PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Oktobris 2016

Jāzeps BAŠKO, torakālais ķirurgs

PAR OKTOBRA NUMURU

"Ir neikdienišķs pasākums, pārsteigums, patiess prieks un gods rakstīt ievadvārdus Doctus oktobra numuram. Beigušās vasaras brīvdienas, sācies jauns mācību un darba process. Oktobra numurs saista ar pieskārienu pašreizējā laika aktuālajām problēmām."

"Vasaras vidū Latvijas Universitātes Medicīnas fakultāte tika pie jauna dekāna — asoc. prof. Valda Folkmaņa, un žurnālā ir dota iespēja iepazīties ar jaunā dekāna darbu vīziju kvalitatīvu medicīnas darbinieku audzināšanā. PVO izpētījusi, ka depresīvi traucējumi ieņem vienu no pirmajām vietām pēc dzīvildzes saīsinājuma aiz somatiskiem traucējumiem, un paredz, ka līdz 2030. gadam tie būs galvenais dzīvildzi saīsinošais iemesls. Depresīvi traucējumi cieši saistīti ar sliktāku dzīves kvalitāti un lielākiem veselības aprūpes izdevumiem. Problēma aktuāla, nākotnes prognoze miglā tīta, taču depresija jāārstē pašlaik. Dr. Elmārs Tērauds piedāvā apsvērumus un ieteikumus depresijas ārstēšanā multidisciplīnu ietvaros. Ievērības cienīgs netradicionālās medicīnas tēmai veltīts raksts (ārstes Ilona Ābele–Šrenka, Ārija Cipruse). Visprecīzāk šos medicīnas novirzienus raksturo jēdziens “holistiskā medicīna” (ājurvēda un akupunktūra). Kāpēc gan nemēģināt hronisku slimību gadījumos?!"

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Podagras ārstēšanas iespējas

Podagra ir iekaisīga slimība, ko izraisa nātrija urātu izgulsnēšanās locītavās un audos. Tā ir biežākā iekaisīgā artrīta forma vīriešiem, tās sastopamība un attīstības biežums pieaug sievietēm menopauzē. Šajā rakstā apskatīsim ārstēšanas iespējas un ar ārstēšanu saistīto komplikāciju pārvaldību.

S. Ābelīte

Mikrovaskulāra koronāra disfunkcija

Pēdējos gados strauji aktualizējies jautājums par ne–aterosklerotiskas izcelsmes koronāro asinsvadu patoloģijām, kas izraisa stenokardiju, jo 10—30 % pacientu, kas sūdzas par stenokardītiskām sāpēm krūtīs, vizualizējot asinsvadus, nozīmīgi sašaurinājumi epikardiālajās artērijās netiek atrasti.

M. Berzina

Depresija: pētījumi un prakse

Pasaulē ik gadu pieaug pacientu skaits gan ar depresiju, gan citiem diagnosticētiem depresīvā spektra garastāvokļa traucējumiem, kas būtiski ietekmē kā darbspējas, tā vēlmi socializēties, veidot un uzturēt attiecības. Šajā rakstā pārskatīsim aktuālās publikācijas pasaulē par depresijas un depresīvu simptomu ārstēšanu.

I. Stoma, E. Tērauds

Ājurvēda un akupunktūra

Rietumu medicīnas stiprās puses ir reanimācija un ātrā palīdzība, Austrumu medicīnas — hronisku procesu ārstēšana. Praksē izmantojot ājurvēdas medicīnas sistēmu un/vai Ķīnas tradicionālo medicīnu, ir ievērojams ekonomisks iespaids uz pacienta maciņu, skatoties perspektīvā.

Ā. Cipruse, I. Ābele–Šrenka

Aknu taukainā hepatoze. Civilizācijas slimība?

Aknas ir ļoti jutīgas pret alkohola toksisko iedarbību. Ilgstošas alkohola lietošanas dēļ aknās rodas smagas pārmaiņas: aknu taukainā hepatoze, iekaisums un ciroze. Tomēr ne tikai alkohola lietošanas dēļ attīstās taukainā hepatoze — šajā rakstā pievērsīsimies ne–alkohola taukainās hepatozes diagnostikas un ārstēšanas īpatnībām.

Z. Straume, A. Derovs

VALDIS FOLKMANIS: Prasmīgi piespēlēt ripu

Vasaras vidū Latvijas Universitātes Medicīnas fakultāte tika pie jauna dekāna. Ar balsu vairākumu šajā amatā ievēlēja neirologu, Montesori pedagoģijas speciālistu, pedagoģijas zinātņu maģistru, docentu LU Pedagoģijas un psiholoģijas fakultātē, asociēto profesoru VALDI FOLKMANI. Profesoram ir labestīgas, laipnas acis un ļoti silta valoda. Viņam piemīt inteliģenta vienkāršība un īpaša cilvēku jušana.

K. Strauta