PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Augusts 2018

Dr. Mirdza Stare, ģimenes ārste no Līvāniem

PAR AUGUSTA NUMURU

“Kā vienmēr žurnālā Doctus pārdomas raisoši, interesanti un izglītojoši raksti. Šoreiz kā ģimenes ārsts ar pediatra diplomu sāku ar Jeļenas Sergejevas rakstu — ārkārtīgi interesanta un patiešām plaši—gari—ilgi diskutējama tēma. Atsevišķu valstu pētījumus par bērna barošanu ar krūti un mātes depresiju interesanti salīdzināt ar situāciju savā praksē. Ļoti saturīgs šķiet secinājums par probiotiķu lietošanu, un aktuāli, saistoši ir lasīt par D3 vitamīna un cukura diabēta kopsakarībām ikdienā. Ļoti uzrunāja kolēģes teiktais, ka “abu vecāku uzvedības modelis ir svarīgs”.

Nevaru nepiekrist ginekoloģijas rezidentei Annai Langretei, ka svarīgi, lai VISU specialitāšu pārstāvjiem būtu zināšanas par kontracepcijas metodēm, un svarīgi atcerēties arī par to ne–kontraceptīvajiem darbības mehānismiem, un, ieklausoties savos pacientos, mediķis sapratīs, KAS pacientam ir aktuāls un svarīgs.

Aizdomāties lika arī gastroenterologa dietologa Edgara Bodnieka skatījums uz senioru veselības problēmām — pirms parakstām “smagos” izmeklējums, neaizmirsīsim pajautāt: ko un kā ēd mūsu seniors un kā viņam iztukšojas zarnu trakts! Un atcerēsimies par “ātro” olbaltumvielu nozīmi gados vecākiem pacientiem.

Pasmagas pārdomas raisījās par mediķu globālo migrāciju, savukārt cerīgi un gaiši kļuva, lasot par Vidzemes lauku farmaceitiem!

Mani atslēgvārdi šim Doctus numuram būtu:

uzklausīt/pajautāt/sadzirdēt;

mācīties pašiem;

izglītot pacientus.

Kādi būs jūsējie atslēgvārdi, kolēģi? Lasiet, jūtiet, domājiet! Lai veselība un mierīgs prāts mums visiem!”

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Mirkļu vienreizīgums. MIRDZA STARE, ģimenes ārste

Aizrautīgā stāstniece ar starojošo vārdu Mirdza un mirdzošo uzvārdu Stare mazus un lielus pacientus ārstē jau trīsdesmit sešus gadus un kopš šā gadsimta sākuma vada savu ģimenes ārsta praksi Līvānos. Kopš laiku sākuma jutusi aicinājumu būt bērnu daktere un vēl šobaltdien sirdī un dvēselē palikusi pediatre.

A. Lezdiņa

Augu valsts līdzekļi sievietes veselībai

Mūsdienās interese par ārstniecības augu lietošanu piedzīvo renesansi, jo fitoterapija var būt efektīva un pietiekami droša, lietojot ilgstoši. Augu ķīmiskā sastāva daudzveidība nodrošina farmakoloģiski daudzveidīgu iedarbību, tomēr pārsvarā katram augam dominē viena vai divas īpašības, veidojot tā farmakoloģisko efektu.

K. Saleniece

Rinosinusīta riska faktori zobārstniecībā, klīniskie aspekti

Darba mērķis bija noteikt rinosinusīta riska pakāpi pirms augšžokļa dobuma pamatnes paaugstināšanas un izdalīt pacientu risku grupas saistībā ar rinosinusīta prognozi, kā arī noteikt odontogēnam rinosinusītam raksturīgās klīniskās pazīmes un izvērtēt konusa stara datortomogrāfijas izmeklējumu informatīvo nozīmi tā diagnostikā.

I. Dobele, S. Vaitkus, S. Grybauskas , A. Skaģers, P. Apse

Aldosterona antagonisti šodienas skatījumā

Šodien visi zina par renīna—angiotensīna—aldosterona sistēmu, kas ir ne tikai vadošā endokrīnā asinsspiediena regulācijas sistēma, bet iesaistās dažādos visa organisma procesos, samazinot fibrozi, iekaisumu utt. Sistēmas izpēte sākās 1898. gadā, kad atklāja renīnu; aldosteronu atklāja 1942. gadā.

I. Norko