PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Jauniņā dilemma: starp sirdslietu un kolektīvu

Doctus
Jauniņā dilemma: starp sirdslietu un kolektīvu
Šomēnes Doctus risina tēmu par ārstu kolektīviem. Lūk, dažas atziņas pēcgaršai. Kā aizkulišu sarunās atzina vairāki jaunie ārsti, vārdu salikumā - jauniņais kolektīvā - ir kaut kāda nolemtība. Iespēja izvēlēties savu darbavietu, tātad arī kolēģus un priekšnieku, jaunajam speciālistam ir gana šaura.  

Patiesībā tā ir mazmazītiņa laipa, kuru rezidents būvē jau rezidentūras sākumā, kad tiek piestiprināts kādai konkrētai nodaļai. Pieņemsim, viņš ir cītīgi strādājis kolēģu atvaļinājumos, brīvdienās, mēģinājis sevi parādīt no labās puses. Jaukākais scenārijs, kas ar viņu var notikt - viņš turpina darboties un augt šajā komandā. Bet ko darīt, ja pēc trim četriem gadiem nodaļas vadītājs izvairās teikt skaidru vārdu: pastrādā te kādu gadiņu, tad jau redzēs, noformēšu uz pusslodzīti... Dzirdēts bēdīgs secinājums: vadītāji rezidentus pielaiko kā jaunas kurpes, izmanto kā melnā darba darītājus, nesteidzoties pieņemt pastāvīgā darbā. Ko dara jauniņais? Vai nu apskaišas par šādu rīcību un ļauj sevi pierunāt darbam farmaceitiskajā kompānijā, vai arī pieiet šim jautājumam gauži pragmatiski. Startē vēl vienā rezidentūrā, izvērtējot potenciālos kolēģus un kolektīva vadītājus, ar kuriem varētu sastrādāties. Dilemmu - sirdslieta vai kolektīvs - viņš risina par labu kolektīvam, jo nespēj iedomāties strādājam mīlamu darbu nemīlamā kolektīvā. Vai tā ir pareizā izvēle, pareizais upuris?

Vēl viena  atziņa - medicīnā, daudz izteiktāk nekā citās nozarēs, nodaļu vadītājam būtiski ir nostrādātie gadi, pieredze un izcili profesionālie sasniegumi (zinātniskie grādi, starptautiskā pieredze), bet jauniņais daudz vairāk nekā kolēģis ar stāžu no vadītāja sagaida tieši emocionālo inteliģenci, kuru diemžēl pretstatā IQ nevar izmērīt. Daudz vairāk viņam  vajadzīga sajūta - neskatoties uz to, kā laiva šūposies (kādus nedrošus soļus spers, kādas kļūdas izdarīs, kādu kritiku nopelnīs), vadītājs tomēr par viņu iestāsies un aizstāvēs. Vai viņš to vienmēr sagaida?