PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Izmantojot jaunākās tehnoloģijas, pirmo reizi Latvijā neiroķirurgi plašu galvas kausa defekta aizvieto ar 3D implantu

Rīgas Austrumu Klīniskā universitātes slimnīca
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas neiroķirurgi vēl pirms Lieldienām veica Latvijā unikālu operāciju, kuras laikā pacientei plaša galvas kausa defekta novēršanai tika pārstādīts trīs dimensionāls implants, lai aizvietotu trūkstošo pieres kaulu.

Tik smagas komplikācijas 30 gadus vecā sieviete ieguva pēc tam, kad pirms trim gadiem, strādājot Vācijā, viņai plīsa galvas asinsvada aneirisma. Neskatoties uz invazīvās radioloģijas iespējām, kas ļauj šādas patoloģijas ārstēt ar saudzīgām metodēm un ievērojami mazāku traumatismu, Vācijas klīnikā pacientei tika veikta plaša ķirurģiska operācija, kuras laikā, lai piekļūtu patoloģijai galvas smadzenēs, tika atvērts galvas kauss, noņemot pieres kaulu. Diemžēl pēc operācijas atliktā kaula fragments veiksmīgi nepiedzija.

Jau esot Latvijā jaunā sieviete ar sūdzībām par ilgstošiem izdalījumiem no brūces vērsās pie Rīgas Austrumu slimnīcas neiroķirurgiem: „Veicot papildus izmeklējumus, mēs konstatējām plašu pieres kaula iekaisumu," stāsta ārstējošais ārsts - neiroķirurgs Dmitrijs Gavriļins, „esošajā situācijā steidzami bija nepieciešams evakuēt bojāto galvaskausa daļu, lai novērstu tālāku iekaisuma attīstību un galvas smadzeņu bojājumu. Novēršot šo apdraudējumu, radās jaunas problēmas - galvas smadzenes pieres daļā zaudēja aizsardzības funkciju, ko nodrošina pieres kauls, tās sedza tikai āda. Turklāt bija radies plašs kosmētisks defekts."

Neiroķirurģijas nodaļas vadītājs Kārlis Bicāns stāsta, ka līdz šim šādos gadījumos kaulu defektu slēgšanai neiroķirurgi izmantoja plastmasas protēzi, kas ar rokām tika izveidota operācijas laikā: „Konkrētajā gadījumā šī pieeja nedotu vajadzīgo efektu. Tāpēc, ņemot vērā starptautisko pieredzi, mēs pieņēmām lēmumu izmantot jaunākās tehnoloģijas, kas ļauj uzmodelēt tādu 3D implantu, kas perfekti atbilst pacienta anatomiskajām īpatnībām un precīzi nosedz galvas kausa defektu, turklāt sniedzot ievērojami labāku kosmētisko efektu."

Lai slimnīcas neiroķirurgi varētu veikt šādu unikālu operāciju, sagatavošanās darbi tika uzsākti vairākas nedēļas iepriekš - tika veikta detalizēta pacientes galvas kausa skenēšana, iegūtie dati tika nosūtīti uz medicīnas tehnoloģiju ražošanas uzņēmumu Polijā, kur ar speciālas aparatūras un programmas palīdzību tika izveidots pieres kaula defekta 3D modelis. Tā kā šāda operācija Latvijā tika veikta pirmo reizi, tās materiālu izmaksas pilnībā sedza Polijas sadarbības partneri.

Operāciju veica ārstu komanda, neiroķirurgi Dmitrijs Gavriļins un Kārlis Bicāns, anesteziologs Rūta Ķemme kā konsultantiem piedaloties kolēģiem no Polijas.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neiroķirurģijas nodaļa ir viens no vadošajiem neiroķirurģiskās palīdzības sniedzējiem valstī, tostarp dažādos īpaši komplicētos gadījumos. Gada laikā nodaļā tiek ārstēti turpat 2000 pacienti.

 

Lasītākais Doctus.lv
Ārsts ar... sievietes seju

Ārsta seja mainās. Tā kļūst vecāka — teju katrs trešais ārsts Eiropas reģionā ir vecāks par 55 gadiem. Šī seja kļūst arī sievišķīgāka. Sievietes veido 52 % no ārstu skaita, pēdējos desmit gados sieviešu īpatsvars palielinājies par 4 %. [1]

D. Ričika
Psihiskās veselības ietekme uz psoriāzes pacienta izpratni par slimības smaguma pakāpi

Lai veiksmīgi ārstētu psoriāzi, nepieciešams rūpīgi uzraudzīt slimības gaitu un atbildreakciju uz ārstēšanu. Dermatologu ikdienas praksē lietotie slimības smaguma pakāpi novērtējošie rīki neuzrāda to, kā pacients uztver savu slimību. Veiktie pētījumi uzrāda, ka ir vērā ņemama atšķirība starp psoriāzes smaguma pakāpes novērtējumu pacienta un ārsta skatījumā. Izprotot faktorus, kas ietekmē pacienta pašnovērtējumu, ir iespējams uzlabot terapeitisko iznākumu un pacienta apmierinātību ar ārstēšanu.

Doctus
Xerosis cutis jeb sausa āda Gandrīz 100 % astoņdesmitgadnieku

Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.

S. Paudere–Logina, A. Zavorins
Izgulējumi. Profilakses nozīme

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.

A. Kušpelo
Ārsts ar cīnītāja garu. Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS

Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS viens no pirmajiem Latvijā izveidoja savu ārsta praksi. Dr. Baumanis ne vien rūpējas par savu pacientu veselību, bet arī aktīvi iestājas par to, lai valstī būtu sakārtota veselības aprūpes sistēma. Vēršoties pret dažādām birokrātijas nejēdzībām, cenšas sakārtot darba vidi sev un kolēģiem, nebaidoties izsaukt uguni uz sevi.

M. Lapsa
Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija multidisciplināras komandas skatījumā

Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija (UCI) visbiežāk ir jaunām, seksuāli aktīvām sievietēm, un lielāko šo infekciju daļu pārstāv cistīts. Pētījumi Eiropā un ASV liecina, ka viena no piecām pieaugušām sievietēm kādā savas dzīves posmā piedzīvo vismaz vienu UCI epizodi, kas pierāda, ka tā ir bieža slimība visā pasaulē. [1]

V. Plūme, H. Čerņevskis, E. Brūklene, I. Tikmere