PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Izdevumā "The Lancet” publicēta kļūdaina informācija par pēcoperāciju mirstību Latvijā

Slimību profilakses un kontroles centrs
Izdevumā "The Lancet” publicēta kļūdaina informācija par pēcoperāciju mirstību Latvijā
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) apšauba medicīnas profesionāļu izdevumā "The Lancet"publicētā pētījuma "Mortality after surgery in Europe: a 7 day cohort study" datus, kas parāda, ka Latvijā ir augstākais pēcoperāciju mirstības rādītājs starp 28 Eiropas valstīm.

 

Pētījumā apkopota informācija no 3 valsts slimnīcām – Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas un Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas (TOS), un savāktā informācija atspoguļo datus tikai par 7 dienām pagājušā gada aprīļa mēnesī. Pētījumā lasāms, ka minētajā laika posmā veiktas 302 operācijas un pēc operācijām bojā gājis neiedomājami liels cilvēku skaits – 65 jeb 21,5%.

Analizējot datus par pētījumā ietverto laika periodu un minētajās 3 ārstniecības iestādēs mirušo pacientu skaitu, redzams, ka SPKC datu bāzē* ir reģistrēti tikai 7 (nevis 65) miruši pacienti, kuriem operācijas datums bija pētījumā norādītajās 7 dienās.

SPKC nav sniedzis informāciju minētā pētījuma veicējiem un līdz ar mediķiem un visu sabiedrību ir pārsteigts par dramatiskajiem un, iespējams, arī nepatiesajiem datiem.

Lai skaidrotu datu izcelsmi, SPKC sazinājās ar TOS, kas bija pētījuma koordinators Latvijā. TOS pārstāve un pētījuma koordinatore izteica viedokli, ka pētījumā redzamie dati neatbilst patiesībai un acīmredzot ir radusies kļūda datu ievades vai apstrādes procesā.

Par apšaubāmajiem Latvijas datiem, SPKC sazinājās arī ar starptautiskā pētījuma „Mortality after surgery in Europe: a 7 day cohort study” autoriem un saņēma atbildi - „neapgalvojam, ka sniegtais mirstības novērtējums ir precīzs visām pētījumā ietvertajām valstīm”. Arī pašā pētījumā norādīts, ka, neskatoties uz lielo kopējo izlases apjomu, pētījums varētu neatspoguļot faktisko situāciju Eiropā, jo tajā piedalījās tikai neliela daļa Eiropas slimnīcu.

SPKC apkopotie dati par stacionārā operēto pacientu mirstību 2011. gadā parāda, ka pēcoperāciju kopējā letalitāte ir 1,47%, t.sk. neatliekami operēto pacientu letalitāte ir 2,0%.

SPKC gatavo vēstuli pētījuma autoriem ar lūgumu datus precizēt un, nepieciešamības gadījumā, atsaukt kļūdaino informāciju.

Pētījuma anotāciju lasiet šeit