Taisnīgāks atalgojums. Kāds tas būs?
Nupat beidzās publiskā apspriešana par jauno darba samaksas modeli mediķiem. Ko tas paredz? Lakoniski runājot — taisnīgāku, caurskatāmāku samaksu. Lūk, daži aspekti.
- Cik liels atalgojums? Paredzēts, ka mērķa algu (amata vērtībai un darba tirgus tendencēm atbilstīgo darba samaksu mēnesī) varētu sasniegt piecos gados. 2027. gadā ārstiem un funkcionālajiem speciālistiem mēnesī tā būtu 3086 eiro, ārstniecības un pacientu aprūpes personām un funkcionālo speciālistu asistentiem — 1820 eiro, bet ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personām — 883 eiro. Kā ir pašlaik? Vidējā faktiskā alga pārsniedz definēto mērķa algu. Veselības ministrijas analīze rāda, ka faktiskā alga 2021. gadā bija 3131 eiro (ar Covid piemaksām), kamēr mērķa alga ir mazāka, proti, tā noteikta divkāršā apmērā pret tautsaimniecībā nodarbināto vidējo algu, kas pērn bija 1277 eiro. Taču būtiski atzīmēt — algas apmērs dažādās darbavietās lēkā, turklāt saglabājas tendence mediķiem strādāt vairākās darbavietās. Jaunajā modelī paredzēts, ka alga variētu amplitūdā +/- 30 % no mērķa algas.
- Slodzes un piemaksas — cik caurskatāms atalgojums? Šis ir viens no Latvijas veselības aprūpes grūtajiem jautājumiem. Kaut kādā ziņā, ja būsim godīgi, arī ērts, jo šādi var nepārskatāmāk audzēt atalgojumu. Eksperti, pētot, kā veidojas ārstu atalgojums Latvijā, secināja, ka atalgojuma mainīgā daļa tiek nosaukta dažādi un zem tās slēpjas piemaksas: par pētniecību, konsilijiem, darbu dienas stacionārā, ambulatoro darbu, tālākizglītošanu, operācijām un manipulācijām u.c. Pētnieki secināja, ka piemaksu daļa veido vidēji 38 % no kopējā atalgojuma mēnesī ārstiem un 29 % māsām. Jaunajā algu modelī mainīgās daļas īpatsvaram atalgojumā jābūt ne lielākam kā 30 % gan māsām, gan ārstiem. Ideja ir izmantot vienkāršus kritērijus, lai var saprast, cik kurš saņem, turklāt neveidot labirintus ar piemaksām, bet vairāk tās iekļaut pamatalgā. Un kā ar individuālu algas līmeņa noteikšanu? Jā, tāds ir paredzēts, taču algu līmenis, kas pārsniedz vidējo, būtu darbiniekiem, kuri parāda augstākas prasmes nekā vidusmērs. Turklāt nevajadzētu būt pārāk daudz individuālās algas līmeņiem.
Neizklausās vienkāršs uzdevums, jo mērķa alga jau tagad atpaliek no faktiskās. Bet plāni ir par 2027. gadu. Cerēsim, ka izdosies virzīties uz taisnīgāku samaksu!