PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Ātriju fibrilācija ir neatkarīgs riska faktors mirstībai stacionāros pacientiem ar Covid-19

Doctus
Pētījumā atklāts, ka ātriju fibrilācijas (ĀF) izplatība hospitalizētajiem pacientiem ar Covid-19 ir 17,6 % un ĀF, īpaši nesen diagnosticēta, ir neatkarīgs riska faktors intrahospitālai mirstībai.

Pētījuma mērķis bija noskaidrot ĀF izplatību pacientiem, kuri hospitalizēti ar Covid-19, un tās ietekmi uz intrahospitālo mirstību.

Pētījumā iekļāva pacientus, kuri tika hospitalizēti stacionārā ar Covid-19 diagnozi; pacientus iedalīja divās grupās: ir ĀF un nav ĀF. ĀF tālāk tika klasificēts: nesen sākusies ĀF vs ĀF anamnēzē.

ĀF tika konstatēts 1687 no 9564 pacientiem (17,6 %). No tiem 1109 pacientiem (65,7 %) ĀF tika konstatēts pirmo reizi. Statistikas analīzei 1238 pacientu pāri ar un bez ĀF tika salīdzināti un iegūts rezultāts, ka ĀF grupai ir augstāki stacionārās mirstības rādītāji (54,3 % pret 37,2 %; p<0,0001). ĀF grupā ar 500 pāriem uzrādījās augstāka intrahospitālā mirstība tiem, kuriem no jauna diagnosticēja ĀF, salīdzinot ar tiem, kuriem ĀF diagnoze bija anamnēzē (55,2 % vs 46,8 %, p=0,009).   Intrahospitālās mirstības riska attiecība no jauna diagnosticētai ĀF pret sinusa ritmu bija 1,56 (95 % TI [1,42 – 1,71], p<0,0001). Citu sirds slimību esamība nebija saistīta ar augstāku intrahospitālo mirstību pacientiem ar ĀF (p=0,1).

No pacientiem, kuri tika hospitalizēti ar Covid-19, 17,6 % bija ĀF. ĀF, īpaši nesen diagnosticēta, bija neatkarīgs intrahospitālās mirstības riska faktors pacientiem ar Covid-19.

 

AVOTS: Mountantonakis SE, Saleh M, Fishbein J, et al. Atrial fibrillation is an independent predictor for in-hospital moratlity in patients admitted with SARS-CoV-2 infection. HeartRhythm,January 22, 2021

 

Lasītākais Doctus.lv
Xerosis cutis jeb sausa āda Gandrīz 100 % astoņdesmitgadnieku

Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.

S. Paudere–Logina, A. Zavorins
Nosaka vienotu kārtību vakcinācijai pret Covid-19

Veselības ministrijas izstrādājusi kārtību, kas nosaka pieraksta veidošanas nosacījumus grupu vakcinācijai un balstvakcinācijai (2.vakcīnas devas saņemšana) vakcinācijas iestādēs un ģimenes ārstu praksēs. Tā ir saistoša visām ārstniecības iestādēm, kas nodrošinās vakcināciju.

Doctus
Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija multidisciplināras komandas skatījumā

Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija (UCI) visbiežāk ir jaunām, seksuāli aktīvām sievietēm, un lielāko šo infekciju daļu pārstāv cistīts. Pētījumi Eiropā un ASV liecina, ka viena no piecām pieaugušām sievietēm kādā savas dzīves posmā piedzīvo vismaz vienu UCI epizodi, kas pierāda, ka tā ir bieža slimība visā pasaulē. [1]

V. Plūme, H. Čerņevskis, E. Brūklene, I. Tikmere
Izgulējumi. Profilakses nozīme

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.

A. Kušpelo
Etiķa esence. Bīstama un dzīvību apdraudoša viela

Etiķskābe ir organiska skābe ar korozīvu darbību, tās koncentrācija līdz 10 % pazīstama kā galda etiķis, 30—70 % etiķskābe — etiķa esence, bezūdens jeb dehidratētā forma — ledus etiķskābe. Pārtikas konservēšanai Austrumeiropā plaši tiek lietota etiķa esence, tā ietilpst arī tīrīšanas līdzekļu sastāvā. Drošības apsvērumu dēļ 2010. gadā Latvijā tika aizliegta etiķa esences pārdošana mazumtirdzniecībā.

K. Stašinska, R. Stašinskis
EMA iesaka Eiropas Savienībā reģistrēt AstraZeneca izstrādāto Covid-19 vakcīnu

29. janvārī Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) ir ieteikusi Eiropas Savienībā reģistrēt ar nosacījumiem vakcīnu “Covid-19 Vaccine AstraZeneca”. Lai vakcīna tiktu reģistrēta lietošanai visās ES dalībvalstīs, vēl nepieciešams saņemt Eiropas Komisijas apstiprinājumu. Saskaņā ar ražotāja sniegto informāciju Nacionālajam veselības dienestam (NVD) pirmā šo vakcīnu piegāde ir plānota šī gada februārī.

Zāļu Valsts aģentūra