PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Gada pieturzīmes. 2007.gads

D. Ričika
Gada pieturzīmes. 2007.gads
Gada 8 760 stundas nav tikai fizikas vienība, tās ir ļoti personiskas. Tām pieder mūsu prieks un noskumšana, mūsu vieglprātība un prātīgums, mūsu karjeras lēcieni, stāsti, baumas un sarunas, mūsu apņemšanās, uzdrīkstēšanās un aizstāvēšanās. Kāds bijis 2007. gads?

Gada astroloģija

Veldres zīmē

Ja citgad pārdzīvoti pat trīs veselības ministri, šo gadu esam pārlaiduši bez lieliem satricinājumiem. Atskaitot gada iesākuma neveiklumu, kad Gundars Bērziņš paziņoja, ka ministra portfeli maina pret veselības atgūšanu lauku saimniecībā Dellēs. Tā kā grūti noliegt kopējās darba noskaņas atkarību no atrašanās vienas vai otras planētas ietekmē, tad šim gadam nenoliedzami bijuši vairāki neatkārtojami akcenti.

2007-12_51-1-thumb 2007-12_51-1-thumb
2007-12_51-1-thumb

Piemēram, ministra Vineta Veldres nedaudz puiciskā bravūra. Māsu trūkst? Netrūkst, simts atgriezušās profesijā! Arodbiedrība sūdzēs valdību tiesā? Kurā tiesā tādu sūdzību pieņems?! Aplokšņu izskaušanai vajadzīgi baigie termiņi? Griba vajadzīga!

Izceļamas arī alkas pēc dažādiem jaunveidojumiem, vai nu sabīdot vairākas institūcijas zem viena jumta (Veselības inspekcija) vai dibinot jaunas (Stratēģijas padome ar konsultantiem - veselības nozares profesionāļiem). Vai vēlme apgūt slimnīcu perimetru arī neoficiālās vizītēs un izzināt, cik apmierināti ir pacienti, prasot slimnīcām veikt aptaujas. Vai arī kāds grūti izprotams akcents. Kad sabiedrība uzbango sašutumā par veselības aprūpes nebūšanām, plašsaziņas līdzekļiem tiek izsūtīta atklāta vēstule, kurā atsevišķu slimnīcu vadītāji pauž lojalitāti pašreizējam kursam. Un kāds simpātisks akcents. Veselības ministra strukturētā retorika, kas vedināt vedina cerēt uz tikpat loģiskiem darbiem. Uzmanīgam klausītājam, gan mēģinot izsekot kārtējam uzskaitījumam „pirmkārt, otrkārt, piektkārt...", nākas sevi pieķert, ka skolā slikti mācījies matemātiku.

Gada stāsts

Par Sīzifa akmeni

Kā visi, arī šis stāsts sākas ar reiz. Reiz kādā karstā vasaras dienā ļaudis pie jūras un mākoņos vēlēja Valsts prezidentu. Visticamāk, izvēlot ārstu, viņi nebija rēķinājušies ar tādu jezgu. Kā tad tā - ņēmis aplok­snes un nemaksājis nodokļus? Sarosījās arī Veselības ministrija, Valsts ieņēmumu dienests un sāka daudzus gadus iestāvējušos klints bluķi kustināt. Viens aicināja mediķus deklarēt aploksnes, otrs tikmēr steidza sastrādāt priekšlikumus, paredzot, ka daudzi būs neapmierināti, ka viņš tā skarbi ar skalpeli pa augoni. Vasaru nomainījis rudens un rudeni ziema, apslāpušas arī debates publiskajā telpā, paliekot vien dažām saucēja balsīm - Delnas un Providus izskatā... Vai esam tikuši gudrāki? Aploksni dot? Pieņemt? Uzskaitīt? Gada nogalē Delnas rīkotajā forumā par labu pārvaldību veselības aprūpē ministrijas ierēdņi sola, ka nāks klajā ar rīcības plānu. Drīz! Lai tā būtu. Tomēr nepamet sajūta, ka Sīzifa akmens, kas tik izmisīgi tiek stumts pret kalnu, slīd atpakaļ.

