PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Janvāris 2017

Elga Sidhoma, dermatoloģe, veneroloģe, Derma Clinic Riga, Sievietes veselības centrs, RSU Anatomijas un antropoloģijas institūta Morfoloģijas katedras docente

PAR JANVĀRA NUMURU

"DOCTUS 2017. gada janvāra numurā varam lasīt par vairākām ļoti nopietnām problēmām. Īpaši uzrunāja Dr. Birutas Tilgales un Dr. Dinas Jeršovas raksts “Cerebrāls infarkts jauniem cilvēkiem”."

"Lai gan jauniem cilvēkiem insulta risks kopumā ir krietni mazāks, tomēr neidentificētas izcelsmes cerebrāls infarkts attīstās biežāk nekā gados vecākiem pacientiem, tāpat vērā jāņem virkne atšķirīgu etioloģisko faktoru.

To, ka ārstam jābūt arī nedaudz detektīvam, uzskatāmi rāda kolēģes Dārtas Nīmanes un profesora Valda Pīrāga raksts “Redzes traucējumi”.

Saistošs ir manas specialitātes topošo kolēģu un profesores Ilonas Hartmanes ļoti saturiskais pārskats “Biežākās dermatozes ambulatorajā praksē”. Dažādas ar galvas ādu saistītas dermatozes pacientiem traucē gan subjektīvi, gan objektīvi, mēdz izskatīties līdzīgi, bieži vien jāārstē ilgstoši un kompleksi.

Novēlu visiem jauno gadu sākt tikpat gaiši, koši un ar vieglumu, ar kādu uz dzīvi skatās ģimenes ārste Marika Grūsle!"

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Hipertensīva sirds slimība

Tā kā arteriāla hipertensija ir viens no nelabvēlīgu kardiovaskulāru notikumu galvenajiem iemesliem attīstītajās valstīs, aizvien plašāk tiek izzināta hipertensijas ietekme uz sirdi, hipertensīvās sirds slimības attīstības mehānismi, klīniskās sekas un tās ārstēšanas iespējas.

G. Kamzola, M. Mažule

Smēķēšanas atmešana. Īstais brīdis ir tagad!

Cigarešu smēķēšana ir galvenais novēršamais mirstības cēlonis pasaulē. Cilvēkiem, kas atmet smēķēšanu, būtiski samazinās risks no smēķēšanas atkarīgo slimību attīstībai un mirstības risks. Šajā rakstā pievēršamies jautājumiem, kā motivēt pacientu un kādas ir smēķēšanas atmešanas sekas.

D. Žentiņa, V. Dzērve

Krampju īpatnības un ārstēšana

Kāju krampji ir bieža problēma, kas rada sāpes un var radīt miega traucējumus. Simptomi attīstās nekontrolētu muskuļu kontrakciju dēļ, kas visbiežāk sākas pēkšņi un skar kāju ikru vai pēdas muskuļus. Rakstā apskatīsim krampju epidemioloģiju un īpatnības dažādās pacientu grupās, kā arī pieskarsimies ārstēšanas iespējām.

I. Stoma, L. Četverga

Cerebrāls infarkts jauniem pacientiem. Etioloģija

Tādi biežākie cerebrāla infarkta riska faktori kā arteriāla hipertensija, cukura diabēts, ekstrakraniālo un intrakraniālo asinsvadu ateroskleroze un priekškambaru fibrilācija jauniem pacientiem attīstās daudz retāk. [1] Jauniem cilvēkiem ir citi etioloģiskie faktori, ko svarīgi atpazīt, lai pareizi izvēlētos insulta profilaksi.

D. Jeršova, B. Tilgale

HIV infekcijas ārstēšanas iespējas mūsdienās

Cilvēka imūndeficīta vīruss jeb HIV (human immunodeficiency virus) ietekmē cilvēka imūno sistēmu. Tā mērķis ir šūnu jeb celulārā imunitāte, galvenokārt CD4 šūnu, kuru bojājuma rezultātā mazinās cilvēka aizsardzības spējas pret infekcijām un dažiem audzēju veidiem, HIV dēļ ar to inficētai personai var attīstīties slimības, kas neizraisa veselības problēmas cilvēkam bez HIV.

I. Zeltiņa, M. Madelāne