PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Ko nesīs 2024. gads?

D. Ričika
Ko nesīs 2024. gads?
Freepik
Kam gatavoties, kādi jautājumi būs dienaskārtībā, kuras jomas veselības aprūpes nozarē tiks “izšūpotas” 2024. gadā? 

Kam gatavoties, kādi jautājumi būs dienaskārtībā, kuras jomas veselības aprūpes nozarē tiks “izšūpotas” šajā gadā? 

  • Ģimenes ārstu dienests: cik stabils veselības aprūpes pamats? Ne pirmo gadu, pārslēdzot līgumu ar Nacionālo veselības dienestu, kā īlens no maisa laukā spraucas problēmas primārajā veselības aprūpē. Mazliet mainās decibeli, apņēmība, runājot par problēmām, bet jau daudzus gadus ģimenes ārsti varētu saņemt titulu kā pacietīgākie speciālisti. 2023. gadā rezidentūrā netika aizpildītas ģimenes ārstu vietas, un nav nekāds brīnums, jo ir iespējams bez robežām audzēt pacientu skaitu praksē, pienākumu slogs aug, telpu īri un komunālās izmaksas valsts sedz tikai daļēji, atvaļinājumā aiziet sarežģīti, palīgus komandā atrast grūti un pašam jāžonglē, lai nodrošinātu pienācīgu algu, pēc darba laika nevari aizvērt durvis, jo birokrātiskais darbs, jo sarežģīti pacienti... Ģimenes ārsti teic: ja valsts nevar atļauties par visu samaksāt, tad ļaujiet mums vienu dienu nedēļā strādāt par maksu!
  • Farmācijas nozare: izmaiņas nekompensējamo recepšu zāļu cenās. Veselības ministrija gatava “pabikstīt” skudru pūzni un izjaukt ierasto kārtību, kādā līdz šim saspēlējušies zāļu ražotāji, lieltirgotavas, aptiekas. Labi zinām, ka farmācijā mums ir spēcīga vertikālā integrācija ar lieltirgotavu aptieku tīkliem. Zāļu ražotāji mēdz piemērot atlaides, bet netiek regulēts, kā šīs atlaides atspoguļojas uz gala cenu aptiekā. Veselības ministrija iecerējusi noteikt, ka visām recepšu zālēm cena nedrīkst pārsniegt ražotāja realizācijas cenu vai vairumtirdzniecības cenu Igaunijā un Lietuvā, kā arī noteikt fiksēta uzcenojuma veidošanās principu, kam rezultātā vajadzētu samazināt gala cenu pacientam.
    Vēl izvērtēs iespēju samazināt PVN likmi zālēm, arī nekompensējamo recepšu zāļu receptēs rakstīt zāļu ķīmisko nosaukumu, kompensējamām zālēm 50 % kompensācijas apmēru palielināt uz 75 % un visām recepšu zālēm, kas ir Latvijas Zāļu reģistrā, piemērot  valsts kompensāciju 5 % apmērā. Par pēdējo priekšlikumu jau izskanējis jautājums: vai tas ir racionāli? Valstij tas ik gadu izmaksās septiņus miljonus eiro, bet katrs pacients 5 % atlaidi individuāli var arī nejust.

Pavasaris un vasara nozarē solās būt diskusijām ražena — lai tās auglīgas!