Medscape ziņojums par ārstu izdegšanu 2020
Izdegšana ir nozīmīgākais izaicinājums ārstiem; tā ietekmē laimi, savstarpējās attiecības, apmierinātību ar karjeru un pacientu aprūpi.
Medscape aptaujāja vairāk kā 15 000 ārstu no 29 dažādām specialitātēm, kā arī tika veikts salīdzinājums starp dažādām paaudzēm: mileniāļi (25 - 39 gadus veci ārsti), X paaudze (40 - 54 gadīgie) un pēc 2. Pasaules kara dzimušie (baby boomer paaudze 55 - 73 gadīgie). Sniedzam ieskatu galvenajos secinājumos:
- 42 % ārstu atzīst, ka ir izdeguši, šis rādītājs gan ir nedaudz samazinājiem, 5 gadu atpakaļ tie bija 46 %.
- Specialitātes, kurās nemainīgi novēro visvairāk izdegšanas gadījumus ir intensīvā terapija, neatliekamā palīdzība, ģimenes medicīna, internā medicīna, neiroloģija un uroloģija.
- X paaudzē izdegšanu novēro biežāk nekā citās paaudzēs. X paaudzē tie ir 48 %, mileniāļiem 38 % un vecākajai paaudzei 39 %.
- Sievietēm izdegšanu novēro biežāk nekā vīriešiem, 48 % pret 37 %.
- Ilgstošas darba stundas, atbalsta trūkums un pārāk daudz birokrātisko uzdevumu ir galvenie izdegšanas faktori, un šie faktori gadu gaitā nemainās.
- 77 % mileniāļu, kas cieš no izdegšanas atzīst, ka tās dēļ cieš savstarpējās attiecības, X paaudzē to atzīst 73 % un vecākajā paaudzē 69 %.
- Trīs biežāk izmantotās stratēģijas cīņā ar izdegšanu ir: izolēties no apkārtējiem (45 %), fiziskās aktivitātes (45 %) un sarunas ar ģimenes locekļiem/ draugiem (42 %).
- Ar savu darba dzīvi apmierināti ir 54 % primārajā veselības aprūpē strādājošo un 60 % sekundārajā veselības aprūpē strādājošo, savukārt nelaimīgi ir 35 % primārajā aprūpē un 30 % sekundārajā, attiecīgi 11 % un 10 % ir neitrālā noskaņojumā.
- 18 % X paaudzes pārstāvju izjūt depresiju, 16 % vecākās paaudzes ārstu un 15 % mileniāļu.
Ar pilnu aptaujas rezultātu apkopojumu var iepazīties Medscape mājaslapā.
AVOTS: Kane L, Medscape National Physician Burnout Report 2020: The Generational Divide, January, 2020
-
Par ārkārtas situācijas turpināšanu varētu lemt pēc "luksafora principa"
Pēc 7. februāra par ārkārtas situācijas virzību varētu lemt pēc “luksofora principa”, nosakot konkrētus saslimstības rādītājus, proti, pirmā iespēja lemt par pakāpenisku ierobežojumu mazināšanu būtu, ja 14 dienās tiktu reģistrēti ne vairāk kā 200 jauni saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Lasīt visu
-
Paaugstināts Pārkinsona slimības risks pacientiem ar šizofrēniju
Jaunā pētījumā pierādīts, ka šizofrēnija un šizotipiskie traucējumi paaugstina Pārkinsona slimības risku vēlāk dzīves laikā. Palielinātais risks var būt saistīts ar izmaiņām smadzeņu dopamīna sistēmā, ko izraisa dopamīna receptoru antagonisti, vai šizofrēnijas neirobioloģiskām sekas. Lasīt visu
-
ZVA skaidro Covid-19 vakcīnu atšķirības
Līdz šim Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā, ar nosacījumiem reģistrētas divu ražotāju (“Pfizer” un “BioNTech” un “Moderna”) vakcīnas pret Covid-19. Kas tām kopīgs, kas atšķirīgs? Lasīt visu