PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Februāris 2018

Irina CGOJEVA–SPROĢE, kardioloģe, ehokardiogrāfijas speciāliste, PSKUS, Veselības centrs 4, Capital Clinic Riga, Medicīnas centrs ARS

PAR FEBRUĀRA NUMURU

“Ziemā aktivizējas dažādi vīrusi, tāpēc manu uzmanību pievērsa februāra aktuālākā problēma, ar kuru saskarsies visu profilu speciālisti, — gripa. Rakstu “Cīņa ar gripu — kādus ieročus izmantot?” izlasīju ar lielu interesi. Mums visiem zināmas šīs slimības smagās komplikācijas un iespējamais briesmīgais iznākums. Rakstā atgādinātas praktiskas lietas, noderīgi profilakses pasākumi ikdienā, kā pasargāt sevi un savus pacientus.

Ja no problēmrakstiem vēlas pārslēgties uz ko tīkamāku, tad iesaku ieskatīties rakstā “Dakteru iela Smiltenē”: daudz vēstures faktu, jautru un ne tik jautru dakteru ikdienas notikumu. Īpaši atmiņā palika divi. Pirmais — Dr. Lagzdiņa viesošanās pie pacientiem: “Ja mājās nav bijis pārāk tīrs un kārtīgs, dakteris nākamreiz, braucot vizītē, uzdāvināja ziepju gabaliņu [..] Gaidot ciemos ārstu, visi pulējuši un tīrījuši māju.” Un otrs, kad viena sanitāre uzdevusies par dziednieci, solot slimniekiem paaugstinātu temperatūru noņemt ar vardēm.

Pēc raksta izlasīšanas radās vēlme aizbraukt uz slaveno Dakteru ielu, lai visu redzētu savām acīm.

Un turam īkšķus par mūsu olimpiešiem!”

Numurā lasi:

Cīņa ar gripu

Gripas spēku pasaule pirmo reizi juta 1918. gadā, kad gripas epidēmija paņēma vairāk nekā 50 miljonus dzīvību, inficējot vairāk par trešdaļu pasaules iedzīvotāju. Pēdējā gadsimtā bijušas četras pandēmijas, ko izraisījusi A tipa gripa, pēdējā — 2009. gadā.

S. Paudere–Logina
Venozās trombembolijas profilakse. Grūtniecība un pēcdzemdību periods

Mirstība plaušu artērijas trombembolijas dēļ sasniedz pat 2,2—6,6 %. [5] Latvijā no 2013. līdz 2015. gadam bijuši pieci tiešie mātes mirstības (MM) gadījumi venozās trombembolijas dēļ (25 % no visiem MM gadījumiem šajā periodā). Visām pacientēm identificēti vairāki riska faktori. [6] Lai mazinātu mirstību VTE dēļ, nopietni jāizvērtē visi riski un jāizvēlas atbilstīga profilakse.

S. Smilga, A. Miskova, D. Rezeberga
Kas ir tiki?

Tiki ir gribai nepakļautas, īsas, neritmiskas stereotipiskas kustības (motoriskie tiki) vai izdvestas skaņas (fonētiskie tiki). Visbiežāk tiki skar seju, kaklu un augšējās ekstremitātes, taču tie var būt arī citās ķermeņa vietās.

D. Ziemele, O. Minibajeva
Sīkumus atšķirt no būtiskā. Anestezioloģe reanimatoloģe ARTA BĀRZDIŅA

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Anestezioloģijas un intensīvās terapijas klīnikas vadītāja ARTA BĀRZDIŅA skolas gados plānojusi pievērsties vācu valodas studijām. Bet plānus kardināli mainīja liktenis jeb gadījums. Iespējams, esam zaudējuši nevainojamu vācu valodas speciālisti, toties ieguvuši spēcīgu anestezioloģi reanimatoloģi, kas glābj mūsu pašus mazākos un neaizsargātākos.

M. Lapsa
Dakteru iela Smiltenē

Latvijā Smiltene ir vienīgā pilsēta, kura var lepoties ar savu Dakteru ielu. 1885. gadā netālu no Tepera ezera par Smiltenes evaņģēliski luteriskās draudzes līdzekļiem uzcelts doktorāts, no kura vēlāk savu nosaukumu ieguva iela. Kāds ir pusotru kilometru garās Dakteru ielas stāsts?

B. Vahere
Kā sasniegt to, ko vēlies? ZANE JAUNMUKTĀNE

Latviešu neiropatoloģe ZANE JAUNMUKTĀNE kopš 2011. gada strādā un karjeru veido Londonā. Pašlaik viņas darbavietas ir Londonas universitātes koledža un Nacionālā neiroloģijas un neiroķirurģijas slimnīca, kur ir lielākā un slavenākā neiropatoloģijas laboratorija Lielbritānijā. Lūk, dažas viņas atziņas, kā sasniegt to, ko vēlies (apkopotas no referāta LĀZA 70. gadu jubilejas konferencē).

Z. Jaunmuktāne, D. Ričika
Turam īkšķus! LĪGA CĪRULE

XXIII ziemas olimpiskās spēles notiks Korejas Alpos — Phjončhanā, 180 kilometru attālumā no Dienvidkorejas galvaspilsētas Seulas. No 9. līdz 25. februārim pasaules spēcīgākie atlēti sadalīs 102 medaļu komplektus 15 dažādos sporta veidos. Latvijas olimpiešiem līdzi dosies četri sporta ārsti un četri fizioterapeiti.

D. Ričika