PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Jūnijs 2024

Nr. 6 (279)

ANDRIS ĀBELE, urologs, vīriešu neauglības ārstēšanas speciālists, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca, klīnika EGV, klīnika Piramīda, Latvijas Universitāte

Dzīvojam ļoti dinamiskā laikā, kas no visiem veselības aprūpē iesaistītajiem prasa mobilizēšanos gan zināšanu, gan resursu ziņā, gan arī spējā efektīvi veidot sadarbību citam ar citu, lai pacientam tiktu vislabākā aprūpe. Sabiedrības novecošanās, hroniskās slimības, veselības aprūpes darbinieku trūkums un ierobežotie finansiālie līdzekļi rada uz veselības aprūpes nozari tādu spiedienu kā nekad agrāk.

Un tomēr šis ir arī iespēju laiks — par šo un daudz ko citu savā pieredzē, kā šodien būt farmaceitam un aptiekas vadītājai, dalās Aiga Zariņa. Bet sasniegt jaunus mērķus karjerā mūs iedvesmo Latvijas Olimpiskās vienības galvenā ārste Līga Cīrule.

Šajā Doctus numurā atradīsim visu aktuālo informāciju par to, kā ārstēt priekškambaru mirdzēšanu, kas rietumu pasaulē ir biežākais iemesls neatliekamai hospitalizācijai kardiovaskulāru iemeslu dēļ.

Aktualizēta arī tēma par 2. tipa cukura diabēta mikro– un makrovaskulārām komplikācijām un to novēršanas iespējām. Tāpat šajā numurā atradīsit jaunākās vadlīnijas par dzelzs deficītu un narkotisko pretsāpju līdzekļu lietošanu, kā arī reti sastopamo Fabri slimību. Īpaša sadaļa veltīta vienmēr aktuālai tēmai par urīnceļu infekcijas riska faktoriem, profilaksi un terapijas taktiku.

Tā kā stiprā dzimuma pārstāvjiem strauji sarūk spermatozoīdu skaits, sevišķi aktuāla man šķiet tēma par vīriešu reproduktīvo veselību un primārās aprūpes speciālista lomu pāra neauglības ārstēšanā. Rakstā sniegti noderīgi padomi par vīrieša dzīvesveida un uztura ietekmi uz auglību.

Mūsdienās viens no efektīvākajiem veidiem sarežģītu jautājumu risināšanā medicīnā ir multidisciplināras komandas izveide, kur katram tās biedram ir īpaša loma. Žurnāls
Doctus ir kā platforma un viens no šīs komandas biedriem, kas vienmēr sniedz aktuālāko informāciju un iedvesmo jauniem panākumiem!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Urīnceļu infekcijas riska faktori

Apmēram puse pasaules sieviešu dzīves laikā pieredz vismaz vienu cistīta epizodi. Kohortas pētījumi uzrāda, ka urīnceļu infekcijas (UCI) ikgadējā sastopamība seksuāli aktīvām sievietēm ir 0,5—0,7 uz vienu persongadu. Faktori, kas palielina risku cistīta attīstībai, ir dzimumdzīve, spermicīdu lietošana, jauns seksuālais partneris pēdējā gada laikā, UCI anamnēzē pacientei un pirmās pakāpes radiniecēm, kā arī pēcmenopauzes stāvoklis. Arī grūtniecība, diabēts un nierakmeņi anamnēzē var veicināt cistīta attīstību.

S. Paudere–Logina

2. tipa cukura diabēts. Hronisku komplikāciju slogs

Pasaulē pieaugošā 2. tipa cukura diabēta pacientu skaita dēļ uzmanība vēl vairāk jāpievērš dažādu mikrovaskulāru un makrovaskulāru komplikāciju attīstībai un to novēršanas iespējām. Pētījumā DISCOVER norādīts, ka visvairāk mikrovaskulāru komplikāciju konstatēts tieši Eiropas pacientiem. Vai tas ir stingrākas pacientu uzraudzības un rūpīgāka skrīninga rezultāts? Jebkurā gadījumā šie skaitļi liecina par nepieciešamību uzlabot 2. tipa cukura diabēta pacientu aprūpi, lai maksimāli mazinātu vai aizkavētu komplikāciju risku. Par 2. tipa cukura diabēta pārvaldību un situāciju Latvijā vaicājam endokrinoloģei Dr. Renātei Heldai.