2007-12_51-2-thumb 2007-12_51-2-thumb
2007-12_51-2-thumb

Stāsta morāle? Tā nav naudas daudzumā. Amerikāņi, piemēram, uz vienu iedzīvotāju veselības aprūpē tērē 6 096 dolārus gadā, Amerikā ārsti saņem arī vislielākās algas - no 150 līdz 250 tūkstošiem dolāru gadā. Vai tāpēc tur veselības aprūpe ir vislabākā? Nu, nav taču! Tiek uzskatīts, ka viena no labākajām tā ir Francijā, kur ārsti pelna vidēji 100 tūkstošus dolāru gadā. Stāsta morāle nav arī atbildīgos indivīdos. Gribas domāt, ka ārstu profesijā atbildības slieksnis ir viens no visaugstākajiem. Kur tad ir problēma? Visticamāk jau atbildīgā sistēmā. Jau pieminētajā Delnas forumā eksperti norāda, ka veselības aprūpē daudzi mērķi nav izvirzīti un daudzi, kas izvirzīti, netiks sasniegti.

Gada taisnības meklējumos

Mediķu algas

Nešaubīgi taisnības meklētāja tituls pienākas Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšniekam Valdim Kerim, kurš jau vasarā aizrādīja, ka mediķi nesaņem solīto atalgojumu. Proti, mediķu algas tiek paaugstinātas, vadoties nevis pēc pagājušā gada faktiskās vidējās darba samaksas tautsaimniecībā, bet pēc Finanšu ministrijas prognozes par pērno gadu. Pēc vairākkārtējas ciemošanās Veselības ministrijā un valdībā, pēc samērā miermīlīgām protesta akcijām ­LVSADA kompromisa variants par papildus 37 miljoniem latu (iesākumā tika prasīti 80 miljoni latu) nav sadzirdēts. Valdība paliek pie sava - algas tiek pieaudzētas; no nākamā gada ārsti saņems par 80 latiem, māsas - par 48 latiem vairāk. LVSADA ar to nav mierā un teic, ka valdība krāpjas, tāpēc nekas cits neatliek kā sūdzēties tiesā.

2007-12_52-1-thumb 2007-12_52-1-thumb
2007-12_52-1-thumb

Kas notiek, ja uz šauras laipiņas satiekas divi nepiekāpīgi pretinieki - viens, kurš meklē taisnību, otrs, kuru iežmiedz budžets un politiskā nekultūra? Visticamāk kāds agrāk vai vēlāk no šī tiltiņa noveļas...

Gada apņemšanās

Farmācijas firmas par ētiku!

Farmācijas kompānijas skaļi paziņojušas, ka vēlas sākt jaunu dzīvi - strādāt ētiskāk, caurspīdīgāk, respektēt partneru neatkarību. Ne tikai paziņojušas, bet arī uz papīra šo apņemšanos parakstījušas. Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija un Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācija noslēgusi divas vienošanās. Vienu ar ārstiem. Godīgi sniegt informāciju par medikamentiem, atturēties no zāļu reklāmas pirms to reģistrēšanas (tas gan ir likumā aizliegts), nepiedāvāt ār­stiem nepamatotu viesmīlību, dārgas dāvanas utt. Otru ar pacientu organizācijām un Veselības ministriju. Atturēties no pacientu organizāciju rīcības ietekmēšanas, lūdzot atbalstīt savu produktu lietošanu, nešķiesties ar dāsnumu un vienai pacientu organizācijai neatvēlēt vairāk par 50 procentiem no kopējā organizācijas gada budžeta utt. Ar apņemšanos sākt jaunu dzīvi ir tā... jūs jau paši zināt kā. Parasti tā nerodas tāpat vien. Dzīve piespiež. Parasti arī ne uzreiz izdodas jauno dzīvi sākt. Tomēr uzrakstīta apņemšanās noteikti ir solis pareizajā virzienā.

Gada SOS

Organizētais vēža skrīnings

Latvijā 60% slimnieku vēzis tiek diagnosticēts vēlīnā stadijā; pēdējo desmit gadu laikā saslimušo skaits palielinājies par 19,5%, bet mirušo - par 16,7%, ik gadu saslimstība palielinās vidēji par 2-2,5%. Onkocitoloģiskajā aptverē ir ap 14% sieviešu, mamogrāfijas izmeklējumu saņem tikai 5% sieviešu, un 1-2% vīriešu izmanto profilaktiskās apskates... Šie skaitļi patiesībā ir palīgā sauciens. Ļoti griezīgs sauciens! Beidzot izdzirdēts - ar Ministru prezidenta iniciatīvu izveidotajā darba grupā šogad kopā strādājuši politiķi, speciālisti un pacientu organizāciju pārstāvji. Ārstēšanas taktika noskaidrota - vajadzīgs organizēts vēža skrīnings. Vai būs? Ja var ticēt politiķu solītajam - 2009. gadā būs!

