PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

70% onkoloģisko pacientu nesaņem inovatīvu ārstēšanu

70% onkoloģisko pacientu nesaņem inovatīvu ārstēšanu
Repute, publicitātes foto
46% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka vēzis Latvijā nav uzveicams, jo ne visiem onkoloģiskajiem pacientiem ir vienlīdzīgas iespējas piekļūt ārstēšanai, liecina Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) un "Norstat Latvija” īstenotās iedzīvotāju aptaujas rezultāti.

34% respondentu aptaujā norādījuši, ka onkoloģiskās saslimšanas mūsu valstī  ir ārstējamas, savukārt vēl 21% ir grūti pateikt, vai tas tā ir. Raksturojot iemeslus neticībai izārstēt vēzi, aptaujātie līdzās nevienlīdzīgām iespējām saņemt ārstēšanu, tajā skaitā efektīvu terapiju, norāda uz grūtībām to saņemt, jo ir garas rindas un bieži vien – nav vajadzīgās zāles. Tikmēr 16% respondenti ir pārliecināti, ka onkoloģisko slimību ārstēšanās izmaksas ir ļoti augstas.

Saskaņā ar Veselības ministrijas datiem, šogad uz valsts finansētiem inovatīvajiem medikamentiem cerēja 1255 onkoloģiskie pacienti, taču ārstēšanos ar nepieciešamo terapiju varēja uzsākt vien 381 pacients, kas nozīmē, ka vairāk nekā 70% bija liegtas vienlīdzīgas iespējas saņemt savai situācijai atbilstošu terapiju. Pēc Veselības ministrijas datiem, 2023. gadā finansējums inovatīvo medikamentu kompensēšanai būs nepieciešams jau 2028 vēža slimniekiem.

"Nepieciešamais budžets jaunu zāļu iekļaušanai un kompensācijas paplašināšanai onkoloģijas pacientiem 2023. gadā veido 51,5 miljonus eiro. Esmu pārliecināts, ka viena no lielākajām problēmām onkoloģisko slimību ārstēšanā Latvijā ir līdzekļu deficīts, kā arī ne vienmēr caurskatāmā naudas piešķiršanas kārtība un plānošana. Absurdā situācija, kas izveidojusies saistībā ar Covid-19 vakcīnām, tās neizlietotas, desmitiem miljonu eiro vērtībā, ar lielākoties iztecējušu derīguma termiņu, atrodamas noliktavās. Šis ir uzskatāms piemērs, ka ar pārdomātu plānošanu un to pašu mums jau pieejamo finansējuma apjomu, mēs varētu atļauties vairāk,” norāda V. Bolevics, SIFFA direktors.