PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Aprīlis 2020

Dr. Olafs Volrāts, bērnu ķirurgs  

Klāt kārtējais interesantais žurnāla Doctus numurs, kurš neļauj vilties. Mani uzrunāja prof. Valda Pīrāga atziņas sarunai ar pacientu. Esmu vienisprātis ar profesoru, ka saziņai ar pacientu ir būtiska un varbūt pat noteicoša nozīme ārstniecības procesā. Ārstam jāvar izprast pacienta paradumus un iegūt uzticību. Tas palīdzēs ātrāk noteikt pareizo diagnozi, samazināt klīnisko izmeklējumu skaitu un, protams, ietaupīt medicīnai atvēlētos resursus.

Endokrinoloģes Daces Seisumas sagatavotais raksts par psoriāzi un blakusslimībām endokrinologa skatījumā atgādina par virssvara problēmu. Pacients ar virssvaru ir katra ārsta bieds — un ne tikai ārsta, bet arī sabiedrības. Blakusslimību dēļ šādiem pacientiem jebkura slimība var noritēt smagāk, ārstēšanās laiks parasti ir ilgāks, iespējama invaliditāte. Tāpēc rūpēsimies par savu veselību — kustēsimies, smiesimies un domāsim labas domas!

Izglītojoši, saistoši un katram ārstam ieteicami izlasīšanai būtu raksti par sirds mazspēju un dziļo vēnu trombozi.

Lasām žurnālu Doctus! Tam ir gan vispārizglītojoša, gan arī zinātniska un praktiska vērtība — artava Latvijas medicīnas izaugsmei.

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Doctus aprīļa numura veidotāju vārdā

Latvijā ārkārtējā situācija, pasaulē izsludināta globālā pandēmija COVID–19 dēļ. Šis nepārprotami ir ļoti īpašs laiks ikkatram no mums — mūsu lasītājiem — ārstiem slimnīcās, ambulancēs, praksēs, farmaceitiem aptiekās, arī mācībspēkiem, studentiem, rezidentiem. Kopš brīža, kad sākām šā numura veidošanu, situācija ir krietni izmainījusies. Rakstu autoriem un intervētajiem speciālistiem īsi pirms šā numura izdošanas vaicājām, kā mainījusies viņu ikdiena, kādus vārdus viņi teiktu kolēģiem.

S. Opmane, G. Tīcmane, O. Volrāts, V. Pīrāgs, A. Ritene

Kāds ir iemesls nogurumam?

“Jūtos noguris”, “man nav spēka”, “jau no rīta pamostos noguris”, “vakarā pēc darba spēju tikai iekrist gultā” — šādas un līdzīgas sūdzības itin bieži ir iemesls vizītei pie ārsta. Neatkarīgi no vecuma, dzimuma, blakusslimībām, sociālā stāvokļa, nodarbošanās.

S. Opmane

Dārgāks. Lētāks. Līdzvērtīgi efektīvs. Par SNN izrakstīšanu un ģenēriskām zālēm

No 1. aprīļa Latvija pievienojas valstīm, kas striktāk regulē un atbalsta lētāko līdzvērtīgas efektivitātes zāļu lietošanu. Nenoliedzami tā ir pasaules tendence — arvien vairāk pasaulē ārsti tiek mudināti receptēs izrakstīt zāļu starptautisko nepatentēto nosaukumu (SNN), tiek radīti apstākļi, lai pacienti nepārmaksātu par zālēm, aug ģenērisko zāļu tirgus.

D. Ričika

Dzimtā kaldināta ārsta formula. OLAFS VOLRĀTS, bērnu ķirurgs

Rīta pusē plānveidā izoperēti divi puisīši. Līdz mazo pacientu ambulatorai pieņemšanai vairākas brīvas stundas. Bērnu ķirurgs OLAFS VOLRĀTS ir paguvis paēst pusdienas. Nekur nav jāskrien. Nekas nav jāsasteidz. Mēs tiekamies Valmierā, Vidzemes slimnīcā, kur Dr. med. Olafs Volrāts sastopams divas reizes mēnesī, kad izmeklē, konsultē bērnus un, ja nepieciešams, tepat viņus arī operē.

B. Brila

Rīki sarunai ar pacientu. Prof. VALDIS PĪRĀGS

Mācoties medicīnu, jāapgūst tik daudz zinību, ka šķiet — pārzinām katru cilvēka kvadrātcentimetru! Taču fonā vienmēr ir saruna — kā otrā plāna spēlētāja, kaut patiesībā tā ir galvenā varone. Paula Stradiņa KUS Internās medicīnas klīnikas vadītājs VALDIS PĪRĀGS saka: galvenais ir iemācīties saklausīt, ko pacients saka, un no tā saprast, kā viņš jūtas. Kā sarunāties efektīvi, kā mazāk vilties?

L. Meķe