S. Paudere–Logina, R. Helda

Narkotiskie pretsāpju līdzekļi. Indikācijas un ar lietošanu saistītie faktori

Sāpes un īpaši hroniskas sāpes ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc cilvēki meklē medicīnisku palīdzību. 2022. gadā SPKC veica pētījumu par Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošiem paradumiem. Intervējot 14—74 gadus vecus respondentus, tika noskaidrots, ka pēdējā mēneša laikā locītavu sāpes jutuši 31,9 % aptaujāto, muguras sāpes kakla—plecu daļā 30,8 % un sāpes krūšu—jostas daļā 36,5 %. Varam pieņemt, ka liela daļa šo sāpju ir hroniskas sāpes, proti, turpinās vismaz trīs mēnešus kopš akūta vai pakāpeniska sākuma.

K. Stirāns, I. Logina

Vīriešu auglība. Kāpēc par to ir jārunā?

Vīriešu reproduktīvās veselības jautājumos varam runāt par globālu krīzi. Vīrieša faktors ietekmē neauglību 40—50 % pāru, un daudzi autori runā par sarūkošu spermatozoīdu skaitu vīriešu populācijā. [1] Dati liecina par saistību starp vīriešu neauglību un vispārējo veselību, piemēram, cukura diabētu, vielmaiņas traucējumiem un sirds—asinsvadu sistēmas slimībām. Kā izaicinājums jāmin fakts, ka vīrieši parasti nevēršas pie veselības aprūpes speciālistiem, ja vien nav akūtas medicīniskas vajadzības.

D. Florena, A. Ābele

B grupas vitamīnu loma medicīnā

B grupas vitamīni ietekmē nervu sistēmas darbību, asinsradi, imunitāti, kognitīvās funkcijas un dažādu vielmaiņas procesu norisi, tie piedalās arī RNS un DNS biosintēzē. To kompleksu veido astoņi ūdenī šķīstoši vitamīni, kas tiek izvadīti caur nierēm un nespēj ilgstoši veidot rezerves organismā, tāpēc ikdienā ir ļoti nozīmīgi šīs grupas vitamīnus uzņemt ar sabalansētu uzturu. Jāpiebilst, ka B12 un folāts (B9) ir vienīgie, kas organismā var veidot nelielas rezerves. B grupas vitamīnus, īpaši B12, spēj ražot arī zarnu mikrobioms.

J. Rudzīte, A. Lazdiņa

Hameleonu rotaļas: kā nepalaist garām Fabri nefropātiju

Starp retajām slimībām ģimenes ārsta vai nefrologa praksē Fabri slimība, iespējams, nav nemaz tik reta. Mutācijas, kas izpaužas ar klasisko Fabri slimības formu, lielos populāciju pētījumos atrastas 1:22 000—1:40 000 vīriešu, savukārt neklasisko (vēlīno, mazāk smago) formu izraisošās mutācijas 1:1000—1:3000 vīriešu un 1:6000—1:40 000 sieviešu. [1; 2] Tomēr ceļš līdz Fabri slimības diagnozei vairākumam pacientu joprojām ilgst daudzus gadus.

A. Proskurina, A. Kricka, I. Ziediņa

LĪGA CĪRULE, Latvijas Olimpiskās vienības galvenā ārste: Sporta medicīna ir mana sirdslieta

Jau divdesmit divus gadus Latvijas Olimpiskās vienības galvenā ārste LĪGA CĪRULE rūpējas par valsts labākajiem sportistiem, lai viņi varētu gan sekmīgi trenēties, gan startēt un gūt panākumus pasaules mēroga sacensībās. Olimpiskās spēles šovasar Parīzē būs divpadsmitās šāda mēroga sacensības, kurās līdz ar sportistiem piedalīsies sporta ārste Līga Cīrule, nepārprotami skaidri atzīstoties: “Sports un sporta medicīna ir mana sirdslieta, mana dzīve.”

M. Lapsa

AIGA ZARIŅA: Savi sapņi ir jāpiepilda. Aptiekas Skrundā, Alsungā, Ezerē

Ļoti gaiša, bet vienlaikus jūt spēcīgu kodolu — tā varētu raksturot Maija aptieka vadītāju AIGU ZARIŅU. Mēs sarunājamies attālināti, bet datora ekrāns necik neslāpē viņas silto balsi. Varbūt tāpēc, ka Aigai Zariņai šis ir īpašs laiks — viņa mājās auklē trešo bērniņu, bet varbūt tāpēc, ka runājam par viņas sirds darbu — farmaceita profesiju un piepildīto sapni par savām aptiekām Skrundā, Alsungā, Ezerē.

D. Ričika