Regulāras fiziskās aktivitātes visa mūža garumā palēnina novecošanos
Pētnieki no Anglijas ir atklājuši, ka fiziskās aktivitātes visa mūža garumā palīdz saglabāt ķermeni jaunu un veselīgu.
Pētnieki veica veselības izmeklējumus gados veciem pieaugušajiem, kuri ir bijuši fiziski aktīvi visu mūžu un centās noskaidrot, vai regulāras fiziskās aktivitātes palēnina novecošanās procesus.
Pētījumā iesaistīja 125 amatierus riteņbraucējus vecumā 55 – 79 gadi, no tiem 84 bija vīrieši un 41 – sieviete. Vīriešiem bija jāvar nobraukt 100 km ātrā par 6,5 stundām un sievietēm vajadzēja nobraukt 60 km ātrāk par 5,5 stundām. Smēķētāji, alkohola lietotāji un personas ar augstu asinsspiedienu vai citām saslimšanām pētījumā netika iekļautas.
Visiem dalībniekiem veica laboratoriskos izmeklējumus un salīdzināja rezultātus ar pieaugušajiem, kuri regulāri nenodarbojās ar fiziskām aktivitātēm. Šajā grupā bija 75 veseli pieaugušie vecumā no 57 līdz 80 gadiem un 55 veseli jauni cilvēki, vecumā 20 – 36 gadi.
Pētījumā pierādīja, ka muskuļu masa un stiprums nesamazinājās tiem, kuri trenējās regulāri. Riteņbraucējiem ar vecumu nepieauga arī tauku daudzums organismā vai holesterīna līmenis, testosterona līmenis arī saglabājās augsts. Vēl pārsteidzošāks bija atklājums par to, ka imūnsistēma nepasliktinājās līdz ar vecumu. Pēc 20 gadu vecuma samazinās T šūnu ražošana, pētījumā pierādīja, ka riteņbraucējiem bija tik pat daudz T šūnu kā jauniem cilvēkiem.
Pētījumos ir pierādīts, ka mazāk kā puse pieaugušo pēc 65 gadu vecuma ir pietiekami fiziski aktīvi un vairāk kā pusei pieaugušo pēc 65 gadu vecuma ir vismaz divas saslimšanas.
Pētnieki cer, ak ar šī pētījuma rezultātiem izdosies lauzt stereotipus, ka tas ir normāli būt gados vecam un slimam, pētījums pierāda, ka regulāras fiziskās aktivitātes ne tikai pagarina mūža ilgumu, bet aizkavē novecošanos.
AVOTS: Pollock RD, O'Brien KA, Daniels LJ, et al. Properties of the vastus lateralis muscle in relation to age and physiological function in master cyclists aged 55-79 years. Aging Cell, 2018; e12735
-
Metformīna lietošana samazina nāves risku pacientiem ar Covid-19 un cukura diabētu
Metformīna lietošana pirms Covid-19 diagnozes ir saistīta ar trīskārtīgu mirstības samazināšanos Covid-19 pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu. Cukura diabēts ir nozīmīgs riska faktors Covid-19 komplikāciju attīstībai. Lasīt visu
-
Par ārkārtas situācijas turpināšanu varētu lemt pēc "luksafora principa"
Pēc 7. februāra par ārkārtas situācijas virzību varētu lemt pēc “luksofora principa”, nosakot konkrētus saslimstības rādītājus, proti, pirmā iespēja lemt par pakāpenisku ierobežojumu mazināšanu būtu, ja 14 dienās tiktu reģistrēti ne vairāk kā 200 jauni saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Lasīt visu
-
Paaugstināts Pārkinsona slimības risks pacientiem ar šizofrēniju
Jaunā pētījumā pierādīts, ka šizofrēnija un šizotipiskie traucējumi paaugstina Pārkinsona slimības risku vēlāk dzīves laikā. Palielinātais risks var būt saistīts ar izmaiņām smadzeņu dopamīna sistēmā, ko izraisa dopamīna receptoru antagonisti, vai šizofrēnijas neirobioloģiskām sekas. Lasīt visu