PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Augusts 2019

Jūlija Petkeviča, rezidente laboratorijas ārsta specialitātē  

“Šim Doctus numuram varētu dot nosaukumu, ko savā intervijā pieminēja cienījamā Dr. Latkovska — “Mūsdienu medicīna spēj daudz!” Jāsaka arī paldies dakterei par darba pilniem gadiem, par viņas pieredzi un ieguldījumu mazo pacientu veselības veicināšanā. Lai top viņas Ābols!”

“Apskatot šā numura rakstus, ļoti iedvesmojošs šķita Dr. Kraules stāsts par pieredzi Liepājas slimnīcā. Man kā reģionālās slimnīcas rezidentei prieks dzirdēt par tik kolosālu atbalstu no administrācijas un kolēģu puses.”

“Mūsdienās ir ļoti daudz jaunu iespēju, un mūsdienu medicīna patiešām spēj daudz. Manis pārstāvētā nozare — laboratorijas medicīna — ir nozare, kurai jābūt progresa priekšgalā. Nemitīgi atklājumi veselības nozarē liek pastāvīgi meklēt jaunus risinājumus un pārskatīt metodes.”

“Augusta numura raksti veltīti dažādām medicīnas aktualitātēm: gan retām un klasiskām slimībām, gan biežākajām slimībām, uzsverot mūsdienīgo multidisciplināro pieeju. Bez šaubām, katrā rakstā lasītājs atradīs sev interesantu un praktiski izmantojamu informāciju. Iesaku!”

 

 

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Atziņas par hroniskām sāpēm

Eiropas sāpju apvienība (Pain Alliance Europe) ziņo, ka apmēram 100 miljoni cilvēku Eiropā cieš hroniskas sāpes — tās izteikti negatīvi iespaido gan cilvēka emocionālo, gan funkcionālo un arī ekonomisko sfēru. Tās ir sāpes, kas ilgst vairāk nekā sešus mēnešus un ārstēšanai padodas grūtāk nekā akūtas sāpes, tāpēc ir grūti risināms uzdevums ikdienas ārsta praksē.

D. Jēgere, S. Paudere–Logina

Iekaisīgu zarnu slimību ārpuszarnu izpausmes (II daļa)

Lai gan iekaisīgu zarnu slimību (IZS) izplatības rādītājs Latvijā ir zems, pacientu skaits pakāpeniski pieaug. Paula Stradiņa KUS statistikas dati rāda stacionēto Krona slimības (KS) pacientu skaita pieaugumu 18—44 gadu vecumā, čūlainā kolīta (ČK) gadījumā pēc 60 gadu vecuma. Šajā Doctus numurā par IZS izpausmēm ārpus zarnām balsta—kustību aparātā, ādā, sirdī, acīs, uroģenitālajā sistēmā, CNS.

J. Suhorukova, A. Puķītis, V. Mokricka

Tetovējumi. Riski un komplikācijas

Termins “tetovēšana” radies no taitiešu vārda “tattau”, un process apzīmē permanentu jeb paliekošu pigmenta granulu ievadīšanu ādā. [10] Tetovēšana izsenis izmantota reliģiskiem, estētiskiem, sociāliem un kulturāliem mērķiem, [20] mūsdienās tie kļuvuši par popkultūras fenomenu — pētījumos ASV vismaz viens tetovējums ir 24 % respondentu, [24] Eiropā vidēji 12 % no populācijas. [33]

A. Zavorins, K. Tomiņa

MODY tipa diabēts

Rakstā par MODY tipa diabētu no praktiskā viedokļa: galvenās klīniskās un laboratoriskās pazīmes visizplatītākajiem MODY veidiem, kā arī iezīmes, kas varētu palīdzēt MODY diferencēt no 1. un 2. tipa cukura diabēta, un informācija par klīniskajiem testiem, kas palīdzētu identificēt pacientus, kuriem nepieciešama molekulāri ģenētiskā testēšana.

G. Erta

SILVIJA LATKOVSKA, pediatre, neonatoloģe: Pusgadsimts ārstes uzsvārcī

Pediatre un neonatoloģe SILVIJA LATKOVSKA pie mazajiem pacientiem dodas jau 57 gadus! Ilgāk nekā pusgadsimtu būt darba ierindā ir cienījami un apbrīnojami, īpaši jomā, kas attīstās tik strauji kā medicīna. Būt aktīvai, nečīkstēt — tāda ir viņas dzīves pozīcija! Un apbrīnas vērts ir nerimstošais atklājējas gars, kas izpaužas aktīvā ceļošanā.

M. Lapsa