Gada karjeras lēciens

Trīs jaunie brāļi lielajā politikā

Šis gads bijis interesants trim ārstiem. Valdim Zatleram, ieņemot Valsts prezidenta posteni. Jānim Birkam, kļūstot par Rīgas atslēgu saimnieku. Un Gundaram Daudzem, sēstoties Saeimas priekšsēža krēslā. Kā viens no šiem ārstiem izteicās - viss notiek loģiski. Atturoties no izvērtējuma par šo kungu valstisko pienesumu, no Curriculum Vitae viedokļa šis gads trim bijušajiem slimnīcu vadītājiem bijis izcils. Un loģisks, jo visus vieno vēlme (par varēšanu eksperti vēl strīdas) lidot augstāk nekā medicīnas debesis ļauj...

Gada akcijas

Nenogurstošākā, šokējošākā, radošākā

Uzmanības vērtas bijušas vairākas akcijas. Katra no tām citā svara kategorijā. Nenogurstošākās tituls pienāktos dzemdes kakla vakcīnas popularizēšanai. Tāda sirsnīga un apjomīga sacensība starp divām farmācijas kompānijām, kuras viena otrai mina uz papēžiem, lai izglītotu profesionāļus un pacientus par revolucionāro pagriezienu sievietes veselības profilaksē.

Efektīgākās kampaņas titulu pelnījusi Ceļu satiksmes drošības direkcijas akcija Orgānu donori, kuras laikā pārgalvīgajiem un agresīvajiem braucējiem tika piedāvāts parakstīt Orgānu donoru apliecību - tā akceptējot, ka pēc nāves braucējs savus orgānus novēl citiem. Šajā jomā strādājošie mediķi zina, cik sarežģītas ir sarunas ar bojāgājušo tuviniekiem, tāpēc akcija strādāja arī ar pievienoto vērtību - pievēršot uzmanību orgānu transplantācijai.

Laikmetā, kad tiek sludināta ētiska sadarbība ar ārstiem un pacientu organizācijām, par radošāko pieeju varētu nominēt farmācijas kompānijas projektu Brokastis ar ekspertu - izglītojot žurnālistus par medicīnas problēmām, nepaģērot veidot publikācijas, bet vienlaikus, protams, neizmirstot par laba kompānijas tēla veidošanu. 

Gada prioritātes

Tehnoloģijas uz urrā! Bet cilvēkresursi? Bet izārstētie pacienti?

Šogad dzirdīgas ausis vai katru otro mēnesi sasnieguši vēstījumi: „Pieejams otrs jaudīgākais magnētiskās rezonanses skeneris Baltijā; pacientiem nodota labākā datortomogrāfijas iekārta, kāda ir uzstādīta Latvijas slimnīcās; prezentēta magnētiskās rezonanses iekārta ar magnētiskā lauka stiprumu, kas sniedz tiešām visaugstākās kvalitātes attēlus..." Diemžēl ar tehnoloģijām ir viena nelaime: tās ātri un neizbēgami noveco. Un tad ir jāpērk vietā vēl jaunākas, vēl jaudīgākas. Privātās medicīnas pārstāvji piedāvā: veidojam publisko un privāto partnerību; mēs ieguldām iekārtās, un, skat, valstij ekonomiskais efekts - miljons latu! Bet ko valsts? Tā kā grūti uzticēties, tā kā varētu... Privātie partneri ir citās domās - šķiet, kādam patīk apsaimniekot valsts investīcijas.

2007-12_53-1-thumb 2007-12_53-1-thumb
2007-12_53-1-thumb

Tajā pašā laikā glābšanas plāna cilvēkresursu jomā joprojām nav. Gadu no gada netiek aizpildītas visas rezidentūras vietas; uz izsludinātajām septiņām, astoņām neatliekamās medicīniskās palīdzības vietām labi ja piesakās viens gribētājs.

