PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Bērnu ķirurgi pirmo reizi veikuši barības vada atlikto anastomozi zīdainītim ar barības vada atrēziju

Bērnu Klīniskā universitātes slimnīca
Bērnu ķirurgi pirmo reizi veikuši barības vada atlikto anastomozi zīdainītim ar barības vada atrēziju
Vakar, 7. novembrī Bērnu slimnīcas ķirurgi pirmo reizi Latvijā veiksmīgi izdarīja atlikto barības vada sašūšanas operāciju. Tas bija iespējams pateicoties neonataloģijas māsu, operāciju māsu, bērna vecāku un bērnu ķirurgu kopējam darbam piecu mēnešu garumā, izkopjot jaundzimušo mazuli ar barības vada atrēziju.

Olafs Volrāts Olafs Volrāts
Olafs Volrāts

Latvijā ar barības vada atrēziju piedzimst viens mazulis divos/trijos gados. Šīs iedzimtās barības vada anomālijas rezultātā barības vads nav izveidots kā caurulīte, kura savieno rīkli ar kuņģi, bet gan veidojas divi akli fragmenti augšējais un apakšējais. Bērnam ēdot, pārtika nevar nonākt kuņģī - pacients aizrijas.

Piecus mēnešus, 24 stundas diennaktī māsiņas pacientam veica gan siekalu atsūkšanu, gan īpašu barošanu un aprūpi. Šim darbam tika piesaistītas augsti kvalificētas māsas un māsu palīgi ar īpašām iemaņām un prasmēm. Bērnu slimnīcas kolektīvs uzteic mazuļa mammu par izturību, sadarbību un spēku cīņa par bērna veselību.

Bērnu slimnīcas ķirurgs Olafs Volrāts saka: "Mēs operējām trīs stundas un visu centāmies izdarīt pēc labākajiem Eiropas standartiem. Mums tas izdevās! Mūsu gadījumā attālums starp barības vada abiem fragmentiem bija īpaši garš (Long-gap), tādēļ primāri barības vadu sašūt nebija iespējams. Lai būtu iespēja augšējo barības vada galu savienot ar apakšējo bija nepieciešami vairāki mēneši, kuru laikā abi barības vada gali auga viens otram pretim. Šajā laika periodā nepieciešama adekvāta pacienta kopšana, ja tas netiek nodrošināts bērnam paša barības vadu saglabāt vairs nav iespējams un tas jāaizvieto ar kuņģi vai resno zarnu, kas pacientam var būt invalidizējoši. Ir pamats ticēt, ka arī turpmāk šādiem pacientiem vairs nebūs jāveic barības vada aizvietošanas operācija un bērniem izdosies saglabāt viņa paša barības vadu tādējādi, uzlabojot dzīves kvalitāti. Šī operācija bija iespējama pateicoties augsti kvalificētam māsu darbam un veiksmīgai sadarbībai starp mediķiem un vecākiem. Ceru, ka pēcoperācijas process noritēs bez komplikācijām un pēc atveseļošanās mazulis varēs doties mājup."

BKUS valdes priekšsēdētāja Anda Čakša saka: "Aiz šī priecīgā notikuma ir daudz ārstu un māsu ilgs, nogurdinošs un bieži slikti apmaksāts darbs. Esmu lepna par savu kolēģu spēju strādāt pasaules līmenī, domājot par labāko iznākumu bērnam un viņa vecākiem. Gūtās zināšanas, pieredze un neatlaidība palīdzēs atgūt veselību arī citiem bērniem un vēl noteikti gribu pieminēt dr.M.Liepiņu, kas izskolojusi O.Volrātu, paldies!"

Foto: no Doctus arhīva