PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Janvāris 2024

Nr. 1 (274)

Baiba Barone, kardioloģe, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca

Jauns gads nāk kā jauns sākums. Jauns sākums var mūs pacelt spārnos, taču var būt arī izaicinājumu pilns. 2024. gada pirmajā Doctus numurā lasām par daudzsološa ģimenes ārsta Dr. Gunta Baloža ceļu līdz jaunam sākumam — savai ģimenes ārsta praksei Jēkabpilī.

Šā Doctus numura lappusēs varam uzzināt par sirds mazspējas pacienta ceļu līdz sirds transplantācijai — kādi kritēriji nosaka to, lai pacients, kuram ir galēji smaga sirds mazspēja, līdz tai nokļūtu. Šiem pacientiem sirds transplantācija ir kā jauns sākums. Sirds un citu orgānu transplantācija nereti tiek pielīdzināta dzīves vai dzīvības dāvanai (gift of live), jo ziedotais orgāns vai audi sniedz iespēju slimam cilvēkam dzīvot vai būtiski uzlabot dzīves kvalitāti.

Otru iespēju dzīvot daudziem pacientiem ir devis cienījamais Valsts Apdegumu centra vadītājs Dr. Sergejs Smirnovs. Žurnālā lasāma brīnišķīga intervija, kurā atspoguļoti daudzi pieredzes stāsti.

Sākot jaunu ceļu, nereti gadās paklupt un zaudēt līdzsvaru. Harmonija un līdzsvars ir būtisks gan dabā, gan cilvēka ķermenī. Arī šajā Doctus numurā vairākos rak­stos skartas medicīniska rakstura problēmas, kas savā ziņā saistītas ar līdzsvara zudumu, — C. difficile infekcija, minerālvielu trūkums, datorlietotāju redzes sindroms, ko izraisa pārmērīgs ekrānlaiks. Sena un joprojām aktuāla problēma medicīnā ir līdzsvars starp trombozi un asiņošanu.

Jaunajā gadā visiem novēlu atrast un saglabāt līdzsvaru! Darbā, mājās, sevī, dzīvē! Jo dzīve ir dāvana.

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Sāpju pārvaldība ģimenes ārsta praksē. Skaidro algologs

Zāļu devu titrēšana, pareizas devas un zāļvielas izvēle, sāpju iemesla atpazīšana, multiprofesionāla pieeja hronisku sāpju aprūpē — tie ir tikai daži izaicinājumi, ar ko ģimenes ārsts saskaras ikdienā, strādājot ar sāpju pacientiem. Neskaidros jautājumus kliedē Dr. Matīss Mežals, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts, algologs.

A. Opuļa, M. Jakušenoka, S. Paudere–Logina, D. Spilnere–Pūciņa, M. Mežals

Cukura diabēta pārvaldība ģimenes ārsta skatījumā

Otrā tipa cukura diabēts (2TCD) ir heterogēna daudzfaktoru slimība, kam raksturīga hiperglikēmija, relatīvi izmainīta insulīna sekrēcija bēta šūnās un perifēra insulīnrezistence. Lai gan zināma loma ir iedzimtībai, tomēr ievērojams 2TCD sastopamības pieaugums pēdējās desmitgadēs ir tāpēc, ka daudzviet pasaulē uzplaukst “aptaukošanās epidēmija”, ko veicina neveselīgas uztura izvēles, regulāra pārēšanās un mazkustīgs dzīvesveids. Nozīme ir arī sabiedrības novecošanai. [8]

E. Matuzala, D. Geižāne, D. Preisa

Datorlietotāju redzes sindroms. Praktisks skatījums

Pēdējos gados, strauji attīstoties informācijas tehnoloģijām un pagarinoties digitālo ierīču lietošanas laikam, aktualizējas jautājums par šo iekārtu ietekmi uz cilvēka un acu veselību. Nereti veselības problēmas tiek saistītas ar sūdzībām par sāpēm un diskomfortu balsta—kustību aparāta darbībā, piemēram, muguras un sprandas rajonā, plaukstas un pirkstu locītavās.

E. Avotiņa, I. Priedniece, G. Pūce

Minerālvielas uztura bagātinātājos. Ko der zināt?

Pārdošanas apjoms minerālvielas saturošu uztura bagātinātāju (UB) tirgū plaukst. Nesen 14 ES dalībvalstīs veiktās aptaujas rezultāti liecina: UB pēdējā gada laikā lietojuši 93 % eiropiešu (attēls). Aptaujā uzsvērts, ka veselības aprūpes speciālisti spēj būtiski ietekmēt UB izvēli. [41] Rakstā apskatītas biežāk lietotās minerālvielas, ieguvumi no to lietošanas, iespējamā mijiedarbība.

B. Īle–Jokste, R. Teterovska