Arī ar nācijas veselības rādītājiem nevaram palepoties. Latvijā jaundzimušo paredzamais mūža ilgums, salīdzinot ar citām Eiropas Savienības valstīm, ir īsāks vidēji par astoņiem gadiem. Kad ar vismodernāko tehnoloģiju kaite tiek noteikta, izrādās, ka naudas slimības ārstēšanai Eiropas standartu līmenī vairs nepietiek. 35% Latvijas iedzīvotāju pie ārsta nevēršas, jo baidās, ka maks izrādīsies par plānu... 

Gada zaudējums

No spēles izstājas Pacientu tiesību birojs

Pēc vairāk nekā piecu gadu darbošanās par finansiālu fiasko paziņojis Pacientu tiesību birojs. Tālredzīgi domājot, veselīgai videi būtiski dažādi viedokļi. Pacientu tiesību birojs savā ziņā pildīja sabiedrības termometra lomu, kura rādījumus nolasīt, pat ja tie nepatīk, bija noderīgi arī mediķiem.

No kareivīgās, opozicionārās nostājas, ko Pacientu tiesību birojs ieņēma sākumposmā, tas bija izaudzis par labu ekspertu (sniedzis tūkstošiem konsultāciju ne tikai pacientiem, bet arī mediķiem) un kļuvis par vidutāju starp pacientu un ārstu. Vairākkārt arī publiski aizstāvējis mediķus, aicinot valsti pienācīgi atalgot ārstu darbu un uzlabot darba apstākļus. Kad biroja misija - mēs esam par labiem ārstiem un apmierinātiem pacientiem - bija izkristalizējusies, tas paziņoja par izstāšanos no spēles. Žēl.

Gada zaļā gaisma

E-veselība un apmaksāta aknu transplantācija

Gribas izcelt divus projektus, kuriem tika dota vai netika apdzēsta zaļā gaisma. Viens no tiem - e-veselība Latvijā. Šajā gadījumā zaļajai gaismai būs jāpilda dienišķa funkcija - jāregulē satiksme, jāmazina korķi veselības aprūpes sistēmā. Valdības komiteja apstiprinājusi e-veselības īstenošanas plānu nākamiem trim gadiem, atvēlot šim mērķim 29,6 miljonus latu. Jādomā, ka pie elektroniskās receptes, aptieku elektroniskā reģistra, elektroniskā apmeklējuma rezervēšanas, datu apmaiņas iespēju starp veselības aprūpes iestādēm un citiem digitālajiem labumiem pieradīsim ļoti ātri un brīnīsimies, kā bez tā visa varējām iztikt.

Taču zaļā gaisma var arī izglābt dzīvību. Prieks par valdībā pieņemtajiem grozījumiem, kas paredz, ka trīs bērni ik gadu par valsts budžeta līdzekļiem varēs veikt aknu transplantāciju kādā no Eiropas Savienības valstu klīnikām.

Gada lepnums

Daktere Liepiņa un viņai līdzīgie

Patiess lepnums par šī gada Ministru kabineta balvas laureāti bērnu ķirurģi Mariju Liepiņu. Izcilu profesionāli un brīnišķīgu cilvēku. Kad Panorāmas žurnāliste uzrunāja dakteri M. Liepiņu, viņa televīzijas ekrānā izskatījās tik apmulsusi par izrādīto uzmanību, jo... darbs un kolēģi (daudziem no viņiem dr. M. Liepiņa ir skolotāja) vienmēr bijuši priekšplānā. Darbs vienmēr bijis pāri visam! Medicīnā nevar vienam pierakstīt nopelnus, ārstēšana ir kolektīvs darbs - tā saka M. Liepiņa. Jāpiekrīt, taču pateicoties tādiem ārstiem kā Marija Liepiņa, mūsu medicīnai ir dvēsele. Skaista dvēsele.

2007-12_53-2-thumb 2007-12_53-2-thumb
2007-12_53-2-thumb

Avoti

  1. Gruntmanis U. Ārstu darba apmaksas piesaiste darba kvalitātei un kvantitātei, forums Laba pārvaldība Latvijas veselības aprūpē, 2007. gada 7. novembris.
  2. Rēvalds M. Valsts un privātā partnerība Latvijas veselības aprūpes sistēmā, forums Laba pārvaldība Latvijas veselības aprūpē, 2007. gada 7. novembris.