PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Doctus aprīļa numura veidotāju vārdā

S. Opmane, G. Tīcmane, O. Volrāts, V. Pīrāgs, A. Ritene
Doctus aprīļa numura veidotāju vārdā
Latvijā ārkārtējā situācija, pasaulē izsludināta globālā pandēmija COVID–19 dēļ. Šis nepārprotami ir ļoti īpašs laiks ikkatram no mums — mūsu lasītājiem — ārstiem slimnīcās, ambulancēs, praksēs, farmaceitiem aptiekās, arī mācībspēkiem, studentiem, rezidentiem. Kopš brīža, kad sākām šā numura veidošanu, situācija ir krietni izmainījusies. Rakstu autoriem un intervētajiem speciālistiem īsi pirms šā numura izdošanas vaicājām, kā mainījusies viņu ikdiena, kādus vārdus viņi teiktu kolēģiem.

Pirags-thumb Pirags-thumb
Pirags-thumb

Personāls ir mobilizēts X stundai

Prof. Valdis Pīrāgs, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Internās medicīnas klīnikas vadītājs

“Katru dienu saņemu jaunus rīkojumus un sekoju epidemioloģiskajai situācijai. Manas klīnikas personāls ir mobilizēts ārkārtas situācijai jeb “X stundai”, kad sāksies akūtu un kritisku inficēto pacientu plūsma. Gaidām diagnostisko testu palaišanu slimnīcas laboratorijā, citādi varam palikt bez personāla. Mēs esam gudri un disciplinēti, mēs protam pārdzīvot grūtus laikus un krīzes laikā iemācīties daudz ko jaunu. Mēs izturēsim un uzvarēsim, kļūstot vēl stiprāki!”

Volrats-thumb Volrats-thumb
Volrats-thumb

Cik trausla ir mūsdienu civilizācija

Dr. med. Olafs Volrāts, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un Vidzemes slimnīcas bērnu ķirurgs

“Intensīvi sekoju līdzi ziņām par slimības izplatību. Tāpat kā daudzi citi atcēlām sen loloto slēpošanas braucienu. Sākumā šķita, ka daudz kas tiek pārspīlēts un vai maz tas iespējams... Tomēr pandēmija mums vēlreiz atgādina, cik trausla ir mūsdienu modernā civilizācija, cilvēka dzīvība un cik nopietni pret to jāizturas. Mēs neesam visuvareni. Nedrīkst piemirst garīgās vērtības. Daudzas lietas un notikumi nav cilvēku, bet gan Dieva varā. Ko varam darīt? Ievērot visus nepieciešamos epidemioloģiskos pasākumus un visupirms rūpīgi mazgāt rokas, kā to mācīja bērnudārzā. Esiet veseli, atpūtieties un esiet iejūtīgi pret saviem tuvākajiem! Mīliet viņus, jo tās ir patiesās dzīves vērtības.”

Ticmane-thumb Ticmane-thumb
Ticmane-thumb

Ģimenes ārstam — neskaitāmi zvani

Dr. Gunta Tīcmane, ģimenes ārste, RSU Rezidentūras studiju fakultātes studiju programmas vadītāja ģimenes medicīnā

“Pašiem jāsaprot, kā strādāt un kā organizēt prakses darbu, jo ar šādu situāciju saskaramies pirmoreiz. Tajā pašā laikā jāsniedz skaidra, viegli uztverama informācija pacientiem, daudz jārunā, jāizskaidro. Jāatbild uz neskaitāmiem zvaniem gan darbadienas laikā, gan vakaros, gan sestdienās un svētdienās. Lai gan padomu sniegšana pa tālruni ģimenes ārstam nav nekas neierasts, pašreiz šo konsultāciju skaits ir daudzkārt palielinājies. Tomēr darbu ievērojami atvieglina pacientu saprotošā attieksme, atsaucība un disciplinētība. Kolēģi, saglabāsim veselību, stiprus nervus, optimismu un humora dzirksti! Lai spējam cits citu atbalstīt un neaizmirstam par atpūtas brīžiem kopā ar ģimenēm un saviem mīļajiem!”

Ritene-thumb Ritene-thumb
Ritene-thumb

Farmaceitam jābūt emocionāli izturīgam

Agnese Ritene, Centra aptiekas Tukumā vadītāja, Aptieku biedrības valdes priekšsēdētāja

“Ir teiciens, ka tieši grūtības parāda cilvēka īsto seju un spējas. Ar pārliecību varu teikt, ka lepojos ar savas komandas drosmīgajiem un profesionālajiem cilvēkiem! Izvēloties profesiju, apzinājāmies, ka būs jāstrādā dažādās situācijās un apstākļos, jāaprūpē dažādi pacienti un jāspēj būt emocionāli izturīgiem. Farmaceits vienmēr bijis zinošs veselības aprūpes profesionālis, un šobrīd izteikti jūtam, ka esam tie, pie kuriem vēršas pēc padoma. Novēlu kolēģiem saglabāt mieru, būt profesionāliem un iejūtīgiem, būt koleģiāliem citam pret citu.”

Opmane-thumb Opmane-thumb
Opmane-thumb

Pacientos jūtams nemiers, neziņa

Sarmīte Opmane, ģimenes ārste

“Saziņa ar pacientiem galvenokārt notiek pa tālruni vai elektroniski, katra vizīte klātienē tiek rūpīgi pārdomāta. Pacientos jūtams nemiers, neziņa. Šobrīd visai mediķu saimei jābūt vienotai. Visas iespējamās burvju spējas paveikt darbus jāsūta NMPD un LIC darbiniekiem.”

Valtere-thumb Valtere-thumb
Valtere-thumb

Anda Valtere,

izdevniecības vadītāja

Paldies katram lasītājam, kas abonējis žurnālu DOCTUS — tas dod svarīgu pamatu zem kājām krīzes laikā. Lielum liels paldies šā numura reklāmdevējiem, kas nenobijās, neiepauzēja, bet apstiprināja un turpināja sadarbību ar DOCTUS. Ļoti novērtējam!

Šis noteikti ir īpašs numurs DOCTUS redakcijai. Visā DOCTUS 23 gadu vēsturē — pirmais, kas pilnībā tapis, strādājot #paliecmājās režīmā. Paldies mūsu izcilajam IT konsultantam Aivaram, ka tehniski tas ir iespējams.

Paldies lieliskajai DOCTUS komandai — Diānai, Sanitai, Santai, Antrai, Līgai, Indrai, Inesei, Ilzei. Šādā režīmā strādājot, katrs mūsu personiskais stāsts kļūst vēl svarīgāks, mūsu ģimeņu atbalsts, dzīvesbiedru, bērnu iecietība un sapratne.

Varam tāpēc, ka esam cits citam!