PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Bērnu slimnīcas ārsti aicina pieņemt grozījumus likumā par elektronisko smēķēšanas ierīču izplatīšanu

Bērnu Klīniskā universitātes slimnīca
Bērnu slimnīcas virsārste, bērnu pneimonoloģe Renāte Snipe
Bērnu slimnīcas virsārste, bērnu pneimonoloģe Renāte Snipe Foto: BKUS
Bērnu slimnīca aicina 14. Saeimas deputātus pieņemt grozījumus “Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā”, kas ierobežos šo produktu pieejamību.

Bērnu slimnīcas virsārste, bērnu pneimonoloģe Renāte Snipe norāda, ka bērni un jaunieši, kuri izmēģina tā saucamās elektroniskās cigaretes, tvaicējamās ierīces un citus tabakas aizstājējproduktus, jo īpaši dažādu zīmolu krāsainos un smaržīgos izstrādājumus, neapzināti pakļauj sevi nikotīna atkarības riskam. 

“Nikotīns ir viena no spēcīgākajām atkarību izraisošajām vielām. Jo agrākā vecumā jaunietis vai pat bērns to izmēģina un sāk lietot, jo lielāks risks, ka attīstīsies atkarība. Nikotīna atkarība pazemina spēju koncentrēties, pazemina motivāciju, rada garastāvokļa svārstības, kā rezultātā cieš jau tā trauslā jauniešu mentālā veselība. Jāņem vērā, ka atkarība veidojas ne tikai no nikotīna, bet arī no procesa. Tabakas aizstājējprodukti, kas izskatās un tiek reklamēti teju kā stilīgi aksesuāri ar patīkami smaržojošajiem aromatizētājiem, ir īpaši saistoši un līdz ar to – bīstami – bērniem un jauniešiem, jo nereti tiek uztverti arī kā statusa simbols,” norāda Bērnu slimnīcas virsārste Renāte Snipe. Grozījumi likumā pasargās jaunāko sabiedrības daļu no atkarības veidošanās, sirds un asinsvadu, plaušu, kā arī onkoloģisko slimību  attīstības nākotnē. Sirds un asinsvadu slimības ir visbiežākais nāves cēlonis Latvijā, un tabakas aizstājējproduktu pieejamības ierobežošana ir viens no soļiem, kā mirstības līmeni nākotnē mazināt. “Nozares lobijs ir būtiski veicinājis brīvu šo ierīču pieejamību un diemžēl likumdošanas process nav ticis līdzi tabakas aizstājējproduktu variācijām un pozicionējumam tirgū,” piebilst Renāte Snipe, aicinot Saeimas deputātus atbildīgi izvērtēt likumprojektu un pieņemt pēc iespējas stingrākus ierobežojumus elektronisko smēķēšanas ierīču izplatīšanā.