiem privātās medicīnas pakalpojumu sniedzējiem Norvēģijā ar klīnikām arī Zviedrijā un Dānijā. Viņa saka: ja sākumā norvēģi uz zviedru taktiku skatījās ar milzu skepsi un nosodījumu, tad tagad izskan viedoklis – iespējams, zviedri rīkojušies pareizi.

D. Ričika

Lielbritānija: kāda būs maksa par novēlotu rīcību? Dr. VITA ZĪDERE

Dr. VITA ZĪDERE, MD FRCP ir latviešu sirds ķirurģe, kas strādā par virsārsti fetālajā un bērnu kardioloģijā Fetālās medicīnas institūtā, King‘s College slimnīcā un Evelīnas bērnu slimnīcā Londonā, Svētā Tomasa slimnīca NHS Foundation Trust. Viņa saka: Lielbritānijas rīcība Covid-19 pandēmijā bija novēlota. Viņa un vairāki virsārsti ir jau saslimuši.

D. Ričika

Multiplā skleroze. Jaunu cilvēku slimība ar augstu invaliditātes risku

Mēs rūpējamies par sirds veselību, bet mums jārūpējas arī par smadzeņu veselību. Multiplā skleroze ir hroniski progresējoša smadzeņu slimība, kas rada neiroloģisku deficītu un izpaužas ar dažādiem simptomiem. Tā ir jaunu pacientu slimība, tāpēc īpaši svarīgi aizdomāties par iespējamu diagnozi un iespējami savlaicīgāk to ārstēt.

D. Spilnere–Pūciņa, A. Millers, S. Paudere–Logina

Asoc. prof. VIESTURS LIGUTS. Ar misijas apziņu

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Anestezioloģijas un neatliekamās medicīnas galvenais speciālists, anesteziologs reanimatologs, Dr. med. VIESTURS LIGUTS ar intensīvo terapiju un klīnisko toksikoloģiju saistīts jau vairāk nekā 46 gadus. Tai veltījis arī “Toksikoloģijas rokasgrāmatu”, ko sarakstījis kopā ar kolēģi toksikologu Robertu Stašinski.

M. Lapsa