Dzemdes kakla vēzis nav tikai jaunu sieviešu problēma

Doctus . | 2017. gada 2. maijs

Visu laiku tika uzskatīts, ka dzemdes kakla vēzis skar pārsvarā gados jaunas sievietes. Balstoties šajā pieņēmumā, gados vecākas sievietes netika aicinātas uz dzemdes kakla vēža sijājošās atlases izmeklējumiem. 

Šī brīža vadlīnijās ir noteikts, ka sijājošie izmeklējumi jābeidz pacientēm pēc 65 gadu vecuma. Jaunā pētījumā atklāts, ka dzemdes kakla vēža incidence nesamazinās līdz pat 85 gadu vecumam.

Gados vecām sievietēm, kurām nav izņemts dzemdes kakls ir tāds pat vai pat augstāks dzemdes kakla vēža attīstības risks, kā gados jaunākām sievietēm. Sievietēm, kurām nav veikta histerektomija jāturpina veikt sijājošās atlases izmeklējumu arī pēc 65 gadu vecuma.  

2013.gadā katrs piektais dzemdes kakla vēža gadījums tika diagnosticēts sievietēm pēc 65 gadu vecuma un katrs trešais nāves gadījums no dzemdes kakla vēža tika reģistrēts sievietēm pēc 65 gadu vecuma. Šī brīža vadlīnijas paredz, ka sijājošās atlases izmeklējumi jābeidz 65 gadu vecumā, ja iepriekšējie izmeklējumi ir bijuši negatīvi. Trīs negatīvas citoloģijas pēc kārtas vai divi negatīvi ko-testi pēdējo 10 gadu laikā, ar jaunāko testu 5 gadu laikā.

Izmantojot datus par 2013. – 2015.gadu pētnieki analizēja sijājošās atlases rezultātus un dzemdes kakla vēža gadījumus sievietēm pēc 65 gadu vecuma. Tika atklāts, ka dzemdes kakla vēža gadījumu incidence pieaug līdz 70 gadu vecumam un nesamazinās līdz pat 85 gadu vecumam.  

Pētījuma rezultāti arī uzrāda, ka līdz ar sievietes vecumu, samazinās veikto sijājošās atlases izmeklējumu proporcija, piemēram, 40 gadu vecumā testus neveic 12 % sieviešu, šī proporcija progresējoši pieaug sieviešu 50 un 60 gadu vecumā. Gandrīz 850 000 sieviešu vecumā 61 – 65 gadi, nav veikušas izmeklējumus pēdējo 5 gadu laikā.

Paaugstinot sieviešu vecumu, kurām jāveic izmeklējumi, varētu mainīt ārstu un sieviešu viedokli, ka dzemdes kakla vēzis ir tikai jaunu sieviešu slimība. Pēc samērošanas pēc histerektomijas, augstākie dzemdes kakla vēža incidences rādītāji tika novēroti sievietēm pēc 65 gadu vecuma. Ar sijājošās atlases izmeklējumu veikšanu arī sievietēm pēc 65 gadu vecuma, izdotos pasargāt sievietes no invazīva dzemdes kakla vēža un priekšlaicīgas nāves.

Pētnieki atgādina, ka dzemdes kakla vēzis var skart sievietes jebkurā vecumā. Pētījuma rezultāti pierāda, ka ir nepieciešams regulāri izmeklēt arī gados vecas sievietes.

AVOTS: Mary C. White, Meredith L. Shoemaker, Vicki B. Benard. Cervical Cancer Screening and Incidence by Age: Unmet Needs Near and After the Stopping Age for Screening. American Journal of Preventive Medicine, 2017

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Dzemdes kakla pirmsvēža saslimšanu diagnostikas un ārstēšanas iespējas Latvijā

  Dzemdes kakla vēzis (DKV) ir pasaulē un Latvijā otrā biežāk sastopamā vēža lokalizācija sievietēm līdz 45 gadu vecumam. PVO dati liecina: katru gadu tiek reģistrēts ap 470 000 saslimšanas ar DKV gadījumu, bet ikgadējā mirstība ir apmēram 250 000 gadījumu. Latvijā 1997. gadā saslimstība ar dzemdes kakla vēzi bija 12,5 uz 100 000 sieviešu, bet 2009. gadā jau 18,9 uz 100 000 sieviešu, mirstība no DKV 1997. gadā bija 6,3 uz 100 000, bet pēc 12 gadiem - 8,1 uz 100 000 sieviešu. Lasīt visu

 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu