PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Astma un alerģisks rinīts saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu

Doctus
Cilvēki ar alerģisku rinītu un astmu ir nedaudz vairāk pakļauti inficēšanās riskam ar Covid-19 un viņiem ir ievērojami augstāks smagas slimības norises risks, secināts Dienvidkorejā veiktā pētījumā.

Pētījumā analizēja saistību starp alerģiskām slimībām un pozitīvu SARS-CoV-2 testu un klīniskajiem Covid-19 iznākumiem (ievietošana intensīvās terapijas nodaļā, pieslēgšana mākslīgajai ventilēšanai un nāve).  

Šis bija populācijā balstīts kohorta pētījums, kas tika veikts Dienvidkorejā. Pētījumā iekļāva visus pieaugušos pacientus, kuri tika testēti uz SARS-CoV-2 laika periodā 2020.gada 1.janvāris – 2020.gada 15.maijā. Tika novērtēta saistība starp pozitīvu SARS-CoV-2 testu un alerģisku slimību visā kohortā (n = 219 959) un Covid-19 klīnisko rezultātu atšķirības pacientiem ar alerģiskām slimībām un pozitīvu SARS-CoV-2 (n = 7340 ).

Visā kohortā pacienti, kuriem tika veiktas SARS-CoV-2 pārbaudes, tika novērtēti, lai pārliecinātos, vai astma un alerģiskais rinīts ir saistīti ar paaugstinātu SARS-CoV-2 testa pozitivitātes iespējamību. Tika atklāts, ka astma un alerģisks rinīts ir saistīti ar sliktākiem Covid-19 klīniskajiem rezultātiem pacientiem ar pozitīvu SARS-CoV-2 testu. Pacientiem ar nealerģisku astmu bija lielāks pozitīva SARS-CoV-2 testa risks un sliktāki Covid-19 klīniskie rezultāti nekā pacientiem ar alerģisku astmu.

Pētnieki secināja, ka alerģisks rinīts un astma, īpaši nealerģiska astma, ir saistīti ar paaugstinātu SARS-CoV-2 inficēšanās risku un smagu Covid-19 norises gaitu.

AVOTS: Yang JM, Koh HY, Moon SY, et al. Allergic disorders and susceptibility to and severity of Covid-19: A nationwide cohort study. The Journal of Allergy and Clinical Immunology, 2020, August 15.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus