PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Stress bērnībā saistīts ar paaugstinātu asinsspiediena, aptaukošanās un cukura diabēta risku pieaugušajiem

Doctus
Stress bērnībā saistīts ar paaugstinātu asinsspiediena, aptaukošanās un cukura diabēta risku pieaugušajiem
Freepik.com
Pētījums atklāj, ka gados jauniem pieaugušajiem, kuri ziņoja par lielāku stresu pusaudžu vecumā, bija augstāks asinsspiediena, aptaukošanās un citi kardiometabolisku faktoru risks.

Kardiometaboliskie riska faktori bieži attīstās kopā un ir nozīmīgs sirds un asinsvadu slimību cēlonis. Tie ietver aptaukošanos, 2. tipa cukura diabētu vai prediabētu, augstu holesterīna līmeni un augstu asinsspiedienu. Izpratne par stresa ietekmi, sākot no bērnības, ir svarīga, lai novērstu, samazinātu vai pārvaldītu augstākus kardiometaboliskos riska faktorus jauniem pieaugušajiem.

Pētnieki atklājumi liecina, ka laika gaitā uztvertajiem stresa modeļiem ir tālejoša ietekme uz dažādiem kardiometaboliskajiem notikumiem, tostarp tauku sadalījumu, asinsvadu veselību un aptaukošanos. Tas varētu uzsvērt stresa pārvaldības nozīmi jau pusaudžu gados.

Saskaņā ar Amerikas Sirds asociācijas statistiku 2020. gadā kardiometaboliskās slimības, tostarp sirds un asinsvadu slimības un 2. tipa cukura diabēts, bija visizplatītākie hroniskie veselības stāvokļi un kopā veidoja gandrīz ceturto daļu no visiem nāves gadījumiem ASV. 2023. gadā Amerikas Sirds asociācija atzīmēja ciešo saikni starp sirds un asinsvadu slimībām, nieru slimībām, 2. tipa cukura diabētu un aptaukošanos, kā arī ierosināja no jauna definēt kardiovaskulāro risku, profilaksi un pārvaldību.

Šim pētījumam pētnieki analizēja informāciju par veselību no Dienvidkalifornijas bērnu veselības pētījuma (n=276; 56 % bija meitenes/ sievietes) Dalībnieki bija piedalījušies pētījumā kā bērni kopā ar saviem vecākiem (bērnu 6 gadu vecumā), pēc tam piedalījās turpmākajos novērtējumos kā pusaudži - vidējais vecums 13 gadi - un kā jauni pieaugušie - vidējais vecums 24 gadi.

Katrā posmā stress tika mērīts ar 4 punktu uztvertā stresa skalu, anketu par jūtām un domām pēdējā mēneša laikā. Pētījuma dalībnieki tika iedalīti četrās uz risku balstītās grupās: pastāvīgi augsts stress laika gaitā, stresa samazināšanās laika gaitā, stresa pieaugums laika gaitā un pastāvīgi zems stress laika gaitā.

Lai novērtētu kardiometabolisko risku jaunā pieaugušā vecumā, pētnieki izmantoja miega artērijas biezuma mērījumus, sistolisko un diastolisko asinsspiedienu, svaru, ķermeņa tauku procentuālo daudzumu un tauku sadalījumu un hemoglobīnu A1c.

Analīze atklāja:

Pastāvīgi augsts uztvertais stress no pusaudža vecuma līdz pieauguša cilvēka vecumam bija saistīts ar lielāku kardiometabolisko slimību risku jaunā pieaugušā vecumā. Ja indivīdi piedzīvoja lielāku stresu no pusaudža gadiem līdz pieauguša cilvēka vecumam, viņiem, visticamāk, bija sliktāka asinsvadu veselība, lielāks kopējais ķermeņa tauku daudzums, vairāk tauku ap vēderu un lielāks aptaukošanās risks, salīdzinot ar tiem, kuri laika gaitā izjuta mazāk stresu.

Kopumā augstāks uztvertais stresa līmenis bija saistīts arī ar lielāku kardiometabolisko veselības stāvokļu risku. Piemēram, pieaugušajiem, kuriem ir augstāks stresa līmenis, bija sliktāka asinsvadu veselība un augstāks sistoliskais un diastoliskais asinsspiediens.

Pētnieki iesaka, ka veselības aprūpes speciālistiem vajadzētu apsvērt iespēju izmantot uztvertā stresa skalu, lai novērtētu indivīdu stresa līmeni klīnikas apmeklējumu laikā. Tādējādi var identificēt tos, kuriem ir augstāks stresa līmenis, un saņemt ārstēšanu agrāk.

AVOTS: Guo F, Chen X, Howland S, et al. Perceived Stress From Childhood to Adulthood and Cardiometabolic End Points in Young Adulthood: An 18‐Year Prospective Study. Journal of the American Heart Association, 2024