PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Rīgas Austrumu slimnīcā uzsāk pielietot unikālu metodi precīzai endokrīni aktīvo audzēju diagnostikai

Rīgas Austrumu Klīniskā universitātes slimnīca
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Rīgas Austrumu slimnīcas) invazīvie radiologi sadarbībā ar endokrinologiem uzsākuši pielietot Latvijā unikālu augsto tehnoloģiju diagnostikas metodi, kas ļauj ļoti precīzi noteikt endokrīno orgānu audzēju lokalizāciju un tādējādi efektīvi plānot to operāciju.

Kā akcentē Invazīvās radioloģijas nodaļas vadītāja Svetlana Rudņicka, jaunās metodes priekšrocība ir tā, ka, netraumējot orgānus, piemēram, ar biopsiju vai punkciju, var precīzi noteikt patoloģisko veidojumu lokalizāciju, kateterizējot asinsvadus – vēnas, pa kurām asinis kopā ar īpašajām, audos sintezētajām bioloģiski aktīvajām vielām tiek izvadītas no orgāna asinsrites sistēmā.

Dažkārt pacientiem asinīs tiek konstatēts patoloģisks hormonu līmenis, bet ar tādām attēldiagnostikas metodēm kā ultrasonoskopija, datortomogrāfija vai scintigrāfija, endokrīni aktīvo audzēju to mazo izmēru dēļ var nevizualizēt vai arī veidojuma struktūra līdzīga limfmezglam un to grūti atdiferencēt, plānojot operāciju.

Tajos gadījumos, kad attēldiagnostiskās metodes nedod rezultātus, izmantojot invazīvās angioloģijas iespējas, var iegūt asins paraugus no konkrēto endokrīno orgānu vēnām. Nosakot interesējošā hormona līmeni venozajās asinīs, kas attek no noteiktas endokrīnā orgāna vietas, vistiešāk var spriest par endokrīni aktīvā audzēja lokalizāciju un ļoti precīzi plānot operāciju.

Izmantojot selektīvo kakla vēnu kateterizāciju, Rīgas Austrumu slimnīcas invazīvajiem radiologiem izdevies atrast epitēlijķermenīšu adenomu vairākos gadījumos, kur bijis ļoti svarīgi precizēt audzēja atrašanās vietu pirms operācijas. Šī metode devusi norādījumus par audzēja recidīva lokalizāciju arī pacientei ar medullāru vairogdziedzera vēzi. Plānota arī metodes plašāka izmantošana endokrīni aktīvo virsnieru veidojumu diagnostikai.

Lasītākais Doctus.lv
Ārsts ar... sievietes seju

Ārsta seja mainās. Tā kļūst vecāka — teju katrs trešais ārsts Eiropas reģionā ir vecāks par 55 gadiem. Šī seja kļūst arī sievišķīgāka. Sievietes veido 52 % no ārstu skaita, pēdējos desmit gados sieviešu īpatsvars palielinājies par 4 %. [1]

D. Ričika
Psihiskās veselības ietekme uz psoriāzes pacienta izpratni par slimības smaguma pakāpi

Lai veiksmīgi ārstētu psoriāzi, nepieciešams rūpīgi uzraudzīt slimības gaitu un atbildreakciju uz ārstēšanu. Dermatologu ikdienas praksē lietotie slimības smaguma pakāpi novērtējošie rīki neuzrāda to, kā pacients uztver savu slimību. Veiktie pētījumi uzrāda, ka ir vērā ņemama atšķirība starp psoriāzes smaguma pakāpes novērtējumu pacienta un ārsta skatījumā. Izprotot faktorus, kas ietekmē pacienta pašnovērtējumu, ir iespējams uzlabot terapeitisko iznākumu un pacienta apmierinātību ar ārstēšanu.

Doctus
Xerosis cutis jeb sausa āda Gandrīz 100 % astoņdesmitgadnieku

Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.

S. Paudere–Logina, A. Zavorins
Izgulējumi. Profilakses nozīme

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.

A. Kušpelo
Ārsts ar cīnītāja garu. Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS

Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS viens no pirmajiem Latvijā izveidoja savu ārsta praksi. Dr. Baumanis ne vien rūpējas par savu pacientu veselību, bet arī aktīvi iestājas par to, lai valstī būtu sakārtota veselības aprūpes sistēma. Vēršoties pret dažādām birokrātijas nejēdzībām, cenšas sakārtot darba vidi sev un kolēģiem, nebaidoties izsaukt uguni uz sevi.

M. Lapsa
Atvērta pieteikšanās starptautiskā konferenču maratonā – Zinātnes nedēļā

Šodien, 8. martā, RSU atvērusi pieteikšanos Zinātnes nedēļai (RSU Research Week), kas norisināsies no 22. līdz 26. martam tiešsaistē. Zinātnes nedēļa ir piecu starptautisku konferenču maratons ar vairāk nekā 1300 prezentācijām no 45 valstu zinātniekiem, aptverot pasaules tendences gan medicīnā un veselības aprūpē, gan sociālajās zinātnēs.

Rīgas Stradiņa universitāte