PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Mērens muskuļu spēks var mazināt 2.tipa cukura diabēta risku

Doctus
Mērens muskuļu spēks var mazināt 2.tipa cukura diabēta risku
30 miljoniem amerikāņu ir cukura diabēts, 90 – 95 % ir 2. tipa cukura diabēts. Jaunā pētījumā pierādīts, ka muskuļu spēks par 32 % mazina cukura diabēta risku.

Pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp muskuļu spēku un 2.tipa cukura diabēta attīstību, neatkarīgi no kardiorespiratorajām darbspējām. Pētījumā iekļāva 4681 pieaugušo vecumā no 20 līdz 100 gadiem, kuriem pētījuma sākumā nebija 2.tipa cukura diabēta. Dalībnieki veica muskuļu spēka testu un maksimālo skrejceļa vingrinājumu testu laika period 1981.gada 1.janvāris – 2006.gada 31.decembris. Muskuļu spēks tika mērīts kājās un stieņa spiešanā guļus pozīcijā, tas tika kategorizēts pēc vecuma un dzimuma trīs grupās (zems, vidējs, augsts). 2.tipa cukura diabēts tika diagnosticēts pamatojoties uz glikozes līmeni tukšā dūšā, insulīna terapiju vai ārsta uzstādītu diagnozi.

Vidēji 8,3 novērošanas gadu laikā tika novēroti 229 jauni 2.tipa cukura diabēta saslimšanas gadījumi. Dalībniekiem ar mērenu muskuļu spēku bija par 32 % zemāks 2.tipa cukura diabēta attīstības risks (HR=0,68; 95 % TI [0,49 – 0,94]; p=0,02), salīdzinot ar dalībniekiem ar zemu muskuļu spēku, pēc samērošanas ar iespējamiem jaucējfaktoriem, tai skaitā, kardiorespiratorajām darbspējām.  Tomēr netika konstatēta statistiski ticama saistība starp lielu muskuļu spēku un 2.tipa cukura diabēta attīstību.

Pētnieki secināja, ka mērens muskuļu spēks ir saistīts ar zemāku 2.tipa cukura diabēta attīstības risku, neatkarīgi no kardiorespiratorajām darbspējām.

 

AVOTS: Wang Y, Lee D, Brellenthin AG, et al. Association of Muscular Strength and Incidence of Type 2 Diabetes. Mayo Clinic Proceedings, 2019.