PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Personalizēta cukura diabēta terapija – jaunās Eiropas un ASV vadlīnijas

Doctus
Pagājušā nedēļā Berlīnē prezentētas jaunās 2.tipa cukura diabēta vadlīnijas, galvenais uzsvars vadlīnijās likts uz pacientu vērstu aprūpi.

Jauno vadlīniju sagatavošanā tika pārskatītas 2012. un 2015. gada vadlīnijas 2.tipa cukura diabēta pārvaldībai. Tika veikts sistemātisks pieejamās literatūras pārskats, iekļaujot pētījumus, kuri jaunāki par 2013.gadu. Galvenie vadlīnijās iekļautie papildus fokusi ir dzīvesveida pārvaldība un diabēta pašaprūpe (izglītošana un atbalsts). Pacientiem ar aptaukošanos galvenais uzsvars ir jāliek uz svara samazināšanu, tai skaitā dzīvesveida izmaiņām, medikamentiem un nepieciešamības gadījumā ķirurģisku iejaukšanos.

Attiecībā uz medikamentozo terapiju, pacientiem ar sirds un asinsvadu slimībām iesaka lietot SGLT2 inhibitorus vai GLP-1 receptoru agonistus. Savukārt pacientiem ar hronisku nieru slimību vai sirds mazspēju un aterosklerotisku kardiovaskulāru slimību iesaka terapijā izmantot SGLT2 inhibitorus.

GLP-1 receptoru agonisti tiek rekomendēti kā pirmie injicējamie medikamenti.  

Ar pilnu vadlīniju tekstu var iepazīties šeit.

AVOTS: Davies MJ, D’Alessio DA, Fradkin J, et al. Management of hyperglycaemia in type 2 diabetes, 2018. A consensus report by the American Diabetes Association (ADA) and the European Association for the Study of Diabetes (EASD). Diabetologia, 2018.