PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Inteliģentais stents jeb revolūcija asinsvadu paplašināšanā

LU Kardioloģijas zinātniskais institūts
Inteliģentais stents jeb revolūcija asinsvadu paplašināšanā
Vakar, 13. novembrī, Latvijā pirmo reizi Baltijas valstīs un vienā no retajām klīnikām pasaulē koronāro artēriju paplašināšanai tika izmantota kvalitatīvi jauna asinsvadus atjaunojoša bioabsorbējoša stenta tehnoloģija.

Procedūru Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra Invazīvās kardioloģijas laboratorijā trim Latvijas pacientiem veica invazīvo kardiologu un māsu komanda prof. Andreja Ērgļa vadībā.

Bioabsorbējošais stents jeb skafolds (Bioresorable Vascular Scaffold - BVS) ir inteliģentam stentam līdzīga ierīce, kas veidota no polimēra un medikamentiem. Paplašinot asinsvadu ar BVS, tas uzsūcas jeb metabolizējas artērijas sienā, atjauno asinsvada funkciju un pilnībā izzūd viena gada laikā.

Bioabsorbējošais stents jeb skafolds Bioabsorbējošais stents jeb skafolds
Bioabsorbējošais stents jeb skafolds

Pirmo desmit BVS implantācija ir iespējama, pateicoties ilgstošai zinātniskai sadarbībai ar amerikāņu ierīču ražotāju kompāniju Abbott Vascular klīniska novērojuma ietvaros. BVS ir komerciāli pieejami no šī gada septembra.

Šobrīd veikto klīnisko pētījumu 5 gadu novērojumi uzrāda labus rezultātus un restenoze vai citas komplikācijas netika konstatētas. Atšķirībā no metāla stentiem vietā, kur implantēts BVS, praktiski neveidojās restenozes jeb atkārtota asinsvadu sašaurināšanās, kas biežāk novērojama metāla stentu (BMS Bare Metal Stent), daudz retāk - ar zālēm pildītu stentu (DES Drug-Eluting Stent) gadījumos.

BVS implantēšanu intravaskulārās ultraskaņas vai optiskās koherences tomogrāfijas kontrolē, iepriekš īpaši sagatavojot artērijas bojāto segmentu, dēvē par 4. revolūciju sirds asinsvadu paplašināšanā - ne vairs par operāciju vai procedūru, bet gan par asinsvadus atjaunojošu terapiju (Vascular Reparative Therapy).

Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs prof. Andrejs Ērglis par jauno tehnoloģiju saka: "Esmu patiesi personiski no sirds priecīgs par šo notikumu, jo, protams, tā ir revolūcija vārda īstākajā nozīmē koronāro artēriju bojājumu ārstēšanā, kaut gan jauno bioabsorbējošo ierīču pielietojums nākotnē solās būt daudzkārt plašāks. Mans personiskais profesionālais prieks saistīts ar gatavību un iespēju pierādīt Latvijas kardiologu vairāk nekā 20 gadus uzkrāto pieredzi invazīvā koronāro artēriju ārstēšanā, neatstājot nekādus, lai arī visaugstākās kvalitātes svešķermeņus pacientu sirdīs gadu pēc ierīces implantācijas."

BVS šobrīd ir divas reizes dārgāki par DES jeb ar zālēm pildītiem metāla stentiem. Tiek prognozēts, ka pārskatāmā nākotnē to cena samazināsies un BVS aizstās vai papildinās DES izmantošanu asinsvadu paplašināšanā. Tā kā pašlaik nav strikti definētas indikācijas BVS lietošanai, Latvijas Kardiologu biedrība lūgs LR Veselības ministriju un tās institūcijas diskutēt par to iespējamo izmantošanas plašumu ārstniecības procesā.