PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Sievietes daudz nopietnāk cieš no hroniska noguruma sindroma nekā vīrieši

Doctus
Sievietes daudz nopietnāk cieš no hroniska noguruma sindroma nekā vīrieši
Freepik.com
Pasaulē līdz šim lielākā pētījuma par hronisku noguruma sindromu sākotnējie rezultāti liecina, ka sievietēm ar mialģisko encefalomielītu/ hronisku noguruma sindromu (ME/CFS) parasti ir vairāk simptomu un blakusparādību nekā vīriešiem. Jau sen ir zināms, ka sievietēm biežāk ir ME/CFS, taču DecodeME pētījums pirmo reizi pierādīja, kā viņu pieredze atšķiras no vīriešu pieredzes.

Pētījums atklāj, ka sievietēm, kurām ir ME/CFS vairāk nekā 10 gadus, ir lielāka iespēja izjust arvien smagākus simptomus līdz ar vecumu.

Eksperti analizēja anonīmas aptaujas anketas no vairāk nekā 17 000 cilvēkiem ar ME/CFS. Tie ietvēra informāciju par to, cik ilgi respondentam ir bijuši ME / CFS simptomi, kad viņi tika diagnosticēti un vai viņiem bija kādi blakus stāvokļi.

Pētījums apstiprināja hipotēzi, ka sievietes biežāk saskaras ar ME/CFS, sievietes veidoja 83,5 % no visiem respondentiem.

Divas trešdaļas (66,7 %) sieviešu un nedaudz vairāk nekā puse (52,7 %) vīriešu ziņoja par vismaz vienu aktīvu blakus saslimšanu. Savukārt 39,2 % sieviešu un 28,6 % vīriešu ziņoja par vismaz vienu neaktīvu blakus saslimšanu. Blakus saslimšana tika uzskatīta par aktīvu, ja simptomi bija iepriekšējo sešu mēnešu laikā pirms aptaujas aizpildīšanas.

Visbiežāk sastopamā blakus slimība bija kairinātas zarnas sindroms (41,3 %), klīniska depresija (32,4 %), fibromialģija (29,5 %), anēmija (14,1 %) un hipotireoīdisms (12,8 %).

Sievietes arī ziņoja par vidēji vairāk simptomiem nekā vīrieši, attiecīgi, 42 pret 36. Visizplatītākie no šiem simptomiem bija smadzeņu migla, miegs, kurš nesniedz atpūtu un muskuļu sāpes.

Dalībniekiem tika arī lūgts definēt savas slimības smagumu no vieglas līdz ļoti smagai, izmantojot definīcijas no Apvienotās Karalistes NICE vadlīnijām.

Eksperti konstatēja, ka sievietes dzimums un ME/CFS vairāk nekā 10 gadus, ir smagas slimības riska faktori, un simptomi palielinās līdz ar vecumu.

Lai palielinātu izpratni par šo slimību, pētījuma grupa vēlas piesaistīt vēl 6000 dalībnieku pētījumā.

Nākamajā projekta posmā eksperti izpētīs vismaz 20 000 atsevišķu DNS paraugu, lai noskaidrotu, vai slimība ir daļēji ģenētiska, un, ja tā, pētīs tās cēloni.

Tiek lēsts, ka ME/CFS skar vairāk nekā vienu ceturtdaļu miljona cilvēku Apvienotajā Karalistē, visu vecumu, neatkarīgi no sociāliem un ekonomiskiem apstākļiem.

AVOTS: Bretherick AD, McGrath SJ, Devereux-Cooke A, et al. Typing myalgic encephalomyelitis by infection at onset: A DecodeME study. NIHR Open Research, 2023; 3: 20