PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Jauns informācijas portāls Latvijas vēža pacientiem

Doctus
Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas valdes priekšsēdētāja Aija Geriņa atklāj portālu Pacientu akadēmija
Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas valdes priekšsēdētāja Aija Geriņa atklāj portālu Pacientu akadēmija Ieva Leiniša, LETA
Ceturtdien Universitātes Zinātņu mājā tika prezentēts jauns portāls vēža pacientiem – informācijas resurss vairāk nekā 86 tūkstošiem Latvijas vēža pacientu [1] un viņu tuviniekiem. To, atbildot uz informācijas sadrumstalotību publiskajā telpā, kopīgi radījuši vēža pacienti, mediķi un citi speciālisti. Portāls iecerēts kā ceļvedis gan tiem, kurus pašus skāris vēzis, gan arī viņu tuviniekiem.

Pacientiem un viņu tuviniekiem trūkst informācija par vēzi

Tīmekļa vietnē www.pacientuakademija.lv interesenti vienkopus varēs atrast noderīgu un ārstu recenzētu informāciju par izplatītākajiem vēža veidiem, to diagnostiku, ārstēšanu, kā arī iepazīties ar onkoloģisko slimību ārstēšanā raksturīgo terminoloģiju.

Ārsti un pacientu organizācijas uzsver: Latvijas iedzīvotāju veselībpratība ir kritiski zema: 2022. gadā Rīgas Ekonomikas augstskolas un Budapeštas Corvinus universitātes pētnieku veikts pētījums atklāj, ka nepietiekama veselībpratība ir 79 % Latvijas iedzīvotāju, Latvijai šajā jomā ierindojoties vienā no zemākajām vietām Eiropas Savienībā.

Vietnes “Pacientu akadēmija” idejas autori ir onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība “Onkoalianse”, un tā tapusi vēža pacientu, mediķu un citu speciālistu komandas kopīgā darbā.

“To, ka pacientiem trūkst informācijas, apstiprina arī mūsu nesen veiktā aptauja, kurā 55 % aptaujāto atzina, ka neatrod sev nepieciešamo informāciju par vēzi vispār vai arī tā ir pārāk grūti saprotama. Pacientiem visvairāk trūkst informācijas par ārstēšanas norisi, nav arī viegli saprotamas un vienkopus pieejamas informācijas par valsts apmaksātajiem pakalpojumiem vēža slimniekiem un finansiālo un cita veida atbalstu. Datos redzam arī to, ka gandrīz 40 % aptaujāto neatrod sev vajadzīgo informāciju par vēža diagnostiku un tikpat daudziem trūkst informācijas par slimības blakusparādībām. Šīs nerisinātās informatīvās vajadzības bija galvenais motīvs, kādēļ nolēmām radīt vietni “Pacientu akadēmija”,” stāsta onkoloģijas pacientu organizāciju apvienības “Onkoalianse” dibinātāja un vadītāja Olga Valciņa.

Kāda informācija ir atrodama portālā “Pacientu akadēmija”?

“Pacientu akadēmijā” skaidrots vēža rašanās un attīstības process, vēža veidi, stadijas un izplatība. Vienuviet apkopota informācija par vēža skrīninga un diagnostikas iespējām, par to, kā darbojas zaļais un dzeltenais koridors, par ārstēšanas posmiem un veidiem. Aprakstītas arī izplatītākās vēža lokalizācijas: krūts, prostatas, plaušu, dzemdes kakla, olnīcu, zarnu un citi ļaundabīgie audzēji, izklāstīti to simptomi, cēloņi un riska faktori, izmeklējumi, ārstēšana un blakusparādības. Tāpat arī praktiskas dabas jautājumi kā darbnespējas un invaliditātes noformēšana, veselības apdrošināšana, aprūpe mājās vai ārstēšanās ārvalstīs.

Fizisko un emocionālo spēku atgūšanai gan ārstēšanās laikā, gan pēc tās paredzēta plašā un padziļinātā informācija portāla rehabilitācijas un uztura sadaļā – te aprakstītas gan pacientiem ieteiktās fiziskās aktivitātes, gan tieši onkoloģijas pacientiem izstrādātie uztura un ēdienkartes principi.

Kas veidojis portāla saturu?

“Pacientu akadēmijas” satura kvalitāti un uzticamību nodrošina plašā speciālistu redkolēģija – publicētos materiālus pārbaudījuši Latvijas vadošie onkologi un citu specialitāšu eksperti: Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas valdes priekšsēdētāja Aija Geriņa, Rīgas Stradiņa universitātes Iekšķīgo slimību katedras profesore Gunta Purkalne, ārste dietoloģe un RSU profesore Laila Meija, RSU Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta asociētā profesore Simona Doniņa, ģenētiķis Aigars Dzalbs, ergoterapeits un fizisko aktivitāšu fiziologs Rūdofs Cešeiko, onkologi Elīna Sīviņa un Ilva Banka-Okorie, ķirurgi Krista Arcimoviča, Viktors Novikovs un Rihards Mikilps-Mikgelbs un daudzi citi. Portāla tapšanas un izstrādes projektu sadarbībā ar onkoloģisko pacientu organizāciju apvienību “Onkoalianse” īstenoja komunikācijas aģentūra “REVITI/Baltic Communication Partners”.

Literatūra

  1. Veselības statistikas datubāze, 2020. gads