PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

INESE KOKARE, fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārste: Lai dzīvē būtu mazāk sāpju

K. Strauta
INESE KOKARE, fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārste
INESE KOKARE, fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārste Foto: Inese Austruma un no Ineses Kokares albuma
INESE KOKARE, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Fizikālās medicīnas un rehabilitācijas centra vadītāja, fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārste, sertificēta algoloģe, akupunktūras ārste, savieno tradicionālo Rietumu medicīnu un netradicionālo Austrumu medicīnu. Paņem labāko, ko sniedz viena un otra, lai palīdzētu pacientiem ar dažādām veselības problēmām. Lai viņi justu mazāk sāpju.

Pieredzes apmaiņā pie vācu kolēģiem Pieredzes apmaiņā pie vācu kolēģiem
1. attēls
Pieredzes apmaiņā pie vācu kolēģiem

Kāda ir jūsu recepte mentālajam spēkam, kad pasaulē miers ir tik trausls?

Tā kā ir notikumi, kurus nevaru ietekmēt, tos pieņemu zināšanai, ka tā ir. Bet man ir stingra nostāja pret šiem notikumiem pasaulē, skaidra vērtību sistēma, kas man rada stabilitātes izjūtu. Tas šajos laikos ir ļoti būtiski.

Kas ir jūsu ikdienas rituāli, kas ļauj būt šeit un tagad?

Cenšos ieplānot lielākus un mazākus darbus, lai neļautu prātam klejot pa globālajām problēmām. Ja ļaujos tām, man rodas trauksme. Un, jo vairāk domāju par šīm problēmām, jo trauksme pieaug spēkā.

Ar vīru Jāni Ar vīru Jāni
2. attēls
Ar vīru Jāni

Ja darbi saplānoti, tostarp tādi, kas man rada prieku un citiem dara labu, man rodas miera izjūta. Es sevi arī paslavēju, kad šos darbus esmu izdarījusi.

Vēl cenšos atrast mazos prieciņus, veikt rituālus, kas vairo pozitīvas emocijas. Tā ir aromātiska kafija no rīta, tas ir mans mazais sunītis, kas ieritinājies klēpī, tā ir saruna ar vīru, ar meitu, tas ir dārzs, kuru izstaigāju, lai apskatītos, kas izspraucies no zemes. Tādas ikdienišķas un vienkāršas lietas. Esmu jau ārā no vecuma, kad nepieciešami lieli satricinājumi un izklaides, kas rada nevaldāmu prieku. Manuprāt, šāds prieks ir pārejošs, bet mazās lietas sagādā vislielāko gandarījumu. Kad iedomājos, ka vakarā būs laba saruna, visu dienu varu dzīvot ar šo pozitīvo domu.

Vēl man palīdz apziņa, ka nekas pasaulē nav absolūts un konstants, viss ir pārejošs. Tas attiecas gan uz lielām, gan mazām lietām. Par to var skumt, taču, zinot, ka tāpat viss reiz mainīsies, ir vieglāk dzīvot.

Ar meitu Lindu Ar meitu Lindu
3. attēls
Ar meitu Lindu

Darbā pusdienas ar kolēģiem arī var būt viens no mazajiem ikdienas rituāliem?

Tieši tā! Un šie brīži uztur možu garu. Pārrunājam gan darba lietas, gan par to, kā kuram klājas ģimenē. Un pusdienu reizē ir vieta nesteidzīgai sarunai. Tas ir ļoti būtiski mediķiem, jo esam paguruši, turklāt ļoti iespējams, ka tuvākajā laikā rehabilitācijas ārstiem būs ļoti lieli uzdevumi — sniegsim palīdzību tiem, kas cietuši Ukrainā notiekošajā karā.

Kā sokas Fizikālās medicīnas un rehabilitācijas centram?

