PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vēža dzīvildzes dati uzrāda pozitīvu tendenci

Slimību profilakses un kontroles centrs
Vēža dzīvildzes dati uzrāda pozitīvu tendenci
Starptautiskā medicīnas profesionāļu žurnāla „The Lancet" jaunākajā numurā publicēts starptautisks salīdzinājuma pētījums (CONCORD-2) par vēža pacientu piecu gadu dzīvildzes* datiem 69 pasaules valstīs, t.sk. arī Latvijā.

Pētījums atklāj, ka piecu gadu dzīvildze ar resnās zarnas, taisnās zarnas un krūts vēzi nepārtraukti pieaug attīstītajās valstīs, tāpat šāda tendence ir novērojama arī Latvijā. Kaut arī vērojamas ļoti plašas atšķirības starp valstīm, kopējā tendence ir pozitīva un liecina par vēža pacientu dzīvildzes rādītāju uzlabošanos, kas tieši ir saistāmi ar labāku diagnostikas un ārstēšanas metožu kvalitāti un pieejamību. Pozitīvi ir vērtējams fakts, ka arī Latvijā pamazām pacientu dzīvildzes rādītāji pieaug un cilvēki pēc vēža diagnozes noteikšanas dzīvo ilgāk. 

Minētais CONCORD-2 pētījums apskata piecu gadu dzīvildzes aprēķinu 25,7 miljoniem pacientu, kuriem ir diagnosticēts viens no 10 biežāk sastopamajiem ļaundabīgajiem audzējiem un 75 000 bērnu, kuriem ir diagnosticēta akūta limfoblastiska leikēmija laika periodā no 1995. līdz 2009.gadam. Pētījumā izmantoti individuāli pacientu dati no 279 vēža reģistriem 69 valstīs, t.sk. no Latvijas. Pētījumam izvēlētas 10 biežākās vēža lokalizācijas, jo tās aptver divas trešdaļas no visiem ļaundabīgo audzēju gadījumiem. 10 lokalizācijas, kas analizētas šajā pētījumā ir kuņģa, resnās zarnas, taisnās zarnas, aknu, plaušu, krūts, dzemdes kakla, olnīcu un prostatas vēzis pieaugušajiem, kā arī bērnu un pieaugušo leikēmija. 

Pacientiem no 22 valstīm, kuriem resnās un taisnās zarnas vēzis ir diagnosticēts 2005.-2009.gadā, piecu gadu dzīvildze pārsniedz 60%. Latvijā pēc pētījuma datiem resnās un taisnās zarnas vēža pacientu piecu gadu dzīvildze ir attiecīgi 45,3% (resnās zarnas vēzis) un 38,6% (taisnās zarnas vēzis). Tomēr arī Latvijā ir vērojams uzlabojums, jo resnās zarnas vēža pacientu dzīvildze, salīdzinot ar 1995.-1999.gadu, ir pieaugusi par 4,4%, savukārt taisnās zarnas vēža pacientu dzīvildze ir pieaugusi par 4,5%.

Apskatot krūts vēža pacientu dzīvildzi, pētījums CONCORD-2 atklāj, ka 17 valstīs minētā vēža pacientu dzīvildze ir pieaugusi līdz 85% vai vairāk. Latvijā 71,1% pacientu ar krūts vēzi nodzīvo piecus gadus vai ilgāk pēc slimības diagnosticēšanas, dzīvildzes pieaugums, salīdzinot ar 1995.-1999.gadu, ir 7%.

Savukārt plaušu un aknu vēža piecu gadu dzīvildze Eiropā ir zem 20%, 15 - 19% Ziemeļamerikā un zem 7 - 9% Mongolijā un Taizemē. Latvijā plaušu vēža pacientu piecu gadu dzīvildze ir 16,2%, arī šai vēža formai ir vērojams piecu gadu dzīvildzes pieaugums, salīdzinot ar 1995.-1999.gadu, tie ir 4,1%.

Nepārtraukts dzīvildzes pieaugums vērojams arī prostatas vēža pacientiem, salīdzinot dzīvildzes rādītājus 1995.-1999.gadā un 2005.-2009.gadā dzīvildzes rādītāji 22 valstīs ir pieauguši par 10 - 20%, tomēr dzīvildzes rādītāji vēl arvien ir ļoti dažādi starp valstīm. Latvijā prostatas vēža pacientu piecu gadu dzīvildzes pieaugums ir 22%, sasniedzot 73,9% 2005.-2009.gadā saslimušajiem pacientiem.

Informāciju par vēža pacientu dzīvildzi Latvijā starptautiskajam CONCORD-2 pētījumam ir sniedzis Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC). Latvijas datu iekļaušana šādā starptautiskā pētījumā uzskatāma par profesionālu atzinību un liecina par to, ka mūsu valstī tiek vākti kvalitatīvi un starptautiski salīdzināmi dati par onkoloģiju. Atgādinām, ka kopš 2009.gada SPKC uztur Ar noteiktām slimībām slimojošu pacientu reģistru par pacientiem, kuriem diagnosticēta onkoloģiska slimība (īsāk - onkoloģisko pacientu reģistrs).   

Ar pilniem pētījuma rezultātiem iespējams iepazīties „The Lancet" mājaslapā - http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(14)62038-9/fulltext

* pacientu ar ļaundabīgo audzēju izdzīvotība piecus gadus un ilgāk pēc ļaundabīgā audzēja diagnosticēšanas.