PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Austrija: pamazām atgriežas ierastā dzīve. Dr. VITĀLIJS ZUJS

D. Ričika
Austrija: pamazām atgriežas ierastā dzīve. Dr. VITĀLIJS ZUJS
VITĀLIJS ZUJS, rezidents sirds ķirurģijā, strādā Insbrukas universitātes slimnīcā. Pēc neliela «Home office» režīma posma dzīve atgriežas ierastajās sliedēs. Slimnīcā atkal veic sirds un plaušu transplantācijas, plānveida operācijas. Uz ielām cilvēku ir arvien vairāk. Pie gandrīz katra veikala – var bez maksas paņemt sejas maskas. Tās uz nenoteiktu laiku sabiedriskajā transportā obligātas.

Zibenīga reakcija

Austrija, Insbruka, 2020. gada 19. aprīlis

“Strādāju par sirds ķirurgu Insbrukas universitātes slimnīcā, kas normālā režīmā atbild par diviem Austrijas reģioniem (Tiroli un Forarlbergu) un par vienu Itālijas reģionu (Dienvidtiroli). Insbruka atrodas 35 km attālumā no Itālijas robežas. Tā kā Itālijas ziemeļi sākotnēji bija visvairāk skartais jaunā vīrusa reģions, tad preventīvos pasākumus mūsu reģionā ieviesa zibenīgi, tikai pēc tam visā valstī. Karantīna līdz 13. aprīlim bija ieviesta visā reģionā — no mājām drīkstēja iziet, lai iepirktu produktus, brauktu uz darbu vai apmeklētu vecākus, kuri ir slimi vai nevar par sevi parūpēties paši. Ieviesa arī ļoti bargus sodus par noteikumu neievērošanu. Viss, izņemot produktu veikalus, pasta nodaļas un slimnīcas, tika slēgts.

Pašlaik karantīna pakāpeniski tiek mīkstināta, no 14. aprīļa atvērti visi veikali platībā līdz 400 m2, drīkst pastaigāties vai individuāli sportot. No 2. maija vaļā ir frizētavas, ārstu prakses un citi pakalpojumi. Ap maija vidu atvērsies visi lielie veikali, restorāni, muzeji, viesnīcas un tirdzniecības centri. Masu pasākumi un koncerti ir atcelti līdz septembrim. Uz nenoteiktu laiku maskas ir obligātas visos veikalos, sabiedriskajā transportā.”

No Home Office statusa atpakaļ ikdienā

“Līdz 20. aprīlim mūsu nodaļas ārsti atradās Home Office statusā. Slimnīcā bija divi dežurējošie ārsti. Visas plānveida operācijas bija apturētas, atsevišķa komanda veica tikai akūtās sirds operācijas. Dažas intensīvās terapijas nodaļas bija atbrīvotas Covid–19 pacientiem, tāpēc mūsu intensīvajā sirds ķirurģijas nodaļā ārstējām arī terapijas pacientus.

Sirds un plaušu transplantācijas programma atsākta no 14. aprīļa, jau veiktas divas sirds transplantācijas! No 21. aprīļa atsākām arī plānveida operācijas.

Tirole ir visvairāk skartais reģions Austrijā, tomēr šobrīd kopumā ir tikai ap 800 inficēto, 85 nāves gadījumi, katru dienu 70—80 cilvēku atveseļojas. Secinu, ka laicīgas (!) pašizolēšanās metode strādā.  Pats mēģinu iespējami mazāk iziet no mājām, ievēroju divu metru distanci, lietoju tikai personīgo auto un veikalos vienreizējos cimdus. Visur novietoti arī dezinfekcijas līdzekļi, iepirkšanās ratus personāls dezinficē pēc katras (!) lietošanas reizes, bet bezmaksas sejas maskas var saņemt pie gandrīz jebkura veikala.

Ambulatorais darbs tiek atjaunots. Darbojas arī speciālā Screening Ambulance pacientu šķirošanai un tālākai lemšanai par testēšanu, terapiju vai izolēšanu. Visā slimnīcā ir ļoti aktīva komunikācija starp nodaļām, cenšas cits citam palīdzēt. Viss perfekti organizēts, mūsu slimnīcā ir atbrīvotas gandrīz 1000 vietas vīrusa pacientiem, personāls labi aizsargāts un izglītots. Esmu arī veicis vairākus Covid–19 testus mūsu pacientiem, visi negatīvi. No 20. aprīļa sirds klīnikā jebkurš pacients uzņemšanas brīdī tiek testēts uz SARS–CoV2. Testēšanas līdzekļu pietiek, algoritms precīzs un strādā ideāli. Ja kaut kas nav skaidrs, ir speciālie numuri, uz kuriem zvanīt, lai saņemtu ieteikumus, kā rīkoties jebkurā situācijā.”

Mācība nākotnei, kā efektīvi un laicīgi rīkoties

“Austrijas stiprā puse ir ļoti labs ekonomiskais statuss, šobrīd ir pietiekams nodrošinājums ar aizsarglīdzekļiem. Protams, privātajam sektoram ir grūti laiki — sports, tūrisms, bizness, rūpnīcas, 170 000 jaunu bezdarbnieku (kāpums 199 %). Valsts sniedz finansiālo atbalstu, bet neesmu kompetents spriest, vai pietiekamu.

Tirolē cilvēki lielākoties attiecas ar sapratni un atbildīgi. Uz ielām, veikalos un sabiedriskajā transportā cilvēku ar katru dienu ir vairāk un vairāk...

Domāju, šis vīruss iemācīs mūs, kā efektīvi un laikus rīkoties nākamās pandēmijas laikā, lai drastiski mazinātu inficēto un upuru skaitu.”

FOTO: www.tirol-kliniken.at

Raksts žurnālā