PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Mainīties līdzi laikam

D. Ričika
Mainīties līdzi laikam
Freepik

Šomēnes Doctus izskatās citādi. Doctus seja — vāks — tāds, ko vairāk pētīt, kur vairāk ieraudzīt, par ko vairāk aizdomāties. Doctus vāka koncepcijā esam ielikuši domu par daudzslāņaino kā vērtīgo. 

Gan cilvēka individuālajai dzīvei, gan profesionālajai jomai, nolobot vienu kārtu, ieraugi nākamo, aiz tās — vēl nākamo. Kārtas noloba laiks, pieredze, zināšanas. Mēs visi esam nepārtrauktā mainībā. Vai mainoties nepazaudējam sevi? Kādā sarunā dakteris klauns Igors Narovskis skaisti sacīja: nav jābaidās, ka mums kāds atņems mūsu būtību.

Ūdens taču nemainās, lai kādu formu ieņemtu! Ūdens ir un paliek ūdens — glāzē, upē vai okeānā. 

Medicīnas daudzslāņainais raksturs atklājas, strādājot ar pacientiem, kam slimības nenoris tā, kā rakstīts grāmatā. Vai komandā ar citu specialitāšu kolēģiem, kad skats pavēršas jaunā fokusā. Arī medicīna mainās līdzi laikam. Būdama konservatīva nozare, tā izrāda pretestību, bet pārmaiņas notiek.

  • Palūkojiet, kā brūk paternālisma modelis! Kāds pētījums, kas publicēts pagājušā gada JAMA Network, norāda uz pieaugošu tendenci ārstus uzrunāt vārdā, nenosaucot titulus. Pētījumā tika analizēti 90 000 pacientu e–pasti ārstiem. 32 % gadījumu ārsti tika uzrunāti vārdā, divreiz biežāk tituli tika izlaisti, uzrunājot ārstes, un arī ģimenes ārstiem biežāk nekā speciālistiem uzrunā nefigurēja tituls. Medscape rakstā Don’t Call Me “Dr”, Say Some Physicians — but Most Prefer the Title, uzrunātie ārsti lielākoties domā, ka uzrunāšana vārdā mazina respektu. Tomēr aizvien vairāk ārstu un pacientu dod priekšroku draudzīgai saziņai.
  • Otrs piemērs — ārsta baltais apģērbs. Taču tā nav bijis vienmēr. Līdz 19. gadsimtam ārsti nesāja apģērbu melnā krāsā, jo šī krāsa simbolizēja nopietnu darbu. Baltā krāsa medicīnā ienāca līdz ar antiseptikas ēru, paspilgtinot ideju par tīrību. Mūsdienās mainās arī tas — pediatri, psihiatri, dažkārt ģimenes ārsti izvēlas nevalkāt balto halātu. 
  • Trešais piemērs — sociālie tīkli. Tie maina veidu, kā tiek uzrunāti klienti tādās nopietnās nozarēs kā aviācija, bankas, medicīna. Neierasti, personiski, apgāžot stereotipus. 

Vai mainās medicīnas būtība? Nē, līdzīgi kā piemērā ar ūdeni, lai kādu formu ieņemtu, medicīnas būtība ir kalpot pacientam.