PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vairāk nekā pusmiljons insulta nāves gadījumu pasaulē var būt saistīti ar klimata pārmaiņām

Doctus
Vairāk nekā pusmiljons insulta nāves gadījumu pasaulē var būt saistīti ar klimata pārmaiņām
Freepik.com
Klimata pārmaiņas var būt saistītas ar pieaugošo mirstību un invaliditāti no insulta visā pasaulē. Pētnieki atklāja, ka neoptimāla temperatūra, kas ir augstāka vai zemāka par temperatūru, kas saistīta ar zemāko mirstības līmeni, arvien vairāk ir saistīta ar nāvi un invaliditāti insulta dēļ. Pētījums nepierāda, ka klimata pārmaiņas izraisa insultu. Tas tikai parāda saistību. Pētījumā netika pārbaudīti arī citi riska faktori, piemēram, augsts asinsspiediens un augsts holesterīna līmenis.

Pētnieki atklāja, ka lielāko daļu šo insulta gadījumu izraisīja temperatūra, kas ir zemāka par optimālo, taču viņi konstatēja arī insultu pieaugumu, kas saistīts ar augstāku temperatūru par optimālo. Ar zemāku temperatūru cilvēka asinsvadi var sašaurināties, paaugstinot asinsspiedienu. Augsts asinsspiediens ir insulta riska faktors. Augstāka temperatūra var izraisīt dehidratāciju, ietekmējot holesterīna līmeni un palēninot asins plūsmu, kas arī var izraisīt insultu.

Pētnieki norāda, ka pēdējo gadu dramatiskās temperatūras izmaiņas ir ietekmējušas cilvēku veselību. Pētījums atklāja, ka šīs mainīgās temperatūras var palielināt insulta slogu visā pasaulē, īpaši gados vecākiem cilvēkiem un reģionos, kuros ir lielākas atšķirības veselības aprūpē.

Pētījumā pētnieki aplūkoja 30 gadu veselības ierakstus vairāk nekā 200 valstīs un teritorijās. Viņi pārbaudīja insulta nāves gadījumu skaitu un ar insultu saistītas invaliditātes slogu neoptimālās temperatūras dēļ. Pēc tam viņi sadalīja datus, lai aplūkotu dažādus reģionus, valstis un teritorijas. Viņi arī aplūkoja vecuma grupas un dzimumus.

2019. gadā bija 521 031 insulta izraisīti nāves gadījumi, kas saistīts ar neoptimālu temperatūru. Bija arī 9,4 miljoni invaliditātes koriģēto dzīves gadu insulta dēļ, kas saistīti ar neoptimālu temperatūru. Ar invaliditāti koriģētie dzīves gadi ir priekšlaicīgas nāves dēļ zaudēto mūža gadu un ar slimību nodzīvoto gadu skaits.

Aplūkojot zemu temperatūru salīdzinājumā ar augstu temperatūru, pētnieki atklāja, ka 474 002 no visiem nāves gadījumiem bija saistīti ar zemu temperatūru.

Pētnieki atklāja, ka mirstības līmenis no insulta saistībā ar temperatūras izmaiņām vīriešiem bija 7,7 uz 100 000, salīdzinot ar 5,9 uz 100 000 sieviešu.

Aplūkojot reģionus, Centrālāzijā bija visaugstākais mirstības līmenis no insulta, kas saistīts ar neoptimālu temperatūru (18 uz 100 000). Valstu līmenī augstākais mirstības līmenis bija Ziemeļmaķedonijā ar 33 uz 100 000.

Pētnieki norāda, ka ir nepieciešami vairāk pētījumi, lai noteiktu temperatūras izmaiņu ietekmi uz insultu un mērķētu risinājumus veselības aprūpes nevienlīdzības novēršanai. Nākotnes pētījumiem vajadzētu būt vērstiem uz šo draudu samazināšanu, atrodot efektīvu veselības politiku, kas risina iespējamos klimata pārmaiņu cēloņus, piemēram, fosilā kurināmā dedzināšanu, mežu izciršanu un rūpnieciskos procesus.

AVOTS: Qu C, Chen Y, Liu C, et al. Burden of Stroke Attributable to Nonoptimal Temperature in 204 Countries and Territories. Neurology, 2024; 102 (9)