PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Veselības aprūpes darbinieki visvairāk pakļauti Covid-19 inficēšanās riskam

Doctus
Veselības aprūpes darbiniekiem, īpaši medmāsām, ir augsti SARS-CoV-2 izplatības rādītāji, salīdzinot ar cilvēkiem, kuri nestrādā veselības aprūpē, secināts pētījumā.

Tiek uzskatīts, ka veselības aprūpes darbiniekiem ir paaugstināts smagas SARS-CoV-2 infekcijas risks, jo tie saskaras ar inficētiem pacientiem. Tomēr šo risku novērtēšanai ir bijuši maz epidemioloģisko pētījumu.

Tika veikts perspektīvs kohorta pētījums ar veselības aprūpes darbiniekiem (n=526) un citu profesiju pārstāvjiem (n=283) bez zināmas SARS-CoV-2 infekcijas. Šķērsgriezuma analīzē analizēja SARS-CoV-2 infekcijas statusu.

Pētījuma sākumā 41 (5 %) dalībniekam veicot testu atklāja SARS-CoV-2 infekciju, no tiem 14 dalībniekiem bija simptomi. SARS-CoV-2 infekcijas izplatība bija augstāka starp veselības aprūpes dalībniekiem (7,3 %)  salīdzinot citās profesijās strādājošajiem (0,4 %), absolūtais risks veselības aprūpes darbiniekiem bija par 7 % augstāks (95 % TI [4,7 – 9,3 %]). Lielākā daļa inficēto veselības aprūpes darbinieku bija medicīnas māsas (62,5 %). Pozitīvo testu skaits pieauga divu nedēļu periodā, kad pieauga arī apstiprināto gadījumu skaits slimnīcā un valstī kopumā.

 Pētījuma rezultāti uzrāda, ka veselības aprūpes darbiniekiem ir augstāka SARS-CoV-2 infekcijas izplatība, salīdzinot ar citās profesijās nodarbinātajiem. Kohortu turpinās novērot un uzraudzīt infekcijas biežumu un transmisijas riska faktorus.

 

AVOTS: Barrett ES, Horton DB, Roy J, et al. Prevalence of SARS-CoV-2 infection in previously undiagnosed health care workers in New Jersey, at the onset of the U.S. COVID-19 pandemic. BMC Infectious Diseases, 2020; 20 (1)

 

 

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus