PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Rīgas Austrumu slimnīcā darbu atsākt bronhiālās astmas un HOPS pacientu apmācības kabinets

Rīgas Austrumu Klīniskā universitātes slimnīca
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Rīgas Austrumu slimnīcas) stacionārā „Gaiļezers" darbu atsācis specializēts kabinets bronhiālās astmas un HOPS (hroniskas obstruktīvas plaušu slimības) slimnieku apmācībai un konsultēšanai.

Bronhiālās astmas un HOPS kabinetā strādā speciāli apmācīta medicīnas māsa Biruta Vecroze un sertificēti pieredzējuši pneimonologi Karīna Medne, Inga Vikmane un Dace Žentiņa.

Viens no svarīgākajiem bronhiālās astmas un HOPS kabineta uzdevumiem ir astmas un HOPS pacientu izglītošana un apmācība. Pacienti var iegūt informāciju par astmas un HOPS izcelsmi un norisi, uzzināt par iespējām sadzīvot ar slimību un pasākumiem vides faktoru un alergēnu kontrolei. Speciālisti sniedz arī padomus un informē par medikamentozo palīdzību smēķēšanas pārtraukšanai un par astmas un HOPS ārstēšanā lietojamajiem medikamentiem. Tāpat pacienti tiek apmācīti inhalatoru lietošanā un maksimumplūsmas mērītāju lietošanas apmācībā slimības norises kontrolei.

Bronhiālās astmas un HOPS kabinetā tiek veikta arī spirometrija un bronhu dilatācijas tests.

Kabinetā strādājošie ārsti astmas un HOPS pacientiem:

 

  • palīdzēs izvēlēties piemērotākos medikamentus katram konkrētam pacientam individuāli;
  • sastādīs ārstēšanas plānu;
  • novērtēs ārstēšanas efektivitāti, veicot pacientu dinamisko novērošanu;
  • vajadzības gadījumā veiks nepieciešamās terapijas korekcijas;
  • rekomendēs veidus, kā izvairīties no slimības uzliesmojumiem;
  • sniegs padomus un rekomendēs ārstēšanu slimības uzliesmojumu gadījumos;
  • veiks nepieciešamo papildus diagnostiku un diferenciāldiagnostiku plaušu slimību gadījumos, nepieciešamības gadījumā pacientus nosūtot uz papildus izmeklējumiem un ārstēšanu gan ambulatori, gan arī sarežģītākos un smagākos gadījumos stacionārā.

Īpaša uzmanība savai veselībai jāpievērš pacientiem ar nestabilu astmas vai HOPS norisi, biežiem slimības uzliesmojumiem, kā arī pacientiem ar pirmreizēji diagnosticētu bronhiālo astmu vai HOPS, akcentē mediķi.

Astmas un HOPS kabineta apmeklējumam nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums. Apmācība pie medicīnas māsas ir bez maksas. Ja nepieciešama pneimonologa konsultācija un novērošana, jāmaksā valsts noteiktā pacienta iemaksa - 3 lati.

Lai pieteiktos uz speciālistu konsultāciju, pacientiem jāzvana uz iepriekšējā pieraksta tālruni 67000610 (darbdienās no 8:00 līdz 18:00), tāpat var izmantot iespējams pierakstīties elektroniski pa e-pastu pieraksts@aslimnica.lv vai mājas lapā www.aslimnica.lv.

 

Lasītākais Doctus.lv
Ārsts ar... sievietes seju

Ārsta seja mainās. Tā kļūst vecāka — teju katrs trešais ārsts Eiropas reģionā ir vecāks par 55 gadiem. Šī seja kļūst arī sievišķīgāka. Sievietes veido 52 % no ārstu skaita, pēdējos desmit gados sieviešu īpatsvars palielinājies par 4 %. [1]

D. Ričika
Psihiskās veselības ietekme uz psoriāzes pacienta izpratni par slimības smaguma pakāpi

Lai veiksmīgi ārstētu psoriāzi, nepieciešams rūpīgi uzraudzīt slimības gaitu un atbildreakciju uz ārstēšanu. Dermatologu ikdienas praksē lietotie slimības smaguma pakāpi novērtējošie rīki neuzrāda to, kā pacients uztver savu slimību. Veiktie pētījumi uzrāda, ka ir vērā ņemama atšķirība starp psoriāzes smaguma pakāpes novērtējumu pacienta un ārsta skatījumā. Izprotot faktorus, kas ietekmē pacienta pašnovērtējumu, ir iespējams uzlabot terapeitisko iznākumu un pacienta apmierinātību ar ārstēšanu.

Doctus
Xerosis cutis jeb sausa āda Gandrīz 100 % astoņdesmitgadnieku

Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.

S. Paudere–Logina, A. Zavorins
Izgulējumi. Profilakses nozīme

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.

A. Kušpelo
Ārsts ar cīnītāja garu. Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS

Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS viens no pirmajiem Latvijā izveidoja savu ārsta praksi. Dr. Baumanis ne vien rūpējas par savu pacientu veselību, bet arī aktīvi iestājas par to, lai valstī būtu sakārtota veselības aprūpes sistēma. Vēršoties pret dažādām birokrātijas nejēdzībām, cenšas sakārtot darba vidi sev un kolēģiem, nebaidoties izsaukt uguni uz sevi.

M. Lapsa
Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija multidisciplināras komandas skatījumā

Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija (UCI) visbiežāk ir jaunām, seksuāli aktīvām sievietēm, un lielāko šo infekciju daļu pārstāv cistīts. Pētījumi Eiropā un ASV liecina, ka viena no piecām pieaugušām sievietēm kādā savas dzīves posmā piedzīvo vismaz vienu UCI epizodi, kas pierāda, ka tā ir bieža slimība visā pasaulē. [1]

V. Plūme, H. Čerņevskis, E. Brūklene, I. Tikmere