PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Policistisko olnīcu sindroms paaugstina bipolāru traucējumu risku

Doctus
Sievietēm ar policistisko olnīcu sindromu (PCOS) var būt augstāks bipolāru traucējumu risks, bet risku var mazināt, lietojot metformīnu, secināts pētījumā.

Pētījumā analizēja no jauna diagnosticētus bipolārus traucējumus sievietēm ar PCOS un analizēja saistību starp PCOS terapiju (hormonterapija vai metformīns) un bipolāru traucējumu attīstības risku.

Pētījumā iekļāva 7175 pacientes ar PCOS un 28 697 sievietes bez PCOS. Bipolāru traucējumu diagnozi diagnosticēja psihiatrs, tika izmantots Cox regresijas modelis draudu attiecības (HR) aprēķināšanai.  

Pacientēm ar PCOS bija statistiski ticami augstāks bipolāru traucējumu attīstības risks, salīdzinot ar kontroles grupu, kura bija samērota pēc vecuma, blakus saslimšanām un atšķirīgām terapijām (1,05 pret 0,12 uz 1000 persongadiem; HR=9,29; 95 % TI [4,65 – 14,7]). Sievietēm, kuras lietoja metformīnu, bija zemāks bipolāru traucējumu risks, salīdzinot ar tā, kurām bija PCOS, bet kuras nelietoja metformīnu (HR=0,36; 95 % TI [0,16 – 0,81]). Lai gan tām sievietēm, kuras lietoja hormonterapiju arī bipolāru traucējumu incidence bija zemāka, tomēr aprēķinātais risks nebija statistiski ticams (HR=0,68; 95 % TI [0,35 – 1,32]).

Pētnieki secināja, ka pacientēm ar PCOS ir paaugstināts bipolāru traucējumu attīstības risks, metformīna lietošana var mazināt šo risku.    

 

 AVOTS: Chen FS, Yang YC, Yhsu C, et al.Risk of bipolar disorder in patients with polycystic ovary syndrome: A nationwide population-based cohort study. Journal of Affective Disorders, Volume 263, 15 February 2020, Pages 458-462

Lasītākais Doctus.lv
Xerosis cutis jeb sausa āda Gandrīz 100 % astoņdesmitgadnieku

Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.

S. Paudere–Logina, A. Zavorins
Izgulējumi. Profilakses nozīme

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.

A. Kušpelo
Etiķa esence. Bīstama un dzīvību apdraudoša viela

Etiķskābe ir organiska skābe ar korozīvu darbību, tās koncentrācija līdz 10 % pazīstama kā galda etiķis, 30—70 % etiķskābe — etiķa esence, bezūdens jeb dehidratētā forma — ledus etiķskābe. Pārtikas konservēšanai Austrumeiropā plaši tiek lietota etiķa esence, tā ietilpst arī tīrīšanas līdzekļu sastāvā. Drošības apsvērumu dēļ 2010. gadā Latvijā tika aizliegta etiķa esences pārdošana mazumtirdzniecībā.

K. Stašinska, R. Stašinskis
Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija multidisciplināras komandas skatījumā

Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija (UCI) visbiežāk ir jaunām, seksuāli aktīvām sievietēm, un lielāko šo infekciju daļu pārstāv cistīts. Pētījumi Eiropā un ASV liecina, ka viena no piecām pieaugušām sievietēm kādā savas dzīves posmā piedzīvo vismaz vienu UCI epizodi, kas pierāda, ka tā ir bieža slimība visā pasaulē. [1]

V. Plūme, H. Čerņevskis, E. Brūklene, I. Tikmere
Pacients pēc akūta koronārā sindroma. Mūsdienīga aprūpe un kardioloģiskā rehabilitācija

Aprūpe un kardioloģiskā rehabilitācija pēc akūta koronārā sindroma (AKS) ir ilgstoša un nepārtraukta, piesaista vairāku medicīnas profilu speciālistus, prasa no pacienta un viņa tuviniekiem motivāciju un līdzestību visa mūža garumā. Kardioloģiskā rehabilitācija ir pasākumu kopums, kurā visa sekundārā profilakse ir vērsta uz kardioloģiska pacienta dzīvesveida maiņu un motivēšanu, līdzestību medikamentozai terapijai, veselības pratību un uzvedību. [23]

S. Hansone, I. Svikliņa, D. Rjutkinena