PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

“Olainfarm” nopērk 18 aptiekas. Tas ir tikai sākums

D. Ričika
“Olainfarm” nopērk 18 aptiekas. Tas ir tikai sākums
2. novembrī tika parakstīts līgums, kas apliecina, ka AS "Olainfarm" ir iegādājies 100% kapitāldaļu Mārim Rēvaldam un Ilmāram Pajustem piederošajā SIA "Ilmas aptiekas", kā arī SIA "Juko99". Šiem uzņēmumiem kopā pieder 18 aptiekas Rīgā, Pierīgā, Vidzemē un Kurzemē. AS "Olainfarm" valdes priekšsēdētājs Valērijs Maligins pastāstīja, ka tas ir tikai sākums, tehniski jau ir sagatavoti un tuvākajās dienās/nedēļās tiks parakstīti līgumi ar vēl dažiem nelieliem tīkliem, tādejādi kopumā "Olainfarm" tīklā būs 30 aptiekas.

Valērijs Maligins Valērijs Maligins
Valērijs Maligins

Uz jautājumu, ko darīs, kad būs sasniegts mērķis par 30 aptiekām, V. Maligins atbildēja, ka tad tieksies uz 60 aptiekām. "Mūs neinteresē vairāk kā 10% no farmācijas mazumtirdzniecības tirgus. Mums nav plānu dominēt, tas nebūs mūsu galvenais bizness, taču 10% varētu būt pietiekami, lai mums būtu ietekme uz tirgu," apgalvoja "Olainfarm" valdes priekšsēdētājs.

Viņš pastāstīja, ka par sava aptieku tīkla iegādi izlēmuši vairāku apsvērumu dēļ. Pirmkārt, tādēļ, lai labāk saprastu aptieku tirgu un spētu reaģēt uz dažādām situācijām šajā tirgū - savs aptieku tīkls dos iekšējo informāciju par norisēm. Otrkārt, tas ļauj nokļūt tuvāk pircējam. Un, treškārt, būs vieglāk strādāt ar Latvijas aptieku tīkliem, jo, V. Maligina vārdiem runājot, "daži aptieku tīkli "spiež", lai tiktu dotas lielākas atlaides."

Salvis Lapiņš, "Olainfarm" valdes loceklis, uz jautājumu, ko citi aptieku tīkli saka par šo darījumu, atjokoja, ka neesot prasījuši viņiem viedokli. 30 aptieku tīkls nez vai būs drauds, bet noteikti darīs uzmanīgus konkurentus. "Mērķis nekādā gadījumā nav kādu izspiest no tirgus, bet nodrošināt pašiem savu piekļuvi gala pircējiem, parūpēties pašiem par sevi," apgalvoja S. Lapiņš.

Māris Rēvalds, "Ilmas aptiekas" nu jau bijušais īpašnieks, atzina, ka šajā dienā nezina, vai priecāties, vai skumt, jo emocijas ir dažādas. "Ilmas aptiekas" nosaukums veidojies no otra īpašnieka Ilmāra Pajustes vārda pirmajiem burtiem. Septiņpadsmit gadu laikā SIA "Ilmas aptieka" tīkls ir pieaudzis līdz 17 farmācijas mazumtirdzniecības vietām Rīgā, Pierīgā, Vidzemē un Kurzemē. Tā ir viena no senākajām, pieredzes bagātākajām aptieku ķēdēm Latvijā. "Tas bija mūsu biznesa pirmais projekts, izrādījās veiksmīgs. Sākām no nulles, no lauku aptiekas Zaubē. Šīs aptiekas simboliski rāda, kādu ceļu esam nogājuši - kā no mazas lauku aptiekas esam tikuši līdz Latvijas izmēriem cienījamam biznesa apjomam, " norādīja M. Rēvalds. Viņš sacīja, ka, būdams Latvijas patriots, ir priecīgs pārdot šo biznesu vietējiem Latvijas spēlētājiem - ražotājiem. Tāpat cer, ka šis darījums ļaus diversificēt tirgu un palielinās konkurenci, tādejādi ieguvēji būs visi.

Otrs bijušais "Ilmas aptiekas" īpašnieks Ilmārs Pajuste joprojām turpinās strādāt "Ilmas aptieku" tīklā kā valdes priekšsēdētājs, tikai tagad viņa vadībā būs krietni vairāk aptieku. I. Pajuste: "Līdz ar jaunu investoru man tiek dota iespēja "Ilmas aptiekas" attīstīt daudz spēcīgāk, jo līdz šim nebija izdevies sasniegt izvirzītos mērķus. Joprojām "Ilmas aptiekas" pozicionēs sevi kā aptiekas, kas piedāvā augstas kvalitātes farmaceitisko aprūpi - mūsu aptiekās strādā visaugstākais skaits farmaceitu ar augstāko izglītību - 72%."

Jaunie īpašnieki vismaz pusgadu, gadu, kamēr aptiekas tiks konsolidētas, saglabās "Ilmas aptiekas" zīmolu, tad koleģiāli risinās jautājumu, vai to nomainīt.

Darījuma summu V. Maligins neatklāj: "Summa ir liela, bet tā ir konfidenciāla. To varēs redzēt akciju sabiedrības gada atskaitē."

Pēc LETA sniegtās informācijas, SIA "Ilmas aptieka" apgrozījums 2010. gadā bijis 3,35 miljoni latu, bet 2009. gadā - 3,51 miljons latu. Pērn uzņēmums strādāja ar 189 687 latu zaudējumiem, bet 2009.gadā gūta 17 976 latu peļņa.

AS "Olainfarm" plāni paredz, ka kopējais pašlaik iegādāto farmācijas mazumtirdzniecības uzņēmumu apgrozījums 2011. gadā sasniegs 4 miljonus latu (5,7 miljonus eiro).

Foto: no Doctus arhīva