Šis jautājums ir no sērijas “kad būs gatava Rīga?”. Fizikālās medicīnas un rehabilitācijas centrs ļoti strauji attīstās, Stradiņa slimnīcā šai medicīnas jomai pievērš lielu uzmanību. Pēdējos piecos gados palielinājusies arī sabiedrības izpratne par rehabilitācijas nozīmi.

Mūsu centrā ir jaunas tehnoloģijas, veidojam dažādas rehabilitācijas programmas. Slimnīca iecerējusi atjaunot vienu no vecajiem, skaistajiem korpusiem un izveidot subakūtas rehabilitācijas nodaļu. Vienlaikus jāsaglabā viss labais, kas mums bijis. Un tā noteikti ir fizikālā medicīna.

Fizikālā medicīna piedzīvojusi dažādus posmus. Atmodas laikā vairāk skatījāmies Rietumu virzienā, poliklīnikas likvidēja fizikālās medicīnas nodaļas. Dr. Asjai Eglītei Stradiņos izdevās to saglabāt. Tad atkal fizikālā medicīna piedzīvoja renesansi komandā ar fizioterapeitiem, ergoterapeitiem, akupunktūras ārstiem, masieriem, logopēdiem, psihologiem.

Ceļojumā uz Madeiru Ceļojumā uz Madeiru
4. attēls
Ceļojumā uz Madeiru

Fizikālo medicīnu saglabāja pacienti, jo nevienu brīdi Stradiņos neizsīka pacientu plūsma, kas vēlējās saudzīgu ārstēšanu. Jā, vienlaik atsevišķi mediķi nepelnīti noniecināja fizikālo medicīnu, jo trūka pētījumos gūtu pierādījumu par tās efektivitāti. Pat uzskatīja, ka fizikālo faktoru — elektriskās strāvas, elektromagnētiskā un magnētiskā lauka, siltuma dziedniecības, ūdensdziedniecības, masāžas izmantošana rehabilitācijā ir lieks naudas un laika resursu patēriņš. Taču Latvijas Fizikālās medicīnas asociācija, kuras prezidente daudzu gadu garumā ir Asja Eglīte, pielika lielas pūles, lai saglabātu skolu un tradīcijas. Un, palielinoties pētījumu skaitam par fizikālo faktoru ietekmi uz dzīvu organismu, kļuvis skaidrs, ka ārstniecībā un rehabilitācijā fizikālā medicīna ir efektīva un izmantojama. Tagad lielās kompānijas ražo ļoti labu aparatūru: elektroterapijas, magnētterapijas, lāzerterapijas, triecienviļņu terapijas, dažādu veidu kombinētas iedarbības aparatūru iepērk un izmanto ne vien ārsti, bet arī funkcionālās terapijas speciālisti. 

Savā dārzā Savā dārzā
5. attēls
Savā dārzā

Kuras fizikālās medicīnas metodes ir jūsu centra stiprā puse?

Mūsu centrā ir visa jau iepriekš minētā aparatūra, kas nodrošina dažādu fizikālo faktoru izmantošanu ārstniecībā. Ir arī aparatūra, kas ļauj vienlaikus iedarboties, piemēram, ar ultraskaņu un elektroterapiju vai lāzerterapiju. Mūsu lepnums ir ūdensdziedniecības un siltumdziedniecības kabinets. Tur ir ozokerīta virtuve, galvaniskās četrkameru vannas, Šarko duša, zemūdens dušas masāža, dažādas vannas, iespēja izmantot dziednieciskās dūņas. Mums ir ļoti profesionālas māsas, kuras prot ne tikai uzlikt procedūru, bet arī atrast mierinājuma un uzmundrinājuma vārdus pacientam. Ir plašas iespējas kombinēt dažādas fizikālās terapijas procedūras ar vingrinājumiem, kurus iemāca fizioterapeiti. Nav noslēpums, ka ne visi pacienti lieto ārstu izrakstītos medikamentus, it īpaši tos, kas jālieto ilgstoši, lai novērstu sāpes, muskuļu sasprindzinājumu sprandā, plecos, muguras jostas daļā, locītavās.
 

Raksts žurnālā