PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pieaug ar ādas vēzi saslimušo pacientu skaits

Biedrība „Dermatologi pret ādas vēzi”
Pieaug ar ādas vēzi saslimušo pacientu skaits
Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka 2012. gadā reģistrēts vislielākais ar nepigmentēto ādas vēzi saslimušo skaits - 1413. Savukārt ar pigmentēto ādas vēzi jeb melanomu saslimušo skaits sasniedz 213, kas kopā veido 1626 pacientus. Saslimušo skaita pieaugums vērojams ne tikai salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, bet arī citiem onkoloģijas veidiem. Tomēr kā norāda speciālisti, reālā situācija Latvijā ir daudzas reizes traģiskāka. Tiek lēsts, ka patiesais pacientu skaits, kuriem potenciāli var attīstīties ādas vēža stāvoklis varētu būt tuvu 50 000.

2012. gada dati liecina, ka ar nepigmentēto ādas vēzi saslimušo skaits ierindojas stabilā pirmajā vietā starp visiem ļaundabīgā audzēja veidiem, apsteidzot pat tik izplatītas, onkoloģiskas saslimstības, kā krūts vēzi, plaušu vēzi un kolorektālo jeb zarnu vēzi. Turklāt saslimstība ar to katru gadu palielinās, ja 2010. gadā tika reģistrēts 981 - jauns saslimšanas gadījums, tad 2012. gadā tie jau ir 1413 gadījumi. Kā norāda dermatologs Dr. Raimonds Karls, biedrības „Dermatologi pret ādas vēzi" valdes priekšsēdētājs, ir svarīgi savlaicīgi diagnosticēt ādas vēzi un uzsākt ādas vēža ārstēšanu, tad tas ir pilnībā izārstējams.

„Pastāv dažādi faktori, kas veicina ādas vēža attīstību. Tomēr utravioletais starojums ir galvenais riska faktors ādas vēža attīstībai. To veicina uzturēšanās saules gaismā - gan dabiskā, gan mākslīgā, piemēram, solārijā. Diemžēl cilvēki ikdienā nenovērtē ultravioletā starojuma kaitējumu un ir radies maldīgs uzskats, ka ādas pigmentācija jeb iedegums ir veselas ādas pazīme. Savukārt tad, kad tiek konstatēti kādi ādas veidojumi, tiem netiek pievērsta pietiekama uzmanība un netiek laicīgi uzsākta ārstēšana. Taču tikai un vienīgi ādas vēža agrīna diagnostika spēj glābt cilvēkadzīvi, informē Dr. Raimonds Karls.

Lai runātu par nopietno situāciju Latvijā, kā arī vērstu sabiedrības uzmanību uz savlaicīgu diagnostiku un ādas parbaudi, mēneša garumā tiks rīkota informatīva kampaņa „Dzīvo ar veselu ādu", (www.veselaada.lv) . Šajā kampaņā īpaši aicinām pieteikties pacientus, kas ir vecāki par 60 gadiem, jo pieaugot vecumam būtiski pieaug saslimšanas risks.

Kampaņas ietvaros būs iespēja pieteikties uz vizīti pie dermatologiem visā Latvijā. Tāpat kampaņas ietvaros tiks nodrošināts informatīvais tālrunis -

20242222, uz kuru varēs zvanīt ikviens interesents, kuram ir bažas par savu, vai savu tuvinieku veselību, kā arī tiks vērsta atbildīgo institūciju uzmanība uz nepieciešamajiem pasākumiem, nopietnās situācijas mazināšanai.