PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Augusts 2016

Edmunds Jansons, internists, RAKUS klīnika “Gaiļezers”

PAR AUGUSTA NUMURU

«Augusts vēl ir atvaļinājumu laiks: var baudīt dabas veltes gan mežos, gan dārzos, naktīs vērot zvaigžņu lietu un, krītot kādai zvaigznei, cerēt, ka vēlēšanās piepildīsies. Pārlapojot Doctus augusta numuru, smelties jaunas atziņas, kas noderēs ikdienas praksē.

«Profesors Skutelis sniedz atbildi uz ilgi un plaši diskutētu tēmu par ģenērisko zāļu vietu mūsdienu medicīnā, izkliedējot dažus iesakņojušos mītus, un ar faktiem pierāda, ka patentbrīvie medikamenti ieņem stabilu vietu arī ekonomiski attīstītās valstīs un ir līdzvērtīgi oriģinālajiem preparātiem.

Ar interesi izlasīju profesora Čerņevska rakstu par hipertensijas radītu nieru bojājumu. Mērķis saprotams, taču joprojām nav realizējies. Praktiski ieteikumi savlaicīgai patoloģijas atpazīšanai un ārstēšanai.

“Kad ārsts ir instruments” — neparasts virsraksts, interesanta saruna. Iesaku! Saglabāsim interesi par jaunām lietām, spēju paraudzīties uz zināmām lietām no cita skatpunkta, drosmi pieņemt atbildīgus lēmumus, ļauties fantāzijas lidojumam!

Paraudzīsimies augusta zvaigžņotajās debesīs!»

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Hipertensīva nefropātija

Vācu patologs Teodors Fārs pirms vairāk nekā 100 gadiem ieviesa terminu “nefroskleroze”, kas burtiski nozīmē “nieru sacietēšana” (Heidland, 2001). ASV un Eiropas valstīs jēdzieni “hipertensīva nefroskleroze”, “benigna nefroskleroze” un “nefroangioskleroze” tiek lietoti viena un tā paša stāvokļa apzīmēšanai (Rule, 2010).

H. Čerņevskis

Šegrēna sindroms. Eksokrīnās izpausmes

Šegrēna (Sjögren) sindroms ir hroniska slimība, kam raksturīga eksokrīno orgānu limfocītiska infiltrācija. Lielākajai daļai pacientu attīstās tādi simptomi kā acu sausums, kserostomija un glandula parotis palielināšanās.

J. Arājs

Menstruālo sāpju ārstēšana

Menstruālās sāpes ir viena no biežākajām ginekoloģiskajām sūdzībām sievietēm reproduktīvajā vecumā. Sāpju intensitāte ir individuāla, taču ārstēšanas principi ir līdzīgi — ar farmakoloģiskām, dabas un citām ārstēšanas metodēm iepazīstinām šajā literatūras apskatā.

D. Baranovska, I. Stoma

Bazālo šūnu karcinoma

Klīniskā gadījuma aprakstā pacients ar bazaliomu galvas matainajā daļā. Pacients slimo jau vairāk nekā 20 gadu, taču diagnoze noteikta un histoloģiski apstiprināta tikai šogad. Tas ir atgādinājums tam, cik svarīgi katru no pacientiem izmeklēt a capite ad calcem (no galvas līdz kājām).

J. Krasovska, I. Kusiņa, A. Petraite

Kad ārsts ir instruments. ELMĀRS RANCĀNS, psihiatrs

Psihiatrs, profesors, Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedras vadītājs ELMĀRS RANCĀNS kopš bērna kājas jau zināja, ka būs ārsts. Daudz laika pavadīdams darbā pie mātes, psihiatres Regīnas Rancānes, viņš labi iepazina slimnīcas vidi. Specialitātes izvēles pamatā bija kāds konkrēts notikums un pārliecība, ka tad, ja ir vesels gars, arī miesa būs vesela.

K. Zommere

Ģenēriskās zāles: kas ir kas?

Lai gan par ģenēriskajām (patentbrīvajām) zālēm diskutēts bieži, pieņēmumu joprojām daudz. “Kad oriģinālajām zālēm beidzies patenta termiņš, formulu pārdod, bet līdz galam visas kārtis neatklāj. “Līdzvērtīgs medikaments” nenozīmē, ka tas ir identisks medikaments,” — tāds diezgan izplatīts viedoklis. Kas ir kas? Noskaidrosim faktus soli pa solim.

D. Ričika, A. Skutelis

Tērauda Maiga. Farmaceite MAIGA LIEPIŅA

Daudziem cilvēkiem patīk darīt neprātīgas lietas. Piemēram, nezin kāda joda dēļ noiet kājām 136 kilometrus no Kolkas raga līdz Dubultiem: šogad maijā šajā ceļā devās 571 gājējs. Viņu pulkā bija arī “Gada farmaceite 2015”, Mana aptieka Salacgrīvā vadītāja 78 gadus vecā Maiga Liepiņa. Pa ceļam daudzi padevās, taču ne jau Maiga! Viņa bija starp tiem 328, kas sasniedza finišu un pozēja uzvarētāju karaļkrēslā.

V. Vāvere

INGUNA ZUPA: Dārzam punktu nepieliksi

“Man ir tik laba profesija! Vienmēr patikuši bērni un ziedi. Visu izdevies apvienot, ar visu esmu lutināta. Katru dienu satieku mazus bērniņus, man dāvina arī ziedus un pašai ir savs dārzs. Tas ir tik forši,” smaidot un izrādot pašas un ģimenes veidoto dārzu, kas krāšņi aug un zied jau vairāk nekā desmit gadu garumā, saka ginekoloģe un dzemdību speciāliste INGUNA ZUPA. Zupu ģimene ir cēsnieki, un Briežu ielu viņi sauc par savu oāzi zemes virsū.

I. Kalniņa