PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

"Fit for Work?" - investīciju nevis izdevumu projekts

A. Valtere
Aizgājušais 2012. gads iezīmējās ar vienu patīkamu tendenci, skaļāk un precīzāk veselības jautājumi apspriesti sasaistē ar konkrētiem ekonomiskiem ieguldījumiem. Šāda pamatideja ir arī projektam „Piemērots darbam" („Fit for Work?"). Projekta galvenā doma - mazināt darbaspēju zudumu, kas rodas muskulo-skeletālās sistēmas slimību dēļ.

Muskulo-skeletālās sistēmas slimības - Eiropas līmenī svarīga aktualitāte

Stāstot par projektu, tā patrons Eiroparlamenta deputāts Kārlis Šadurskis uzsver: „Līdz šim vienmēr bija dzirdēts par sirds-asinsvadu sistēmas slimībām un onkoloģiju. Jā, kā nāves cēloņi tie ir tie galvenie, bet muskulo-skeletālās sistēmas slimību dēļ pacients nevis nomirst, bet zaudē darba spējas. Un katrs cilvēks, kas strādājis savā profesijā un ir radījis pievienoto vērtību ar savu darbu, un nesaņemot agrīnu diagnostiku, kvalitatīvu ārstēšanu un labu rehabilitāciju, ir dubults zaudējums, jo diemžēl pārceļas uz ratiņkrēslu un kļūst par pabalstu saņēmēju."

K. Šadurskis piekrīt, ka šī ir viena no retajām reizēm gan Latvijā, gan Eiropā, kad veselības aprūpes jomā tik precīzi tiek likti kopā skaitļi un zinātniskie pierādījumi, lai veselības jomā, pieprasot finansējumu, varētu runāt nevis par papildu izdevumiem kādā budžeta ailē, bet par investīciju projektu, kurā ir precīzi ieguldījumi un ļoti paredzama un pierādāma investīciju atdeve. 

Vai projekta realizācijai vajag un vai būs papildu līdzekļi budžetā?

K. Šadurskis: „Jebkura projekta realizācijai finansējums ir viens no visbūtiskākajiem jautājumiem, ja finansējuma nav, tā ir spēle par neko. Lai Latvijā tiktu līdz reāliem finanšu pieprasījumiem, jābūt skaidrībai, kādā veidā mēs uz to ejam. Grūtības tehnoloģiski ir budžeta stādīšanas aspektā. Proti, par projektu maksās Veselības ministrija, bet labuma saņēmēja ir Labklājības ministrija.  Vēl ir labi saprast visus skaitļus un salikt kopā, lai pilnīgam veselības aprūpes nespeciālistam, kāds ir finanšu ministrs, būtu saprotams un varētu paskaidrot, ka valdības ieguldījums šajā projektā ir uzskatāms par finanšu ieguldījumu.

Viena lieta - mēs iztērējam naudu tādai programmai, piemēram, piešķiram vairāk līdzekļu bioloģiskajiem medikamentiem, nodrošinot efektīvāku ārstēšanu, un lielākam skaitam nekā līdz šim nodrošinām papildus diagnostiku, un nodrošinām veiksmīgāku rehabilitāciju. Finanšu ministrijas skatījumā, tās visas ir izdevumu programmas. Lai saprastu, ka patiesībā tās visas ir investīciju nevis izdevumu programmas, kas pēc dažiem gadiem nāks atpakaļ ar spēcīgu uzviju, ir jābūt ārkārtīgi spēcīgai skaitļu bāzei.  Un tas viss jāpamato nevis vienkārši ar „mums šķiet, ka tā ir", bet lai tas būtu zinātniski un aritmētiski pierādāms, ka tā tiešām būs. Šis ir tas, ko es redzu, kā lielāko spēka pielikšanas punktu no savas puses."

Kāpēc projekts aktuāls tieši patlaban?

K. Šadurskis: „Šobrīd esam pietiekami liela bezdarba apstākļos. Nākamajos gados mūs gaida pilnīgi drošs darbaroku trūkums. Līdz ar to, katrs cilvēks, kas strādājis savā profesijā un ir radījis pievienoto darba vērtību, un, ja viņš aiziet no darba tirgus un kļūst par pabalsta saņēmēju, tad faktiski, tas ir dubults zaudējums. Jo, nesaņemot agrīnu diagnostiku, kvalitatīvu ārstēšanu un labu rehabilitāciju, diemžēl darbaspējīgs cilvēks ir pārcēlies uz ratiņkrēslu un dzīvo no pabalstiem, nevis turpina aktīvi radīt pievienoto vērtību ar savu darbu.

Vēl varam pielikt klāt nacionālo kontekstu. Darbaspēks, ko piesaistīsim, ne sevišķi runās latviski. Latvijas vidē darbaspēkam būs tieksme pievienoties nevis latviski, bet krieviski runājošajai sabiedrības daļai. Un tas var radīt papildus grūtības integrācijas jomai.

Un vēl viens aspekts - sekundārais produktivitātes trūkums. Ja viens ģimenes loceklis ir kopjams, tad otrs ģimenes loceklis arī nevar strādāt ar pilnu atdevi.

Kad iesaistījos šajā projektā, man bija milzīgs izbrīns par to, cik milzīgs ir šo pacientu skaits, kas cieš no muskulo-sekletālās sistēmas slimībām, un par milzīgo darba spēju zudumu, kas no tā rodas gan Latvijā, gan Eiropā."

Par projektu „Piemērots darbam" („Fit for Work?")

Projekts „Piemērots darbam?" ir daļa no Eiropas un citu valstu programmas, kurā detalizēti ir apskatīta MSS ietekme uz daudzu tūkstošu Latvijas strādājošo dzīvēm - par saņemto ārstēšanu un atbalstu; par pieredzi darbavietās; par veselības stāvokļa ietekmi uz ģimeni un kolēģiem; par saistītajām cilvēkresursu un finanšu izmaksām. Projekta ietvaros runā parmuguras sāpēm un ar darbu saistītus augšējo ekstremitāšu traucējumiem (ADSAET) - tās ir divas saslimšanu grupas, kas parasti raksturojas nespecifiski - ar īsām sāpju epizodēm un darba nespēju, kā arī reimatoīdo artrītu (RA) un spondilartropātiju (SpA) - specifiskas saslimšanas, kas visbiežāk ir progresējošas un ar pieaugošu darba nespēju. Projekta ietvaros veikts pārskats pār nesen veiktiem akadēmiskiem un ģimenes ārstu pētījumiem par MSS saistību ar spēju piedalīties darba tirgū, kā arī veiktas intervijas ar šajā jomā atzītiem ekspertiem. Vairāk par projektu lasiet projekta informatīvajā dokumentā.